http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rusza konkurs literacki „Debiut 2018”

Początkujących literatów już dziś zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości. Konkurs jest adresowany do uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych i ma charakter ogólnopolski. Na jego zwycięzców czekają ciekawe nagrody rzeczowe, a ich pracze doczekają się również publikacji.  


Konkurs od tego roku będzie miał charakter ogólnopolski oraz patrona, którym została nieżyjąca już pisarka - Anna Piskurz, a na przewodniczącego jego jury wybrano Dawida Junga - poetę, śpiewaka operowego, regionalistę, dziennikarza portalu informacjelokalne.pl i współautora książki pt. „Wyrazić Piękno”, na której łamach są wspominani najwybitniejsi poeci Gniezna XX i XXI wieku, m. in. Anna Piskurz, która zmarła w 2003 roku. – To jest najwybitniejsza poetka XX wieku w literaturze Gniezna i bez wątpienia Ania Piskurz należy do tego kanonu literatury gnieźnieńskiej, która wymaga promocji w Polsce. W roku ubiegłym obchodziliśmy 60. rocznicę urodzin tej poetki i to jest takie wspaniałe zwieńczenie, że teraz będzie ogólnopolski konkurs opatrzony jej imieniem. Z wykształcenia była teologiem, ale pisząca również prozę artystyczną, prozę poetycką – wspomina Dawid Jung, który prowadzi na co dzień Klub Literacki w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

Jest to konkurs na opowiadanie, w którym mogą brać udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Ich tematyka ma być związana z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu powstania wielkopolskiego. – Taka okrągła rocznica pokazująca nasz dorobek niepodległościowy, to jest bardzo istotne wydarzenie, a nam będzie zależało najbardziej na tym, ażeby podkreślić Powstanie Wielkopolskie, bo to powstanie w całej Polsce zawsze jest traktowane tak trochę po macoszemu. Z tego powodu też zdecydowaliśmy, że nadamy konkursowi charakter ogólnopolski – mówi Paweł Matkowski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, które cały konkurs organizuje.

Prace należy przesłać do końca marca. – Oczekujemy innowacyjności w ich podejściu do języka pisanego i ciekawej kompilacji w odniesieniu do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w kontekście literackim. I to mnie bardzo ciekawi, jak młode pokolenie, to najnowsze pokolenie odczytuje naszą niepodległość, naszą wolność i tożsamość, nie tylko kulturową, ale również geograficzną –wyjaśnia Dawid Jung.

Nagrody w konkursie ufunduje Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, a dodatkową zachętą dla ewentualnych chętnych niech będzie również możliwość wywalczenia pierwszej publikacji. Na autorów najlepszych prac, oprócz nagród czekać będzie publikacja na portalu popcentrala.pl i w piśmie Zeszyty Poetyckie. – Myślę, że można mówić o takiej dobrej tradycji, która wytworzyła się tutaj od 3 lat, gdzie wszelkie wydarzenia, które odbywają w Czytelni na Piętrze w I Liceum Ogólnokształcącym i są finansowane oraz współorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. To jest bardzo dobra współpraca, za którą dziękuję, bo te wszystkie inicjatywy cieszą się dużym zainteresowaniem To są nie tylko działania odtwórcze, ale również twórcze, bo im często towarzyszą różne warsztaty i spotkania z ciekawymi osobowościami i to jest ważne – uważa Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.