http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Sieć intymności – PRIV – taniec performerów

Wyróżniony Sieć intymności – PRIV – taniec performerów

Jeszcze w tym tygodniu zobaczymy premier najnowszego spektaklu zrealizowanego przez Teatr im. A. Fredry. PRIV będzie - jak zapowiadają realizatorzy - oparty przede wszystkim o teatr tańca i plastykę ruchu. Pierwszy raz od dawna przed naszymi aktorami postawiono zadania polegające na dogłębnej świadomości własnego ciała i zmaganiu się z jego plastyką, ekspresją ale też emocjonalnością.


Reżyser i choreografka Iza Szostak to artystka z niemałym dorobkiem choreograficznym, ma na swoim koncie też współpracę ze scenami dramatycznymi, w pewnym jednak sensie PRIV jest jej debiutem reżyserskim. Szostak to przede wszystkim praca na autenthic movement – często odwołując się do emocji danego stanu psychicznego i kondycji tancerza. Spore znaczenie podczas prób przy tym założeniu ma wczucie się w daną sytuację, tak by wejść niejako w taniec, nie oceniając go, nie analizując nadmiernie, tak by stworzyć „prawdziwy” ruch, krok, gest... Taka metoda pracy staje się wyzwaniem zarówno dla choreografki, jak i zespołu aktorskiego. Aktor czyli gracz a raczej odgrywacz staje się performerem, współtworzy niepowtarzalny, nie odgrywalny moment, poparty obecnym stanem psychofizycznym.

To sprawia, także wyzwanie dla dramaturg Anny Herbut, tworzenie scenariusza czy też może warstwy tekstowej kompletnie nie linearnej, nigdy nie daje komfortu dzieła zamkniętego. Tak jest i w PRIV, gdzie warstwa tekstowa czy dramatyczna, podobnie jak taniec, czy szerzej traktując ruch filtrowany jest przez obecne tu i teraz dyspozycje aktora – performera. Brak identycznej powtarzalności, margines improwizacji sprawiają, że ta nabudowana przy współtworzeniu przez performerów warstwa dramatyczna, mimo że jest skończona pozostaje otwarta.

Sam spektakl performują nie tylko gnieźnieńscy aktorzy, mamy tu Tatianę Kamieniecką tancerkę, performerkę i choreografkę znaną choćby z dokonań Teatr Dada von Bzdülöw. W PRIV zobaczymy poza naszym zespołem jeszcze Magdę Jędrą niezwykle dynamiczna w swojej aktywności w obrębie licznych Teatrów, grup i kolektywów tancerka i choreograf. Wszystko wskazuje też na to, że zespół wzmocnił Dominik Rybiałek. Przyzwyczailiśmy się już też, do Kamili Banasik i Jana Niemczyka. Spośród aktorów trzony zespołu z Gniezna zobaczymy jeszcze Macieja Hązłę.

Fragment próby kamerowej, który pokazano dziś dziennikarzom pozwala mieć nadzieję na kolejny dobry spektakl. - PRIV spektakl to realizowany w formie słuchowiska performatywnego, eksperyment na intymności. Przesuwanie i negocjowanie jej granic. Sfery prywatna, publiczna i wirtualna przenikają się tu, tworząc wspólny rezerwuar obrazów, gestów i słów. Twórcy spektaklu badają, w jaki sposób technologia zmienia dziś nasze tożsamości, wizerunki, bliższe i dalsze relacje. Jak wpływa na fizyczność naszych ciał i na jakich zasadach korzysta z naszej emocjonalności. Funkcjonując według ustawień naszych smartfonów, na blogach i vlogach, na Facebooku czy Snapchacie rozpływamy się w wielkiej, gęstej chmurze danych – PRIV recyklinguje je, prowokując sceniczne przymiarki cielesnych i psychicznych dyspozycji oraz stylów. To kolażowa struktura rozpisana na sześć próbujących się do siebie zbliżyć wrażliwości, manifestujących się na poziomie języka, choreografii i obrazu – czytamy w materiałach prasowych.

Pewną trudną sztuką jest tu przełożenie zasady funkcjonowania sieci, nie tylko social mediów, na ekspozycje taneczne. To w pewnym sensie redefinicja intymności jako takiej. Raczej próba zasygnalizowania tej redefinicji... Twórcy nie oceniają współczesnych form intymności, którym paradoksalnie towarzyszy ekspozycja, publikacja. Nie ma tu próby moralizowania, czy utyskiwania na tę upubliczniona intymność. Rzeczywistość współczesnej intymności w sieci, nie podlega tu krytyce, jest tylko pokazana z perspektyw indywidualnych, a jednak sieciowych.

Premiera już 7 kwietnia o 19.00 w Teatrze Fredry.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.