http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Stójki i pistolety na koniach

Wyróżniony Stójki i pistolety na koniach

Tłumy gnieźnian uczestniczyły w ostatnim punkcie programu tegorocznej Koronacji Królewskiej. Swoje popisy z konnej woltyżerki w połączeniu z elementami kaskaderskimi zaprezentowało sześciu jeźdźców reprezentujących Bractwo Rycerskie „Jastrzębiec” z  Gniezna.


To jeden z najstarszych środków transportu w historii ludzkości. Koń, czyli zwierzę, które niemal od zawsze przebywało w bliskim sąsiedztwie z człowiekiem i które cieszy się jego ogromną sympatią, to on do dziś określany jest często jako partner, a nawet wielki przyjaciel. – To, co zawsze się podoba publiczności, to jest sprawność naszych jeźdźców w posługiwaniu się nie tylko bronią, typu miecze czy włócznie, ale głównie imponują ich jeździeckie umiejętności. Do tego typu pokazów są specjalne konie, które trzeba długo i specjalnie wyćwiczyć. To są godziny treningów, żeby zarówno konie nauczyć i również siebie potem nauczyć. To jest hobby, które można zrealizować tylko wtedy, gdy czuje się wielką miłość do tych zwierząt. Z nimi trzeba też dużo obcować, przebywać i nimi trzeba się także zajmować długimi godzinami – mówi Andrzej Drygała, którego drużyna jest zrzeszona od 10 lat, a jest w niej obecnie sześciu czynnych jeźdźców.

Bractwo Rycerskie „Jastrzębiec” uczestniczy w wielu tego typu prezentacjach. – Każdy pokaz to jest sama frajda dla każdego jeźdźca, taka odskocznia od życia codziennego. Dzisiaj jesteśmy w okresie wczesnego średniowiecza, a innym razem jesteśmy w okresie późniejszym i występujemy, jako Tatarzy albo ułani. Odgrywamy różne sceny, a dziś prezentujemy tzw. pistolet, czyli pozycję zwieszoną u boku konia i w drugą stronę, czyli głowa zwieszona w dół, a nogi w górze, to jest tzw. stójka – wymienia A. Drygała.

– Nie występuje u nas, coś takiego jak ostrożność, bo gdybyśmy o tym myśleli, co możemy sobie zrobić, to byśmy tego nie robili. Lata ćwiczeń i ilość godzin decyduje o większej pewności. To wszystko ma być dograne i dopracowane. O to w tym chodzi – dodaje.
 
Największa impreza w jakiej brali udział do tej pory, to wielka inscenizacja Bitwy pod Koronowem z 1410 roku, bywają regularnie na zjazdach rycerskich w Opolu i na Koronacji Królewskiej w Gnieźnie, gdzie najprawdopodobniej będą również za rok.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.