http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Niepowtarzalne jasełka w Łagiewnikach Kościelnych

Wyróżniony Niepowtarzalne jasełka w Łagiewnikach Kościelnych

Święta Bożego Narodzenia są jak powszechnie wiadomo najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Z tymi świętami, nierozerwalnie związana jest tradycja wystawiania jasełek, przedstawiających wydarzenia o przyjściu na świat Dzieciątka Jezus. Za twórcę jasełek uważany jest św. Franciszek z Asyżu (XIII w.- założyciel zakonu franciszkanów). Od tamtego czasu jasełka, w różnej formie są wystawiane od drugiego dnia Bożego Narodzenia, aż do Uroczystości Matki Bożej Gromnicznej, czyli do dnia Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni Jerozolimskiej.


W Łagiewnikach Kościelnych w Gminie Kiszkowo, tradycja wystawiania jasełek w Szkole Podstawowej sięga 1990 r., kiedy to po raz pierwszy po okresie reform za śpiewano wspólnie kolędy, a cała szkoła wypełniona była po brzegi mieszkańcami Łagiewnik i okolicznych wsi. Mimo że od tego czasu minęło już ponad 27 lat, zwyczaj ten jest wciąż żywy.

W tym roku także  nie brakowało chętnych dzieci do brania udziału, a szkoła podobnie jak przed laty, wypełniona była publicznością. w niedzielne mroźne popołudnie 8 stycznia, wśród przybyłych na jasełka nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Gminy Wójta Tadeusza Bąkowskiego, jego zastępcy Radosława Występskiego, księdza proboszcza Pawła Krzewińskiego, dyrektora Andrzeja Szprywy, nauczycieli, rodziców, dziadków  i dzieci oraz mieszkańców wsi.

Reżyserem tegorocznych jasełek był Jan Radziński, a wystąpiło w nich ponad 40 dzieci z klas: 4, 5 i 6. Były dialogi, śpiew kolęd i burza oklasków. Dzieci przebrane za pasterzy, królów i oczywiście Józefa i Maryję pokazały niemal godzinny spektakl słowno - muzyczny. Nad oprawą muzyczną czuwała Katarzyna Szprywa, a autorem scenografii byli Aldona Nitka, Jan Sierzchuła oraz Bartosz Kaczor.

Na zakończenie Dyrektor Szkoły podziękował wszystkim za przybycie, rodzicom za przygotowanie strojów i dzieciom za wspaniały występ: - Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia jest naprawdę niezwykła. Bardzo się cieszę, że tyle osób jest tutaj z nami. Jasełka integrują ludzi. A wspólne śpiewanie kolęd naprawdę łączy.

Jasełka zakończyły się wspólnym śpiewaniem kolęd. Było miło, wesoło i świątecznie. Tylko czekać na przyszłe święta Bożego Narodzenia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.