http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Mistrz i jego uczniowie w I LO

Wyróżniony Mistrz i jego uczniowie w I LO

Już w najbliższym tygodniu w czytelni liceum przy ul. Kostrzewskiego zapoczątkowany zostanie nowy cykl wystaw, które będą w nowy sposób ukazywały artystów znanych i nieznanych. Zresztą sam pomysł na inauguracyjną wystawę pokazuje, że można obie grupy przedstawić jednocześnie. Wernisaż już w najbliższy poniedziałek o godz. 17.00.


W I Liceum Ogólnokształcącym rozpoczyna się cykl wystaw pt. „Artyści Poszczególnie”, którą zapoczątkuje wernisaż wystawy Krzysztofa Burgharda i uczestników prowadzonych przez niego warsztatów. - Chcielibyśmy prezentować tutaj twórczość artystów gnieźnieńskich, przedstawiać ich właściwie nie tylko z ich twórczości, ale też trochę z osobowości, na tyle oczywiście, na ile sobie artyści na to pozwolą – wyjaśnia Joanna Gronikowska z biblioteki I Liceum Ogólnokształcącego, która poprowadziła spotkanie z dziennikarzami.

Krzysztof Burghard z młodymi artystami pracował nie po raz pierwszy. Kilkanaście lat temu zaprojektował i zrealizował wspólnie z młodzieżą mapę Unii Europejskiej z 72 tysięcy kamieni, która znajduje się w niedalekim sąsiedztwie liceum. - Miałem osobiście taki dylemat tutaj, żeby ich nie przestraszyć z jednej strony i nie załamać z drugiej strony. Przyjąłem taką zasadę, że mają to być domowe prace i dzięki temu są one zrobione od serca, ja tak to odbieram – tłumaczy Krzysztof Burghard, opiekun młodych artystów z tutejszego liceum, który zachwala prace przygotowane na wystawę i mówi coś więcej na temat ich autorów. - Kunszt jest bardzo wysoki, poziom wykonania technicznego jest naprawdę na bardzo dobrym poziomie. To są już gotowe rzeczy, które można wykorzystać w uzupełnieniu do prac, książek itp. Wiele z tych osób chce iść na grafikę komputerową i grafikę wydawniczą, jest parę osób chcących iść na architekturę, ale są i takie osoby, które robią to dla siebie – dodaje.

O swojej roli mistrza w tym projekcie Krzysztof Burghard mówi, że ważne jest nie tylko to, aby ta pasja, którą mają niewątpliwie jego uczniowie im została. - Chcę rozszerzyć ich wiadomości o różne techniki, które może im pomogą, a może im zaszkodzą. Nie wiem, to już oni sami muszą zadecydować. Wiadomo, że jak już się nauczę czegoś rysować i jestem w tym dobry, to nie chcę nic innego poznawać. Moje zadanie polega na tym, żeby namówić ich do poznania większego wachlarza techniki wykonywania tych swoich prac i swoich marzeń – podsumowuje K. Burghard, którego prace na wystawie też będzie można oglądać.

Brak plastyki i techniki, czy muzyki w obecnym programie nauczania licealnego martwi dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, która nawiązuje do tego, że kiedyś w czteroletnich liceach był czas przeznaczony na takie przedmioty. - Gdzie takie osoby, które dysponowały talentem czy umiejętnościami mogły dać upust tym swoim uzdolnieniom. Dlatego my w takiej naszej ofercie szkolnej, pozalekcyjnej zaproponowali warsztaty plastyczne, ponieważ uznaliśmy, że będzie to wartościowe, a poza tym w szkole odbywa się przegląd twórczości uczniowskiej i tam właśnie wypływają prace, które mówią o poszczególnych uzdolnieniach. Uznaliśmy, że należy te uzdolnienia kształcić pod okiem profesjonalistów – uważa Bogusława Młodzikowska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, która informuje, że w ramach warsztatów plastycznych uformowała się 16-osobowa grupa.

Poza najbliższą wystawą w ramach nowego cyklu „Artyści Poszczególnie” planowane są w grudniu jeszcze trzy inne wydarzenia, o których będziemy informować szerzej wkrótce. 7 grudnia – Literackie Mikołajki, 15 grudnia – Czytania Rocznicowe, wiersze ks. J. S. Pasierba, 22 grudnia – Jasełka z udziałem uczniów i nauczycieli. Projekt został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. - Literackie Mikołajki i Czytania Rocznicowe będą finałami różnych przedsięwzięć podejmowanych przez powiat gnieźnieński w celu popularyzacji czytania. Dobrze, ze te akcje przybrały formę warsztatów, gdzie mamy podwójny sukces, a więc nie tylko promowanie czytania, ale także nauki, bo w przypadku planowanego spotkania pisarki z przedszkolakami i uczniami o takim czymś możemy mówić. Mamy także plany na kolejny rok, które dalej będą promowały czytelnictwo – zapowiada Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału  Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.