http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Biblioteka w wakacje nie tylko dla dzieci

Wyróżniony Biblioteka w wakacje nie tylko dla dzieci

By dzieci i młodzież miały alternatywę dla plaży, roweru czy zabaw z rówieśnikami swoje drzwi szeroko otworzy dla nich w te wakacje Biblioteka Publiczna przy ulicy Staszica w Gnieźnie. Na cały lipiec i sierpień przygotowano dla najmłodszych kilka ciekawych propozycji. Na dorosłych natomiast, oprócz propozycji wypożyczania lektur książkowych, czeka konkurs.


Dzieci z osiedli, które sąsiadują z filią nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ulicy Staszica mogą liczyć na tę placówkę nie tylko w deszczowe i pochmurne dni, gdyż będzie tam można zaglądać codziennie o dowolnej godzinie. – Mamy przygotowany taki letni program pt. „Zaczytana Dwójka” i przez zajęcia, które przygotowujemy dla dzieci, chcemy zachęcać je, żeby sięgnęły w te wakacje i po jakąś książkę – tłumaczy Ewa Jaworska, starszy kustosz Biblioteki Publicznej w Gnieźnie. – Wykorzystujemy do tego kalendarz świąt nietypowych i łączymy nasze działania z daną książką i np. jeśli mieliśmy Dzień Psa, to my zachęcaliśmy od poniedziałku do wypożyczania książek opowiadających o psach właśnie. Tu możliwości jest wiele, bo są tutaj książki popularno-naukowe związane z pielęgnacją  czy wychowywaniem tych piesków, ale także powieści z przygodami, w których one występuję – dodaje E. Jaworska, która nie chce zdradzać wszystkich szczegółów, ale wspomniała, że planowany jest jeszcze Dzień Żaby i Dzień Pszczółki Mai.

Oprócz propozycji książkowych na najmłodszych czekają również mini zajęcia warsztatowe. – Za każdą wykonaną pracę będzie drobna nagroda i będzie można sobie wykonać u nas pszczołę, a innym razem, gdy będzie Dzień Czerwonego Kapturka będziemy zaglądać do jego koszyczka, który niesie on do babci. Oprócz tego wszystkiego, w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą polskiej niepodległości będziemy prowadzić dla dzieci specjalne warsztaty z robienia Orła Białego, którego można wykonać z różnych materiałów, w formie przestrzennej i w formie płaskiej – mówi E. Jaworska.

Propozycja biblioteki jest skierowana do całych rodzin i dlatego nie może w niej zabraknąć oferty skierowanej do osób dorosłych. – Czeka wielka krzyżówka na temat Polski, którą można wspólnie ze swoimi dziećmi rozwiązać i za to otrzymać widokówkę ze specjalną pieczęcią 100-lecia polskiej niepodległości. Zachęcamy również do udziału w plebiscycie pt. „100 na 100” i chcemy, żeby czytelnicy wytypowali listę książek, które są ważne i dzięki którym odzyskaliśmy tę naszą niepodległość, bo muszę podkreślić, że walczono o wolność nie tylko z bronią w ręku, ale piórem również walczono – przypomina bibliotekarka.  

Ten konkurs zostanie rozwiązany w listopadzie. Za każdy wypełniony kupon konkursowy w nagrodę wręczana jest zakładka książkowa. Projekt jest wspólnie realizowany w ramach programu edukacyjnego „A ja jestem Polak mały” przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i Urząd Miejski w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.