http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Za trzy dni rusza w Gnieźnie „Fantasmagoria”

Wyróżniony Za trzy dni rusza w Gnieźnie „Fantasmagoria”

W najbliższy piątek rozpoczyna się Konwent Fantastyki „Fantasmagoria”, który potrwa aż do niedzieli. Zainteresowanych zapraszamy tradycyjnie do Miejskiego Ośrodka Kultury. Z szefem festiwalu, na temat jego programu rozmawia Wojciech Orłowski.


- To już dziewiąte takie święto fantastyki w Gnieźnie, które organizujecie. Czego możemy się spodziewać w tym roku?
- To jest taka szczególna przestrzeń, która stanowi połączenie konferencji naukowej, karnawału, balu maskowego i targów, bo każdy z tych elementów jest jakby obecny na tym konwencie. Mamy przede wszystkim sale prelekcyjne i warsztatowe, gdzie sami fani przygotowują punkty programu, które dotyczą zagadnień ich interesujących, oczywiście dotyczących nauki i fantastyki, np. będziemy mieli prelekcję na temat muzyki z gry Heroes of Might & Magic III, ale z drugiej strony będziemy mieli również konferencję o tym, jak manipulują nami reklamy i jak dajemy się nim manipulować. Na jednej z sal będzie ceremoniał picia herbaty, a także konkurs karaoke. W sali mangowej, która też już stała się taką małą tradycją, będzie można wziąć udział w konkursach i prelekcjach związanych z japońską animacją, która ma wielu fanów w Polsce. W sali gier będzie ok. 200 tytułów planszówek i gier karcianych do wypożyczenia i pogrania oczywiście.

- Spodziewacie się też gości, jak zwykle bardzo ciekawych. Z kim spotkamy się tym razem?
- Jak zwykle zaprosiliśmy gości literackich i jednego cospleyerowego. W tym roku będzie z nami Aleksandra Janusz, czyli autorka „Kronik Rozdartego Świata”, to jest taki bardzo ciekawy cykl fantasy. Przyjedzie także do Gniezna Kajetan Kusina, czyli człowiek, który wygrał ze swoim komiksem jeden z największych festiwali komiksowych w Polsce. Dołączy do nas również Krzysztof Haladyn, czyli człowiek, który pisze książki z takim znanym uniwersum gier S.T.A.C.K.E.R. Oprócz tego, będzie z nami Nona, czyli cosplayerka, która wygrała ostatnią edycję Maskarady na Pyrkonie i to jest taki specjalny rodzaj zabawy kostiumem.

- To jedna z tradycji festiwalu. Przypomnijmy, czym jest cosplay?
Cosplayerzy znajdują sobie postać, którą chcą naśladować, np. z gry, filmu, animę i patrzą, jak ona wygląda, robią samodzielnie strój takiej postaci, a później występują w nim na scenie. To jest połączenie praktycznych umiejętności z teatralnymi umiejętnościami, bardzo trudna sprawa. To wszystko będzie można zobaczyć na specjalnym pokazie cosplayowym i liczymy, że jak co roku będzie co najmniej kilkunastu uczestników i że będzie można zobaczyć niesamowite rzeczy.

- Na ten festiwal przyjeżdżają różni goście z całego kraju. Noclegi dla przyjezdnych są jak zwykle zagwarantowane?
W roku ubiegłym mieliśmy i gości z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Torunia oraz gości z okolic Gniezna. W tym roku będzie nocleg dla każdego, darmowy, w MOK-u i w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Łubieńskiego.

- Podczas takich spotkań można zarazić się fantastyką?
- Oczywiście. Znam takie przypadki. Tutaj zawsze przyjeżdżają fantastyczni ludzie, bardzo kreatywni, potrafiący zrobić coś z niczego. Wymyślają taką przestrzeń, która sprawia, że chce się później do niej wracać.

- O czymś nie powiedzieliśmy?
- Tak. Będą także stoiska z gadżetami i innymi różnościami, od książek po koszulki. Przygotowane zostaną takie pokoje larpowe i RPG, czyli takich specjalnych gier, gdzie można się wcielić w postać, którą potem odgrywamy. Mamy jeszcze mini wioskę postapo, wystawę gier Star Treck i wiele innych atrakcji oraz zabawy.

- Cały program jest dostępny na  waszej stronie internetowej?
- Tak. Wszystko można znaleźć na stronie: fantasmagoria.gniezno.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.