http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jubileuszowe spotkania chóralne „Stąd nasz ród”

Wyróżniony Jubileuszowe spotkania chóralne „Stąd nasz ród”

W kościele farnym odbyły się XXV Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne „Stąd nasz ród”. Tym razem zaprezentowało się pięć chórów, w tym dwa zespoły przyjezdne. Różnorodny repertuar mógł się podobać słuchającym, którzy gromko oklaskiwali każde wykonanie.


Takie koncerty są już tradycją. Od blisko ćwierćwiecza są regularnie organizowane, choć pierwszy z nich miał miejsce w 1989 roku. Zaraz potem nastała 5-letnia przerwa i kolejny koncert był dopiero w 1994 roku, ale wtedy obiecano, że będą odtąd częściej się odbywały. Następne koncerty były już wspólnie przygotowywane przez Towarzystwie Śpiewacze „Dzwon” i Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

W niedzielne popołudnie goście kościoła farnego w Gnieźnie wysłuchali występów: chóru żeńskiego „Sonata” z Powidza, chóru męskiego „Arion” z Poznania i już nam dobrze znanych chórów gnieźnieńskich: „Dzwon” i „Szpaki” oraz najkrócej działającego chóru parafialnego im. Świętego Ojca Pio, który pełnił tym razem również rolę gospodarza tego wydarzenia muzycznego.

A jaki repertuar przygotował na tę okazję najstarszy chór w Gnieźnie? - Chór „Dzwon” ma dziś cztery utwory. Na początek wykonanie premierowe i utwór Antoniego Chlondowskiego pt. „Jeruzalem”. Potem kompozycja takiego zakonnika argentyńskiego Padre Di Marco – „Ecce Panis Angelorum”, a następnie taka pieść anonimowa „O sanktissima” i na koniec coś specjalnego, czyli „Gniezno” i to jest kompozycja Feliksa Nowowiejskiego – opowiada Roman Nowak, dyrygent Chóru „Dzwon” z Gniezna.

Nasz rozmówca przypomina, że Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne od samego początku miały spajać słuchaczy w grupę miłośników śpiewania chóralnego. – Ja na tym pierwszym koncercie chyba nawet nie byłem, ale potem już tak, prawie regularnie i kilka ładnych spotkań już prześpiewaliśmy z różnymi chórami. To jest ważne wydarzenie na tej mapie Gniezna i jest takim naszym małym świętem chóralistyki gnieźnieńskiej. My tak naprawdę rzadko spotykamy się gdzieś podczas jednego występu, a do tego goście na tych koncerty zawsze dopisują, więc ważne święto i dla samej pieśni chóralnej – dodaje R. Nowak.

- Cały przekrój koncertu był dobrze dobrany, bo chór z Poznania znakomicie śpiewa muzykę tradycyjną, czyli w tym okresie, kiedy przeżywamy święto narodowe, to ich  pieśni patriotyczne, od Bogurodzicy zaczynając idealnie pasował do tego występu – zauważa Andrzej Joras, organista z kościoła farnego i szef Chóru im. Świętego Ojca Pio. - My mamy w swoim repertuarze przede wszystkim muzykę liturgiczną i taką dzisiaj zaprezentowaliśmy. Wszystkie chóry doskonale dzisiaj wypadły i cieszymy się, że mogliśmy wszystkich śpiewaków tym razem gościć u siebie, w gnieźnieńskiej farze – podsumowuje.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.