http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Tomasz Budzyński pokazał swoje obrazy w MOK-u

Wyróżniony Tomasz Budzyński pokazał swoje obrazy w MOK-u

Od dziś można podziwiać w Gnieźnie obrazy pędzla Tomasza Budzyńskiego. Artysta pokazał swoje płótna, które powstawały w różnych okresach jego życia, a niektóre mają ponad 30 lat. Niejedną osobę udało mu się nawet zaskoczyć swoją nieznaną twórczością.


Tomasz Budzyński jest znany przede wszystkim jako wokalista i autor tekstów piosenek, jako lider zespołów Armia i Siekiera. W swoim dorobku ma około dwudziestu płyt długogrających, z czego trzy stanowią albumy solowe. 6 lat temu zadebiutował też jako pisarz i reżyser, wydał książkę pt. „Soul Side Story” i nakręcił film pt. „Podróż na Wschód”. Jego malarska działalność nie jest znana jednak powszechnie i dla niektórych ta wystawa jest sporą niespodzianką.

– Nas cieszy chyba najbardziej, że to jest chyba największa jak dotąd wystawa malarstwa Tomasza Budzyńskiego. Chcemy dzisiaj naszym gościom zaprezentować nową formę wernisażu, bo będzie przeprowadzona krótka rozmowa z naszym bohaterem, którą przeprowadzi Jarek „Mixer” Mikołajczyk. Wiemy doskonale, że wiele osób, które tutaj dzisiaj przyszły, chcą dowiedzieć się, co u niego nowego słychać i myślę, że taki nowy pomysł wszystkim się spodoba – mówi Iwona Wiśniewska z Dużej Galerii MOK-u, gdzie można podziwiać całą ekspozycję.

Wystawa będzie czynna do 7 maja. – Najbardziej widoczne w dziełach Tomasza Budzyńskiego są wpływy malarza Paula Klee. To widać w geometryzacji i podziale płaszczy, w doprowadzaniu do symbolu właściwie całej przestrzeni i kompozycji na obrazie. Obrazy te mają wydźwięk bardzo pozytywny, jak jest właśnie u Paula Klee, są kolorowe, dynamiczne i bardzo przyjazne – tłumaczy I. Wiśniewska.

A co sam artysta mówi o swoich obrazach? – Bardzo lubię te wesołe kolory, co chyba widać na tych obrazach. Ktoś kiedyś powiedział, że moje obrazy powinny wisieć w szpitalach i hospicjach i ja myślę, że to byłby dobry pomysł. Ja moje obrazy zawsze maluję spontanicznie i czuje się trochę takim kolorystą, ale nie odwołuję się nigdy do surrealizmu, to jest raczej realizm magiczny, tak bym określił swoje malarstwo – zauważa Tomasz Budzyński, który otworzył swoją wystawę wspólnie z Dariuszem Pilakiem, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury i Dariuszem Pajkertem, dyrektorem Wydziału Promocji i Kultury w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie.

Bardzo ciekawym elementem całej ekspozycji jest cykl obrazów poświęconych Wielkiemu Tygodniowi. – Cykl związany z Wielkim Tygodniem jest inny, dlatego że on powstał specjalnie z myślą o tym czasie, a przecież wiadomo, co się wtedy dzieje. Ten cykl jest trochę bardziej ekspresyjny i drastyczny, ale wyraża wszystko to, co czuję – wyznaje T. Budzyński.  

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.