http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Doris Lessing i krótkie opowiadanie o jej życiu

Wyróżniony Doris Lessing i krótkie opowiadanie o jej życiu

Literacką Nagrodę Nobla dostała dopiero pod koniec życia, choć powinno się tak stać jakieś 50 lat wcześniej. Tak przynajmniej uważa Irmina Kosmala, która poprowadziła kolejne spotkanie poświęcone znanej postaci ze świata literatury. Tym razem miłośnicy czytelnictwa mogli zapoznać się pełną garścią z twórczością Doris Lessing, która uchodzi za jedną z najbardziej zbuntowanych postaci w czasach tzw. rewolucji obyczajowej.


Piątkowa prelekcja w Czytelni na Piętrze I Liceum Ogólnokształcącego poświęcona Doris Lessing była oparta na dwutomowej autobiografii tej pisarki pt. „Pod skórą”. – To jest taka bardzo synkretyczna autobiografia, w której Doris Lessing opowiada bardzo szczegółowo o losach swojej rodziny, ale przybliża tam przede wszystkim swoją postać czytelnikom. Robi to w sposób taki trochę drastyczny, ponieważ zmierza się w tej książce z samą sobą, obnaża najintymniejsze szczegóły ze swojego życia. Niejednokrotnie dotyka spraw dla niej trudnych i bolesnych, związanych z dzieciństwem i odrzuceniem przez matkę i nieakceptacją przez rodziców, a wreszcie ucieczce z domu w wieku 14 lat – mówi Irmina Kosmala, która spotkanie poprowadziła.

W konsekwencji takich doświadczeń, Doris Lessing przeszła bardzo ciekawą drogę życiową, która prowadziła przez różne zakamarki tamtejszej rzeczywistości. – To było najpierw takie zwykłe borykanie się jakby z dorosłością i dojrzałością, z cielesnością, a potem z tym, kim jest, czyli własną tożsamością i finansową niezależnością – kontynuuje swoje opowiadanie I. Kosmala, która uważa, że fenomen tej pisarki polega na tym, że jej życiorysem śmiało można by obdarować kilka osób. – To jest bardzo barwna postać i co ciekawe, ona nigdy nie skończyła nawet szkoły średniej, a później została jednak doceniona na tym szczeblu najwyższym, bo dostała tego Nobla za całokształt jej pracy pisarskiej – dodaje.

To właśnie jej dwutomowa autobiografia została zdaniem krytyków okrzyknięta jej największym dziełem literackim. – Ona tam opowiada o losach swojej rodziny i swojej życiowej tułaczce. Doris Lessing urodziła się w Persji, czyli w dzisiejszym Iranie. W wieku 5 lat została wyrwana z tej Persji, można powiedzieć przez rodziców, wbrew sobie, bo dobrze jej się tam żyło, to przecież wspaniały ciepły kraj, ale jej rodzice postanowili, że jadą do Anglii, a po pół roku jej ojciec, który był bankowcem, zabrał całą swoją rodzinę do Rodezji Południowej i ona tam jest do 30 roku życia. Na tym kończy się zresztą I tom książki, jak Doris wyrywa się z tej Rodezji, która nie przypadła jej zbytnio do gustu, o czym pisze potem w bardzo ciekawej książce pt. „Trawa śpiewa”, która stanowiła jej debiut literacki i została wydana w 1950 roku – zauważa I. Kosmala.

- Ona jeszcze w tej Rodezji poznała swojego męża Gottfrieda Lessinga, który uwiódł ją nie tylko jako mężczyzna, ale uwiódł ją także swoją ideologią, bo on był komunistą niemieckim. Doris uległa do tego stopnia tej fascynacji komunizmem, że sama potem po latach, kiedy już otrzeźwiała i przejrzała na oczy oraz zobaczyła, ile ludzkich dramatów za tym się kryje, to wtedy chciała jakoś „wygumkować” tę swoja niepochlebną kartę i tłumaczyła, że nie potrafi wytłumaczyć tego, dlaczego zachwyciła się tym komunizmem, a potem stała się jego pierwszym krytykiem. Uważała, że to było modne, że fajnie było mieć wtedy poglądy lewicowe, a gdy zarzucano jej bycie lewicową feministką, to ona zawsze zaprzeczała i od razu dodawała, że jej dorobek to jest 40 książek, w których psychologicznie rozbiera człowieka, a potem pokazuje jego świat i jego otoczenie oraz, jaki wpływ na niego ma otoczenie, na jego dalsze wybory i całe jego życie – podkreśla prelegentka.

Irmina Kosmala do tej pory w ramach Czytań Rocznicowych miała okazję prezentować męskie sylwetki polskich literatów: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Edwarda Stachury, Stanisława Barańczaka. – W tym roku postanowiłam, że czas na żeńskie przedstawicielki literatury popularnej, na kobiety, które znane są na całym świecie, wybitne i doceniane przez krytyków. Dziś to jest właśnie Doris Lessing, a wkrótce chcę przybliżyć postać Wirginii Woolf – zapowiada założycielka Kuźni Literackiej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.