http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pracowania w której powstają... cuda

Wyróżniony Pracowania w której powstają... cuda

Jest najbardziej kolorowym warsztatem działającym w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie i właśnie skończyła 10 lat. To bardzo ekskluzywna Pracownia Witrażu, w której spotykają się artyści niezwykli. Czasem kończą swoje poniedziałkowe zajęcia z pociętymi palcami i drobnymi poparzeniami, ale zawsze zadowoleni. Niekwestionowanym filarem i jej niezmiennym od całej dekady instruktorem jest Anna Góralczyk, która została odznaczona dziś Medalem Koronacyjnym Miasta Gniezna.


Przez minione 10 lat w zajęciach pracowni brały udział łącznie 73 osoby, w tym pięciu mężczyzn. Obecnie regularnie uczestniczy w poniedziałkowych warsztatach 18 osób, a najdłużej przynależą do niej Anna Cegiołka i Maria Śledzińska. Na samym początku, gdy zespół tworzono i konstruowano ofertę zajęć, nie było wiadomo, czy nowa inicjatywa zyska chętnych. – Są tacy, którzy są ze mną od samego początku, inni doszli później i wciąż mamy nowe zapytania o możliwość przystąpienia, a więc nasza pracownia cały czas się rozwija – mówi Anna Góralczyk, instruktor plastyki i szefowa Pracowni Witrażu w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. – To jest rzemiosło i tutaj trzeba najpierw dobrze poznać to nasze rzemiosło, a do tego potrzeba pewnego wyczucia plastycznego i niemałej cierpliwości – dodaje.

Dzieła pracowni tak naprawdę z witrażami typowymi, jakie znamy z okiennic kościelnych, nie mają wiele wspólnego. – To jest metoda Tiffany’ego, czyli nieco prostsza i mniej szkodliwa, bo przy spawaniu ołowiowym są pewnego rodzaju szkodliwe opary. To jest sposób łatwiejszy w tym sensie, że można zrobić mniejsze elementy i te prace są mniejsze, bardziej finezyjne, nie mają prawie żadnych ograniczeń kształtowych. Najciekawsze prace to są zawsze takie prace, które ludzie robią według własnych pomysłów, bo one potem podczas tych zajęć ewoluują, inni uczestnicy trochę doradzają, co można zrobić jeszcze inaczej i czasem powstają tu cuda – uważa A. Góralczyk.

- Myślę, że tutaj dzisiaj warto jeszcze zauważyć, że podczas tych zajęć często również korzystaliśmy z pomysłów pani Anny – opowiada nam Marzena Zielińska, która uczęszczała na zajęcia Pracowni Witrażu w latach 2009-2011, a jej prace trafiły również na dziś otwartej ekspozycji. – Ja w tej pracowni zaczęłam od ważki, potem robiłam różnego rodzaju prezenty i ozdoby świąteczne, a ostatnią moją pracą było lustro, które zrobiłam dla mojej teściowej i to lustro też jest na tej wystawie z takimi białymi kwiatami. Na zajęcia pracowni już nie chodzę, ale witrażem w wolnych chwilach zajmuję się nadal – zaznacza M Zielińska.

Szefowa pracowni z okazji jubileuszu otrzymała z rąk prezydenta Medal Koronacyjny Miasta Gniezna. – W naszym mieście jest wielu wspaniałych ludzi, którzy działają, ale nie mówią o tym, ale ich czyny i działania same często się sprzedają, poprzez innych i tak jest właśnie z panią Anną Góralczyk. Większość dzieł plastycznych w Miejskim Ośrodku Kultury wychodzi spod jej ręki – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. Jego zdaniem eksponaty dziś zaprezentowane na wystawie to małe dzieła sztuki. – To jest taka symboliczna chwila dająca możliwość podziękowania jej za to, co robi i jak pielęgnuje tę pasję, w sobie i innych ludziach – dodaje T. Budasz.

Jej zalety komplementuje też szef placówki, w której odbywają się zajęcia pracowni witrażowej. – Cenię w niej przez wszystkim taką cichość, cierpliwość i to, że nawet jak mamy sytuacje, kiedy trzeba się zdenerwować, to ona tego nie potrafi. Jest osobą bardzo skromną, bardzo twórczą jednocześnie i tak jakby potrafi wyżywać się w tym, co tworzy. To ona dba o ten smak artystyczny, a którym wszyscy się stykają przychodząc do nas – podsumowuje Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Wykonawcy wszystkich prac, które  trafiły na wystawę otrzymali także drobne prezenty w postaci kobiecych kosmetyczek z logo pracowni oraz pisemne podziękowania za współtworzenie otwartej wystawy, a także wspólną kartę podarunkową na nową lutownicę do pracowni.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.