http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dawid Jung z Nagrodą im. Bolesława Leśmiana!

Wyróżniony Dawid Jung z Nagrodą im. Bolesława Leśmiana!

Dawid Jung otrzymał w sobotę 27 maja Nagrodę im. Bolesława Leśmiana, przyznaną w ramach ogólnopolskiego konkursu literackiego, który odbył się podczas Roku Bolesława Leśmiana w Zamościu.


Gnieźnianin zajął I miejsce (m.in. za pięcioczęściowy poemat pt. „Re: Josef Neubauer” i wiersz „Re: Bolesław Leśmian”). Równorzędnie z Dawidem Jungiem pierwszym miejscem nagrodzono także Pawła Bienia. Na tegoroczną edycję przysłano niemalże 400 wierszy z całej Polski.

Kapituła Konkursu im. B. Leśmiana w składzie Jarosław Wach – przewodniczący, Łukasz Janicki i Piotr Linek nagrodziła również Pawła Podlipniaka (II miejsce), Marcina Jurzystę (III miejsce) oraz wyróżniła: Annę Marię Wierzchucką, Bogdana Nowickiego i Edytę Wysocką. W uzasadnieniu werdyktu Jury podkreśliło: „Nagrodzone i wyróżnione zostały wiersze bardzo różnorodne. Znajdziemy w nich zarówno poematy z rozbudowaną, wręcz narracyjną frazą przykuwającą uwagę rytmem i rozmachem poetyckiej wizji, jak i utwory nader lapidarne, zwięzłe, a przy tym niezwykle sugestywne, oparte na precyzyjnie zrealizowanych konceptach”.

Po uroczystej gali honorującej laureatów leśmianowskich, odbyło się m.in. międzynarodowe sympozjum tłumaczy Bolesława Leśmiana z udziałem Marianny Kijanowskiej (Lwów), Mariana Polaka-Chlabicza (Nowy Jork) i Zbigniewa Dmitrocy. Spotkanie prowadziła Żaneta Nalewajk-Turecka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dawid Jung czytał swoje wiersze podczas „Reprintu wieczoru autorskiego z 1932 r. Poezje w leśmianowskim klimacie”. Całe wydarzenie stanowiło część trzydniowego festiwalu literackiego „Leśmianowska ulica poetycka”, którego główną ideą było przypomnienie, iż jeden z najsłynniejszych polskich poetów okresu międzywojennego mieszkał w Zamościu w latach 1922-1935, pracując na co dzień jako notariusz. W Zamościu powstały najpiękniejsze utwory Bolesława Leśmiana wydane w 1936 r. w tomie „Napój cienisty”.     

Wydarzenia wpisujące się w tegoroczne kalendarium leśmianowskie zorganizował Zamojski Dom Kultury przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Zamość.

1 komentarz

  • Dariusz
    Dariusz wtorek, 30, maj 2017 20:09 Link do komentarza Raportuj

    O, i to jest prawdziwy powód do dumy regionalnej, nie jakieś orderki na piersi działaczki ... Cóż, kultura zostanie, klakieria przeminie. Mamy swoich poetów, mamy ! :)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.