http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dawid Jung stypendystą Fundacji PGZ

Wyróżniony Dawid Jung stypendystą Fundacji PGZ

W ogłoszonym przez Fundację PGZ oraz Narodowe Centrum Kultury konkursie na stypendium literackie #WOLNOŚĆ – czytaj dalej, której zadaniem jest napisanie powieści historycznej dla młodzieży i uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wśród dziesięciu stypendystów znalazł się również gnieźnian, Dawid Jung, współpracujący z portalem informacjelokalne.pl.


Jak zapewniali Organizatorzy: Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej zainicjowała konkurs „#WOLNOŚĆ – czytaj dalej” na powieść z wątkami niepodległościowymi dla młodzieży. Współorganizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Kultury. Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodzieży jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego, jakim było odzyskanie suwerennego i niepodległego Państwa Polskiego. Pragniemy, za pośrednictwem literatury, przybliżyć młodym ludziom wydarzenia tamtych lat. Pozwolić na indywidualne przeżycie doświadczeń pokolenia 1918 roku, którego udziałem stało się marzenie, walka i zdobycie Niepodległej. Chcemy przybliżyć dylematy, stan ducha, emocje, nastrój czasów oraz klimat epoki, by w ten sposób ukształtować osobisty stosunek czytelnika do tej kwestii. Zależy nam na tym, by pokazać nastolatkom, że pragnienie wolności ma charakter uniwersalny, dotyczy każdego człowieka w każdym czasie. Rok 1918 jest dlatego szczególny, że to moment zrealizowania pragnień wielu pokoleń Polaków. Obok wymiaru politycznego i historycznego miał też wpływ na życie codzienne poszczególnych ludzi. I właśnie poprzez losy fikcyjnych bohaterów, splątanych z losami postaci historycznych, chcemy pokazać młodzieży, że wszystko to co działo się wtedy, mogłoby być i ich udziałem. Wierzymy, że dzięki temu stulecie niepodległości stanie się bliższe ich sercu.

Konkurs stypendialny rozstrzygało Jury w składzie: prof. Jarosław Klejnocki (poeta, pisarz, eseista, krytyk literacki, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, od 2010 członek jury Warszawskiej Premiery Literackiej), Jacek Komuda (pisarz, historyk, autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej), Anna Maria Krajewska (pracownik Biblioteki Narodowej, autorka książki „Trzy legendy. Walka i niepodległość i granice w polskiej literaturze młodzieżowej”), Małgorzata Chrobak (kierownik działu wydawnictw NCK) oraz Eliza Dzwonkiewicz (przedstawiciel Fundacji PGZ).

Powieść Dawida Junga została doceniona m.in.  razem z propozycjami literackimi Konrada T. Lewandowskiego, Jacka Inglota czy Katarzyny Ryrych.

Jak zdradza pisarz z Gniezna, w swojej powieści umieści wątki wielkopolskie, na pewno pojawi się Kłecko, Gniezno oraz Poznań. Na dokończenie powieści Dawid Jung oraz pozostałych dziewięciu stypendystów ma czas do końca lipca.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.