Logo
Wydrukuj tę stronę

„Wychować dojrzałego i świadomego widza teatralnego”

Wyróżniony „Wychować dojrzałego i świadomego widza teatralnego”

To będzie zupełnie nowa inicjatywa. Na deskach Teatru Fredry w Gnieźnie pojawi się spektakl dla najmłodszych widzów pt. „Droga”, którego aktywnymi odbiorcami, ale również uczestnikami będą dzieci od lat trzech. Twórczynie tego niezwykłego przedstawienia dziś zostały zaprezentowane podczas briefingu prasowego i fragmentu przedstawienia zapowiadającego cały projekt.


Autorkami scenariusza i reżyserkami „Drogi” są Beata Bąblińska i Monika Kabacińska, które od 2008 roku tworzą niezależny Teatr Atrofi, prezentujący najmłodszym specjalnie przygotowywane dla nich spektakle. – Tzw. teatry dla „najnajów” dopiero raczkują, tzn. wiele teatrów w Polsce już tego rodzaju formę sceniczną realizowało, ale ona przyszła do nas niedawno, więc wszyscy zaczynamy i wszyscy uczymy się tego teatru „najnajowego”. To coś nowego i coś bardzo oryginalnego, a Gniezno musi być w tej awangardzie i musi sięgnąć po tego rodzaju sceniczną wypowiedź – tłumaczy Joanna Nowak, dyrektor Teatru Fredry w Gnieźnie.

– Po drugie chcemy poszerzać grono naszych odbiorców, a edukacja się rozpoczyna od widza najmłodszego. Jeżeli małe dziecko jest przyzwyczajane do chodzenia do teatru, dotykania tego teatru i jeśli jest to takie uczenie się materii tego teatru, zupełnie sensualnie, czyli słowo i chłonięcie tych elementów, z których składa się teatr i jeśli od tego etapu zaczynamy naukę, to jest to dobry kierunek, a na opowiadane historie przyjdzie czas później. W ten sposób z tego małego dziecka można wychować dojrzałego i świadomego widza teatralnego – uważa J. Nowak.

Spektaklowi będzie również towarzyszył program edukacyjny pt. „Droga do Teatru”, który został sfinansowany przez Fundację PZU. – Chcielibyśmy zaproponować cykl działań, które przybliżą świat teatralny dla najnajów, nie tylko małym dzieciom, ale także ich dorosłym opiekunom. Zaprosimy ich na warsztaty, które będą się odbywały po spektaklu, także w placówkach przedszkolnych oraz przygotowaliśmy materiały edukacyjne dla tych opiekunów, które przybliżą to, czym jest sztuka dla takich małych odbiorców – mówi Joanna Żygowska, pedagog Teatru Fedry w Gnieźnie.

Premierę spektaklu zaplanowano na piątek o godz. 18.00 w nowej przestrzeni, tj. sali wielofunkcyjnej dla ok. 30 osób. – Naszym działaniem jest przede wszystkim abstrakcja, która otwiera wyobraźnie tych dzieci. To jest dla nas bardzo ważny punkt, że chcemy zaprosić na spotkanie z teatrem te dzieci najmłodsze i ich rodziców lub opiekunów.  Cel jest taki, że dajemy im temat do tego, żeby zaczęły wspólnie przeżywać to, co widzą – zauważa Beata Bąblińska, reżyserka spektaklu pt. „Droga”. – Te obrazy, które dzieci zobaczą w tym spektaklu są bardzo otwierające i dają bardzo szeroką możliwość interpretacji. Jedno dziecko będzie widziało staw, drugie morze, a inne jezioro; jedno dziecko będzie widziało drogę do lasu, drugie natomiast drogę do dżungli – dodaje B. Bąblińska.

A jak interakcja z dziećmi wygląda w praktyce, w czasie takiego przedstawienia? – Jest coś takiego z małymi dziećmi, że one bardzo szybko się dekoncentrują i trzeba mocno skupiać ich uwagę, bo dorosły ma coś takiego, że przychodzi do teatru i myśli sobie czasami: „no dobrze, nie rozumiem, ale dobrze, popatrzę”. Małe dziecko, jak nie rozumie, to zaczyna się oglądać i nie jest już tym zainteresowane – opowiada Zuzanna Czerniejewska, jedna z aktorek występujących w przedstawieniu. – Musimy być także gotowe, że jakieś dziecko wejdzie nam nagle na scenę i wtedy musimy je tak lekko odprowadzić na miejsce. Dzieci widząc kolory czy faktury, chcą tego zwyczajnie doświadczyć, ale w tym spektaklu jest dużo ruchu i dużo muzyki, wiec dość intensywnie. Na koniec jest chwila, żeby wejść na scenę, po tym spektaklu mamy taką małą zabawę wspólną, w której dzieci mogą uczestniczyć, więc będą na pewno zaspokojone i w tym względzie – zapowiada Z. Czerniejewska.

Informacjelokalne.pl