http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gamma Festiwal – festiwal zmysłów

Wyróżniony Gamma Festiwal – festiwal zmysłów

Do samego rana potrwa V Gamma Festiwal. Impreza odbywa się w Parku Miejskim im. gen. Andersa, na tzw. Gnieźninku. Stamtąd właśnie roznosi się niemal po całym centrum Gniezna muzyka elektroniczna i błysk świateł, które ściągają tam coraz liczniejszą publiczność.


Imprezę zaplanowano do godz. 5.00 nad ranem i jest ona głównym wydarzeniem tego weekendu w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego. – Tę nazwę wzięliśmy od fal gamma, które wytwarza nasz mózg i które są odpowiedzialne za trzy zmysły: smaku, wzroku, zapachu. My jakby stwierdziliśmy, że połączymy je wszystkie w tym festiwalu, bo mamy ozdoby i światła, mamy dźwięk oraz można się napić czegoś i coś zjeść. To wszystko odczuwamy razem naszymi zmysłami i stąd wziął się Gamma Festiwal – mówi Jakub Dzionek, organizator przedsięwzięcia.

W tym roku finał imprezy, to czas między godz. 19.00 a północą i w tym czasie gra muzyka na żywo. – Każdy z tych artystów reprezentuje inny jakby rodzaj muzyki, bo są tu i przedstawiciele muzyki house i techno, są przedstawiciele nurtów znacznie spokojniejszych, jak down tempo czy elektronika eksperymentalna IDM. Każdy z tych artystów dla mnie jest ważny – opowiada J. Dzionek, który przyznaje, że główną gwiazdą wydarzenia jest duet LASY. – Dla gnieźnian ten duet może być takim konikiem, bo jeden z nich, czyli  Maciej Stendek, jako producent robił  muzykę dla Reni Jusis. Ten projekt jest taki melancholijny i pozwalający się jakby trochę zatrzymać, chwilę pomyśleć i tę muzykę pokontemplować, bo nie jest to typowa muzyka do tańca – dodaje.

Całość, jak słyszymy od kilku uczestników tego festiwalu, to połączenie dużej dawki pozytywnej energii, która daje poczucie wolności. – Ta muzyka niesie przede wszystkim duże emocje i te emocje są pozytywne, ale każdy musi najpierw to przez samego siebie przefiltrować. Jak zdejmują z siebie koszulki, to wtedy widzimy, że się podoba i jest dobrze. Z drugiej strony jednak, my jesteśmy na tyle skoncentrowani na całym koncercie, że nie do końca się orientujemy, co się dzieje w publiczności – zauważa Maciej Stendek z duetu LASY. – Treść nie musi zawsze być zapisana w tekście, można przekazać ją też w taki sposób, tak jak my to robimy i jak się słyszy dany dźwięk, to ten dźwięk oddziałuje na wyobraźnię na tyle, że sam ją sobie człowiek interpretuje, nic nie jest podane na talerzu – przekonuje Jacek Prościński, druga połowa tego duetu, który grać będzie na Gamma Festiwalu od godz. 22.00 do północy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.