http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

A4 – Artur Świtalski i jego pisaki

Wyróżniony A4 – Artur Świtalski i jego pisaki

Artur Świtalski kojarzony jest w Gnieźnie przede wszystkim jako właściciel Studia EMI. Fachowiec w dziedzinie projektów reklamowych, ale także wzornictwa i designu. Rzadko zdarza mu się wystawiać swoje rysunki, nie traktuje ich komercyjnie, są rodzajem pewnego wytchnienia w czasie wolnym od zajęć profesjonalnych, choć sam podkreśla, że właściwie cały czas odpoczywa.


- Właściwie nie mogę powiedzieć w tradycyjnym rozumieniu o podziale czasu na prace i odpoczynek. Wszystko co robię sprawia mi przyjemność, jest moja pasją i wyzwaniem. Dlatego chyba cały czas odpoczywam – podkreślał Artur Świtalski.

Wystawę „Ze szkicownika A4” poprzedził w Czytelni na Piętrze film przygotowany przez uczestników warsztatów dziennikarsko-telewizyjnych pod kierunkiem Piotra Stefańskiego, dziennikarza TVN. To właśnie film o twórczej pasji Artura Świtalskiego przygotowany przez uczniów I LO był właściwym wprowadzeniem do wernisażu. - Te prace, które pokazuję wykonane są pisakami, to technika o tyle wymagająca, że nie ma tu mowy o gumowaniu, każda kreska, czy plama pozostaje w rysunku, nie można jej zniwelować. Jestem zresztą zwolennikiem tego by nie gumować niczego w rysunku. Tak by nawet jeśli jakieś linie wydają się niepotrzebne to widz zdecydował co jest dla niego ważne w rysunku – mówi A. Świtalski.

Rysunek pisakiem w wykonaniu A. Świtalskiego jest nawet bliżej gwaszy niż akwareli, ma w sobie jednak sporo dynamiki i pewnej pośpieszności. Wydawać by się mogło, że pisak nie daje możliwości stworzenia subtelności kolorów, jednak rysunki A. Świtalskiego mają w sobie pewną zabawę tonacją. Choć autor zajmuje się przede wszystkim projektowaniem, wzornictwem bardzo dobrze operuje głębią i perspektywą w rysunku.

Autor przyznał też jeszcze przed otwarciem wystawy – w filmie, że tak jak nie pamięta od kiedy rysuje, tak nie pamięta także, kiedy bliskie mu się stały problemy osób niepełnosprawnych. Jeszcze na dyplomie zaprojektował zabawki dla osób niewidomych i niedowidzących, a w swojej pracy zawodowej do dziś wiele miejsca poświęca właśnie projektowaniu z myślą o niepełnosprawnych.

Ekspozycja pokazana w Czytelni na Piętrze, zgodnie z tytułem pokazuje prace A4, mimo tego tworzy interesującą całość.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.