http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Parada skojarzeń

Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że w sobotnie południe centrum Gniezna zdominowały trzy barwy zielona, biała i czerwona. Stało się tak dlatego, że ulicami Gniezna przeszła Parada Włoska. Była ona swego rodzaju wyrazem szacunku dla gości, którzy przyjechali do Gniezna z partnerskiego miasta Anagni. Świętowanie trwającej już dwadzieścia lat współpracy rozpisano na różnorakie wydarzenia, które odbywają się dziś w ramach Dni Gniezna.


Parada ruszyła z ulicy Mickiewicza spod siedziby Teatru im. Aleksandra Fredry. Wzięły w niej udział przede wszystkim udział dzieci oraz młodzież z gnieźnieńskich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Nie zabrakło też przedstawicieli działających w Gnieźnie klubów sportowych. Bez wątpienia była to parada skojarzeń. Uczniowie gnieźnieńskich szkół swoimi strojami w mniej lub bardziej oczywisty sposób starali się pokazać, z czym kojarzą się im Włochy. Nie zabrakło więc nawiązań do włoskiej kuchni, mody, historii starożytnej, czy piłki nożnej. Dominowały barwy narodowe Włoch, gdzieniegdzie widać było weneckie maski, czy stroje włoskich drużyn piłkarskich.

Maszerującym przygrywała Orkiestra Dęta Nekielskiego Ośrodka Kultury, która po zakończeniu parady grała jeszcze przez jakiś czas przed wejściem do Starego Ratusza na Deptaku. W paradzie zaprezentowały się również pojazdy Muzeum Techniki i Machin Wojennych, które można będzie oglądać jeszcze dziś na Rynku podczas wieczornej inscenizacji walk o Gniezno. Nie zabrakło też motocyklistów z ClassiC Veteran Motorcycle Club Poland.

Z pewnością można powiedzieć, że parada zgromadziła wielu uczestników i obserwatorów. Podobała się, a największe wrażenie zrobiły chyba właśnie pojazdy – zarówno militarne, jak i motocykle. W przemarszu wzięły udział władze miasta, na czele z prezydentem Tomaszem Budaszem oraz gośćmi z Anagni.

– Jesteście wspaniali. Nie mam słów. Jesteście naprawdę fantastyczni. Jest incredibile. Wspaniała organizacja. Będziemy udowadniać w ciągu tego dnia, że nasze dwa kraje kochają się nawzajem – mówi Enrico Buscema, Włoch od dwudziestu lat mieszkający w Polsce, który wraz Grzegorzem Buczkowskim prowadzi ze sceny wszystkie wydarzenia Dnia Włoskiego.

Prezydent Tomasz Budasz dziękował gnieźnianom za liczny udział w paradzie i zachęcał do przybycia na kolejne wydarzenia odbywające się w ranach Dni Gniezna.

Pod wrażeniem parady byli również goście z Anagni. – Parada była bardzo ładna. Nie spodziewaliśmy się takiego przyjęcia. Jesteśmy zaskoczeni – mówi Giuseppe Felli, przewodniczący Rady Miasta Anagni.

W ramach Dnia Włoskiego odbędzie się jeszcze o godzinie 17.00 koncert Matteo Mazzucca. Natomiast na 19.00 zaplanowano występ grupy UFly.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.