http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Prace przyszłego zakonnika w MOK-u

Wyróżniony Prace przyszłego zakonnika w MOK-u

Od dziś czynna jest nowa wystawa plastyczna w Miejskim Ośrodku Kultury. Jej autorem jest młody malarz - Mateusz Grześkowiak, który tworzy obrazy akwarelowe, akrylowe i olejne. Gnieźnianin opowiedział nam dziś o swoich pracach i co go do ich stworzenia zainspirowało.


Mateusz Grześkowiak swoje artystyczne umiejętności szlifował gruntownie pod okiem znanej malarki Elżbiety Binkowskiej, do której uczęszczał na warsztaty plastyczne. – W jego pracach widać na pewno trochę nawiązań do malarstwa Elżbiety Binkowskiej. Nas cieszy jednak najbardziej, że to jest jego pierwsza wystawa indywidualna, choć ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych. Trochę spieszyliśmy się z nią, ponieważ Mateusz w swoim życiu już niedługo otwiera nowy rozdział i sztukę odstawi na drugi tor, a być może się z nią pożegna definitywnie, choć mamy nadzieję, że to nie nastąpi. Wiemy, że zamierza się poświęcić swojemu powołaniu i być może już niedługo zobaczymy go w zupełnie innej roli, razem z karmelitami bosymi – mówi Iwona Wiśniewska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

– Na tej wystawie widzimy dużo prac małych i on do tego chyba już przyzwyczaił swoich znajomych i ludzi, którzy już widzieli jego twórczość. Ja natomiast jestem zaskoczona jego dużymi pracami, których jest tutaj bardzo niewiele i są to prace, które tej wystawie nadają takiego ciężaru artystycznego – dodaje I. Wiśniewska.

A tematyka prac jeszcze bardziej różnorodna. – Inspiruję się ilustracjami i różnymi grafikami, więc przestrzał jest wielki, ale przede wszystkim co chciałem uchwycić, to bardziej codzienność i trochę spojrzenia oczami dziecka, ale też dekoracyjność i trochę jeszcze portrety ludzi, obrazy kamienic lub  pejzaży miejskich. To jest taka mieszanka wszystkiego, co jest mi bliskie – uważa Mateusz Grześkowiak, autor wystawy.

Wystawę można oglądać do 31 lipca w holu głównym Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Ekspozycji towarzyszy małe stoisko inscenizujące warsztat artystyczny młodego twórcy. Mateusz Grześkowiak ma 22 lata, od dziecka uczestniczył w licznych konkursach plastycznych, a jego wystawy do tej pory gościły w kilku miejscach: Parowozowni, Centrum Kultury eSTeDe, Bibliotece Pedagogicznej i Internacie Szkolnym „Medyk”.

– Sam odbieram to tak, że w tym życiu codziennym mogę odkryć wiele rzeczy inspirujących. Mnie inspiruje wiele szczegółów, jak architektura czy kolorystyka, a więc czasem to może być jakiś budynek postarzony i połączenie kolorystyczne, którego bym się nie spodziewał i to staje się pretekstem dla mnie do stworzenia nowej pracy i nowej koncepcji – podsumowuje M. Grześkowiak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.