http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kiedy ruszy remont w Centrum Kultury eSTeDe?

Wyróżniony Kiedy ruszy remont w Centrum Kultury eSTeDe?

Pod koniec stycznia zakończyła się procedura składania ofert do przetargu na wykonanie gruntownej rewitalizacji Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie. Swoje aplikacje zgłosiło aż sześć podmiotów remontowo- budowlanych, z których wybrano jednego wykonawcę całej inwestycji, a będzie ona kosztowała ok. 5.200.000 złotych. Na temat remontu rozmawiamy z Grzegorzem Reszko, dyrektorem placówki, który opowiada m.in. o przerwie w pracach kierowanej przez niego jednostki.


Dziś został wyłoniony wykonawca całej inwestycji, którym będzie firma CMX Zielniki i która rozpocznie prace remontowe na obiekcie najprawdopodobniej po świętach wielkanocnych. Na całość inwestycji przeznaczono ok. 5,5 miliona złotych, z czego 3.900.000 zł to kwota dofinansowania z Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, a 1.600.000 zł to kwota wkładu własnego powiatu gnieźnieńskiego. Koszty sporządzenia projektu przebudowy obniżyły ostatecznie kwotę przeznaczoną na cały remont do ok. 5.200.000 zł, stąd wybrano ofertę firmy, która jako jedyna zmieściła się swoim kosztorysem w tej kwocie.

- Jak będzie wyglądała praca placówki w tym półroczu, kiedy eSTeDe będzie nieczynne? Na pewno musicie się przeprowadzić.
- W momencie, kiedy do tego obiektu wejdzie firma, która będzie przeprowadzała ten remont na całym terenie, łącznie z ogrodem i budynkiem, to my musimy się wtedy stąd wyprowadzić. Przeprowadzimy się do tego dawnego budynku policji, który mieści się na narożniku ulic Sienkiewicza i Jana Pawła II, tam użyczone nam zostanie do góry kilku pomieszczeń, w których będziemy urzędowali.

- Czy działania sekcji i zespołów, które działają na co dzień w eSTeDe będą jakoś zakłócone?
- No niestety będą musiały być zakłócone, bo jeśli po tym remoncie nasz standard podniesie się bardzo i będziemy jednym z najnowocześniejszych obiektów w powiecie, to teraz trzeba ponieść konsekwencje w postaci przerwy działalności większości tych sekcji. Jeśli będziemy znajdowali się w innym miejscu, gdzie będzie tylko kilka pokoi, to tam nie mogą działać żadne sekcje. Będą działały jedynie zespoły reprezentacyjne naszego powiatu, czyli Chór Metrum, Powiatowa Orkiestra Dęta i Zespół Ludowy, ale ich próby będą odbywały się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych.

- Może przypomnijmy, co tutaj powstanie?
- Tu powstanie znowelizowane Centrum Kultury, mam nadzieję, na poziomie europejskim, wszak inaczej projekt pisany przez pracowników eSTeDe nie uzyskałby tak wysokiej dotacji przyznanej nam przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Realizacja projektu przyczyni się przede wszystkim do zwiększenia ilości pomieszczeń przeznaczonych na działalność kulturalną. Pomieszczenia na piętrze zostaną dostosowane do potrzeb poszczególnych sekcji i zespołów, które u nas działają. To się przyczyni oczywiście do zwiększenia oferty programowej, a co za tym idzie wzrostu ilości osób korzystających z tego obiektu. Wyremontowany budynek zostanie również przystosowany do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, ale też bez barier wiekowych.

- Jak będą wyglądały te pomieszczenia?
- Obecnie nasze Centrum Kultury posiada galerię, która jest jednocześnie salą wykorzystywana przez inne sekcje, a dzięki temu projektowi powstanie galeria wyposażona w profesjonalne oświetlenie i system ekspozycji obrazów, zdjęć i rzeźb. Zyskamy także nowoczesną salę widowiskową, w której wykonana zostanie nowoczesna wentylacja nawiewna i wywiewna, dzięki czemu poprawi się komfort publiczności, która nas odwiedza przy okazji różnych wydarzeń.

- Jakie prace zostaną wykonane na zewnątrz?
Zagospodarowany zostanie teren wokół całego budynku, m. in. powstanie plac zabaw dla dzieci i strefa aktywności dla seniorów oraz dodatkowe tereny zielone. Co jest ważne, to korzystanie z tej infrastruktury, dzięki zabezpieczeniom monitoringowym będzie również możliwe poza godzinami otwarcia instytucji. Projekt umożliwi wykorzystanie nowych technologii, a także poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań energooszczędnych, do obniżenia kosztów funkcjonowania tego ośrodka i tu mam na myśli takie innowacje, jak: termomodernizacja całej elewacji oraz dachu i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Słowem powstanie tu jeden z najnowocześniejszych budynków na terenie całego powiatu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.