http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Dzwon” z Gniezna na Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr!

Wyróżniony „Dzwon” z Gniezna na Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr!

Ponad 150 chórów i orkiestr, w tym kilka tysięcy muzyków oraz gnieźnieński Chór Męski – Towarzystwo Śpiewacze „Dzwon” uczestniczyło w VI Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr, poświęconym Hołdzie Papieżowi – Świętemu Janowi Pawłowi II, który w miniony weekend odbył się w Sanktuarium, w Licheniu Starym. Tradycją stało się, że co dwa lata w maju, na schodach licheńskiej bazyliki rozbrzmiewa koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II. Wykonują go chóry i orkiestry zrzeszone w Polskim Związku Chórów i Orkiestr oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.


Pierwszy Zlot Chórów i Orkiestr, który odbył się w 2005 r. spotkał się z dużym uznaniem. Zorganizowany został z okazji rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Już dwa lata później – w 2007 r. wzięło w nim udział 60 chórów i 40 orkiestr. Duże zainteresowanie było także w 2009 r. – w koncercie uczestniczyło ponad dwa tysiące wykonawców. W latach 2011 i 2013 w zlocie wzięło udział pięć tysięcy muzyków z całego kraju.

- Cieszymy się, że Towarzystwo Śpiewacze „Dzwon” mogło reprezentować Gniezno na przepięknym Zlocie, który co dwa lata organizowany jest w tutejszej Bazylice. To największe wydarzenie chóralne w kraju. Kiedy 10 lat temu Chór ,,Dzwon” po raz pierwszy, zaraz po śmierci Papieża Jana Pawła II przybył do Lichenia na I Zlot, to impreza dopiero nabierała rozmachu. Z roku na rok przybywa tutaj coraz więcej muzyków. Niezmiernie cieszę się, że gnieźnieński chór koncertuje wraz z tysiącami muzyków z całej Polski – mówi Bartosz Szczeszek, prezes Towarzystwa Śpiewaczego „Dzwon”.

To był wielki koncert, który co roku w Bazylice Matki Bożej Licheńskiej gromadzi orkiestry i chóry z całej Polski. Przybywają tutaj zespoły z wiosek, miasteczek i wielkich miast rozsianych po całym kraju. W tym roku w zlocie uczestniczyło około 3,5 tysięcy muzyków. Cały koncert wysłuchało kilka tysięcy pielgrzymów.

- Najpierw nasz chór wraz z innymi uczestniczył we mszy św. ubogacając oprawę muzyczną w Dziękczynieniu za Świętego Jana Pawła II. To była wielka uczta dla ucha słuchaczy. Następnie odbył się rewelacyjny koncert przed Bazyliką – zaznacza Mateusz Gadziński, wiceprezes Towarzystwa Śpiewaczego „Dzwon”.

Organizatorem zlotu jest: Polski Związek Chórów i Orkiestr, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym. Kolejny Zlot już w 2017 roku.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.