http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Mówimy, co się dzieje, tu i teraz”

Wyróżniony „Mówimy, co się dzieje, tu i teraz”

Po raz czwarty zorganizowano Dzień Sztuki, którego celem jest promocja efektów licznych działań artystycznych podopiecznych CAS „Largo” - placówki powiatowej zajmującej się osobami niepełnosprawnymi.


Centrum Aktywności Społecznej LARGO w Gnieźnie wystawiło dziś premierę zdarzenia teatralnego pt. „Nasza Klasa” w reżyserii Andrzeja Malickiego na motywach wierszy polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej i kilku innych literatów. O czym sztuka opowiada? – Może nawet nie jest ważne o czym tylko z kim sztuka była realizowana. Ważni są tutaj uczestnicy, czyli grupa z którą współpracuję w ramach warsztatów teatralnych. To jest grupa dość specyficzna, bo wszyscy, którzy tylko mają na to ochotę przychodzą i razem zastanawiamy się nad tym, co by światu powiedzieć o sobie i o tym wszystkim, co się dzieje wokół – zauważa Andrzej Malicki, aktor i reżyser, związany przez lata z Teatrem Fredry w Gnieźnie.

- Kiedyś był taki znany portal o nazwie Nasza Klasa, gdzie ludzie się szukali po latach i my właśnie robimy dziś taki spektakl, gdzie ludzie po latach wracają do dzieciństwa, młodości, wracają do klasy, do biura, spotykają się w różnych sytuacjach społecznych i próbują się w tym wszystkim na nowo odnaleźć. Nasza sztuka troszeczkę nawiązuje do dramatu Kantora pt. „Umarła Klasa”, ponieważ sugerujemy taki finał, że umierają wspomnienia, umierają marzenia, umieramy fizycznie i zahaczamy o temat zagłady wojennej. Mówimy w ten sposób, co się dzieje, tu i teraz  – dodaje A. Malicki.

Po spektaklu tradycyjnie przygotowano kilka innych atrakcji oraz słodki poczęstunek. – To jest kolejne spotkanie ze sztuką i w ten sposób chcemy promować te wszystkie działania, które u nas są prowadzone. Oprócz spektaklu teatralnego możemy obejrzeć wystawę grafik, których autorami są również nasi podopieczni. Jest jeszcze ekspozycja rękodzieła, którą stworzyły panie z Koła Pań Kreatywnych w Domu Kultury w Łubowie, z którymi rozpoczęliśmy właśnie współpracę – opowiada Hanna Łęga, kierownik CAS „Largo” w Gnieźnie. – Coraz więcej niepełnosprawnych jest zainteresowanych tymi formami aktywności zawodowej, społecznej i artystycznej. Cieszymy się, że jest takie zainteresowanie, ale też tych, którzy jeszcze nie znają naszej działalności, a chcą dołączyć do tworzenia życia artystycznego, towarzyskiego w tym miejscu, serdecznie zapraszamy – zaznacza H. Łęga.

- Ja kiedyś przy jakiejś tam okazji przyniosłem tu swój linoryt, który gdzieś tam kiedyś popełniłem, lat temu już ileś i tak właśnie powstał ten pomysł, że może byśmy w naszej pracowni spróbowali tej techniki. Postaraliśmy się o to linoleum, jako odpadu z jakiejś budowy, potem pocięliśmy to na takie małe formatki i przy pomocy prostych narzędzi wykonaliśmy trochę takich prac, które dzisiaj pokazujemy – uchyla rąbka tajemnicy warsztatowej Jan Łęcki z pracowni malarskiej, emerytowany nauczyciel ze szkoły rolniczej w Gnieźnie. – Linoleum wynaleziono w 1863 roku, jako wykładzinę podłogową, a potem zaczęło ono być wykorzystywane jako matryca do wklęsłodruku i jest to taki odwrócony stempel. My sobie tu przy pomocy dłuta, rylca, nożyka tworzymy takie matryce, które potem możemy odtworzyć kilkukrotnie przy pomocy farby drukarskiej i jakiejś metody dociśnięcia tego wałkiem fotograficznym albo łyżką i wychodzi nam taka odbitka  – tłumaczy J. Łęcki.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.