http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ikony w innym ujęciu

Wyróżniony Ikony w innym ujęciu

To kolejna wystawa z takimi pracami, jakich wcześniej w Miejskim Ośrodku Kultury nie mieliśmy okazji oglądać. Do niektórych trzeba podejść na nieco dłużej, by je lepiej zrozumieć, inne wpadają w oko dużo szybciej.


Dziś otwarto wystawę prac malarskich pt. „Ikonopasaże. Obrazy o Ikonach”, których autorem jest Paweł Wyborski. Artysta pochodzi ze Starogardu Szczecińskiego, a na co dzień mieszka w Gdańsku. Od wielu lat jest zafascynowany ikonami, ich fakturą i materią. - To jest wystawa inna niż te, które do tej pory były tutaj prezentowane. Po raz pierwszy pokazujemy obrazy o ikonach, nie czyste ikony, ale obrazy, które inspirują się ikoną i są to tematy poboczne, które artysta widzi w ikonie – mówi Iwona Wiśniewska, szefowa Dużej Galerii w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

Ekspozycja czynna będzie do 9 kwietnia. – Jestem pod wielkim wrażeniem tego człowieka, bo ma doskonały warsztat, a oprócz tego świetny temat, który wyróżnia go na przestrzeni innych artystów i dodatkowo imponująca jest lista wystaw, które odbył już w latach wcześniejszych, a jest to taki ogrom, którego mogą mu pozazdrościć inni twórcy. Co mnie jeszcze w jego przypadku zaskakuje, że ma już plany wystaw do roku 2021, więc to się rzadko zdarza, żeby artysta tak przewidywał swoją drogę twórczą, i tą malarską, i również miejsca tych kolejnych ekspozycji. Cieszy mnie to, że w swoim środowisku jest artystą bardzo docenianym w sferze kulturalnej i artystycznej, ponieważ osiągnął na przestrzeni ostatnich lat wiele nagród, wyróżnień i stypendiów – dodaje I. Wiśniewska.

A czym są ikonopasaże? – To jest potraktowanie z jednej strony stylistyki tej ikony i próba jej skombinowania z taką metaforą badacza nowoczesności Waltera Banjamina. Co prawda on pisał w zupełnie innych czasach i o zupełnie innym zjawisku, bo o nowoczesności i ta jego próba wejścia, próba podejrzenia pewnego zjawiska wejścia blisko i zaczerpnięcia drobnego elementu, by na bazie tego elementu podjąć próbę opowiedzenia malarskiego o czymś innym, czymś szerszym i bardziej złożonym, to jest fascynujące. Ja kiedyś używałem stwierdzenia obrazy o ikonach, a teraz właśnie już używam tego pojęcia ikonopasaże, które mają znaczyć, że gdzieś tam w jakiś luźny sposób staram się inspirować tą stylistyka ikon – mówi Paweł Wyborski.

Jego praca są różne. Do jednych trzeba podejść na niecko dłużej, by je lepiej zrozumieć, a inne wpadają w oko dużo szybciej. – Z jednej strony są nawiązaniem do pejzażu i są takie elementy, które zdarzają się być w ikonie obecne, ale bardzo rzadko, pełniąc funkcję zupełnie marginalną, taką raczej służebną wobec ikonowego przedstawienia. Wreszcie są kwestie nawiązania do struktury tej ikony i ja nazywam te obrazy ikonomateriami, czyli tutaj pojawia się już sam temat materii abstrakcyjnej, bez konkretnych przedstawień i ona jest już niefiguratywna. W moim odczuciu te niefiguratywne nawiązania do ikony wydają się wręcz najważniejsze i to jest to, co mówił kiedyś Nowosielski, że w ikonie się równoważy ten pierwiastek przedstawiający z pierwiastkiem abstrakcji i że ten pierwiastek abstrakcji w ikonie jest bardzo obecny – opowiada artysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.