http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Niezwykła historia w niezwykłym opowiadaniu

Wyróżniony Niezwykła historia w niezwykłym opowiadaniu

Za tydzień w Gnieźnie odbędzie się niezwykłe spotkanie. Civitas Christiana zachęca wszystkich do wysłuchania specjalnej prelekcji Anny Fenbry-Taylor pt. ,,Zofia Kossak – wspomnienia o mojej babci”. Chętnych zapraszamy w czwartek, 17 maja o godz. 18.00 do siedziby stowarzyszenia, która mieście się przy Bednarskim Rynku 4a.


Cykl spotkań poświęconych słynnej pisarce ma cel dość oczywisty, a mianowicie zachęcić czytelników, by sięgnęli po jej twórczość, przy której pomocy łatwiej krzewić właściwe postawy patriotyczne. – Nasze stowarzyszenie podjęło jeszcze w ubiegłym roku uchwałę, aby uczcić postać Zofii Kossak-Szczuckiej z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy jej śmierci. Chcemy oddać hołd tej wielkiej pisarce i wspaniałej działaczce społecznej, która w czasie wojny była mocno zaangażowana w pomoc Żydom. To także osoba, która jest świadkiem wiary – podkreśla Karol Irmler z katolickiego stowarzyszenia Civitas Christiana w Poznaniu. – Chcemy podczas tych spotkań poświęconych Zofii Kossak-Szczuckiej pokazać wszystkim jej życie, które było naznaczone głęboką wiarą i niesieniem pomocy wszystkim potrzebującym oraz wspaniałym pisarstwem, które przypominały znakomite fragmenty naszej historii, ujęte często w takiej postaci bardzo beletrystycznej, a więc zamierzamy przypomnieć tu także jej najważniejsze pozycje wydawnicze – dodaje K. Irmler.

Pielęgnowaniem pamięci o Zofii Kossak zajmuje się jej wnuczka, Anna Fenbry-Taylor. – Urodziła się i wychowała w Londynie, ale niedawno powróciła do Polski i teraz mieszka w Górkach Wielkich, niedaleko Beskidu Śląskiego. Tam prowadzi Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, które zajmuje się wskrzeszaniem tej pamięci o Zofii Kossak. Ona jeździ teraz również z takim cyklem spotkań po Polsce, by przypominać w ten sposób twórczość i działalność swojej babci. W ten sposób chce przekazywać jej dziedzictwo – mówi Marta Witczak z Civitas Christiana w Gnieźnie.

Wydarzenie nie jest biletowane. - To będzie wspaniałe spotkanie pani Anny, która miała nawet okazje poznać swoją babcię i o której trochę nam poopowiada. Oczywiście nie może zabraknąć jej losów z czasów okupacji, ale będzie również historia tego całego rodu Kossaków. Anna Fenbry-Taylor naprawdę pięknie opowiada o tym wszystkim, z takim wielkim entuzjazmem, więc warto przyjść i tego posłuchać – zachęca Ewelina Goździewicz z Civitas Christiana w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.