http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Świąteczne kolędowanie w Dąbrówce Kościelnej w wykonaniu Chóru Spontaneo z Poznania

Wyróżniony Świąteczne kolędowanie w Dąbrówce Kościelnej w wykonaniu Chóru Spontaneo z Poznania

„Polskie dzieje narodowe sprawiły, że Wigilia wpisała się naszą tradycję jako wieczór prawdziwego zbliżenia ludzi, wzajemnego odpuszczenia win, czas miłości, wieczór zadumy i refleksji, najbardziej rodzinne święto. Stała się uroczystym i wzruszającym wieczorem w roku. Bardzo się cieszę, iż znaleźliście Państwo chwilę, by w tym okresie przygotowań do świąt, zakupów i porządków, wziąć udział w koncercie, który ma nam umilić czas tego radosnego oczekiwania” – tymi słowami powitał wszystkich Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo.


Ideę organizacji koncertu przybliżył Bartosz Krąkowski: - Koncert kolęd w wykonaniu chóru z parafii M.B. Różańcowej Poznań - Zieliniec, pod dyr. Doroty Czerwińskiej, odbywa się w ramach Nocy Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Będzie to koncert wyjątkowy. Inny niż te, który odbyły się do tej pory. Także miejsce jest nietypowe – kościół w Dąbrówce Kościelnej, który nie jest drewnianą świątynią. Został on jednak wybrany względu na to, iż leży w otulinie Puszczy Zielonka, jest miejscem wielowiekowego kultu maryjnego, jest ważny jest pod względem turystycznym, a na jego miejscu stały poprzednio co najmniej 3 drewniane świątynie. Ponadto akustyka tego kościoła, sprzyja korzystnemu propagowaniu fal i wpływa na zrozumiałość przekazu oraz na doskonały odbiór, czego świadkami będziemy za chwilę.

Zgromadzonych powitał także ks. proboszcz Andrzej Kaczmarek, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Dąbrówce Kościelnej: - Jest mi niezmiernie miło wszystkich Państwa gościć oraz wspólnie wejść w klimat Bożego Narodzenia, który niedługo stanie się naszym udziałem. Gdy usłyszałem te dobre wieści, że w naszej świątyni odbędzie się koncert w ramach tych, które się odbywają podczas Nocy Kościołów Drewnianych, bardzo mnie to uradowało. Ucieszyłem się także, że młodym ludziom się chce, kiedy zobaczyłem młode twarze. Cieszy, że ducha śpiewu, który wymaga wielkiego trudu pielęgnujecie i służycie ludziom i sobie tym talentem. Dąbrówka Kościelna jest miejscem, które w Wielkopolsce jest dość znane. Chociaż to wioska, ale dzięki kultowi Matki Bożej, jest licznie odwiedzane. Szczególnie w miesiącu wrześniu, kiedy mają miejsce uroczystości wielkiego odpustu. Początki parafii sięgają XIII wieku. Kult Matki Bożej rozpoczął się pod koniec XVII wieku, kiedy zawieszony na dębie obraz Matki Bożej zaczął jaśnieć niezwykłym blaskiem. To niezwykłe zjawisko zostało dostrzeżone. Zaczęto tam się gromadzić. Były tego różne powody. Ale najważniejsza była wiara człowieka i modlitwa.

Następnie ksiądz kustosz przybliżył historię parafii, kolejnych budowanych kościołów a także historię cudownego obrazu.

O tym skąd się wzięła kolęda oraz ciekawe historie niektórych kolęd i pastorałek, opowiedziała pani dyrygent Dorota Czerwińska: - Bardzo się cieszymy, że mogliśmy do Państwa przyjechać. Chór od niedawna nazywa się Spontaneo, ponieważ jesteśmy spontaniczni. Przed nami najpiękniejszy okres: Boże Narodzenie. Wszyscy czekamy na te piękne święta i nasze najpiękniejsze kolędy. Słowo to wywodzi się od łacińskiego słowa „calendae”. Już w czasach rzymskich bardzo hucznie obchodzono początki miesiąca, ale szczególnie znane były „calendae” styczniowe. Wtedy składano sobie życzenia, wręczano prezenty. Z chwilą, gdy w maleńkim Betlejem urodził się Pan Jezus zaczęło wprowadzać zwyczaj rzymskich „calendae” do kościoła rzymsko-katolickiego. Śpiewano kolędy w okresie Bożego Narodzenia. W tradycji polskiej, od Wigilii Bożego Narodzenia, aż do święta Matki Boskiej Gromnicznej. Polskie kolędy w odróżnieniu od niemieckich czy francuskich pełne są prostoty i przepełnione bogactwem prawdziwej poezji ludowej. Te pieśni pełne radości i wesela przemawiają w języku zrozumiałym dla każdego. Oddają w prostych słowach nastrój świętej nocy. Jedną z najstarszych bożonarodzeniowych polskich pieśni jest Anioł pasterzom mówił (XV/XVI w.). W żłobie leży ułożył Piotr Skarga, zaś słowa poloneza Bóg się rodzi napisał Franciszek Karpiński. Szczególny hołd polskiej kolędzie złożył Fryderyk Chopin wplatając melodię Lulajże Jezuniu w Scherzo h-moll, które skomponował w czasie emigracji paryskiej. Pięknem linii melodycznej urzeka nas Cicha noc, którą ułożył w roku 1818 organista niemiecki Franz Gruber. Z czasów II wojny światowej i okupacji pochodzi smutna oświęcimska kolęda Nie było miejsca dla Ciebie. W rodzimych kantyczkach możemy się doliczyć około 500 kolęd i pastorałek.

Na zakończenie wójt, sekretarz i Proboszcz podziękowali za piękne chwile, związane z klimatem oczekiwania na najbardziej rodzinne święta w roku. Wręczono pamiątkowe albumy „Ziemia kiszkowska wczoraj i dziś” oraz „Przewodnik turystyczny Puszcza Zielonka i okolice”, które mają wokalistom przypominać o dzisiejszym spotkaniu w Gminie Kiszkowo. Jeden z mieszkańców Dąbrówki Kościelnej wręczył także pani dyrygent bukiet róż, który był miłym akcentem i podziękowaniem za wspólnie spędzony czas.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.