http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Biało-czarne fotografie gnieźnianina z Kanady

Wyróżniony Biało-czarne fotografie gnieźnianina z Kanady

Niezwykłą wystawą fotograficzną Krzysztofa Owczarzaka został zainaugurowany dziś nowy sezon kulturalny w MOK-u. Autor ekspozycji prezentuje na niej swoje zdjęcia dokumentujące życie Gniezna z lat osiemdziesiątych XX wieku. Nie brakuje też kilku obrazów z Kanady czy Stanów Zjednoczonych.


Jego zdjęcia są prezentowane w dużych formatach, a to znak, że dzisiejsza technologia na wiele pozwala, choć pokolenie ludzi zaczynających fotografować z Krzysztofem Owczarzakiem dobrze pamiętają, że kiedyś to było niemożliwe. – Dożyliśmy czasów, że duża rozdzielczość ma znaczenie i przy nowoczesnych aparatach fotograficznych to jest możliwe, a kiedyś nie było i dlatego teraz większość ludzi próbujących coś robić kieruje się dużymi formatami – zauważa Krzysztof Owczarzak, gnieźnianin, od wielu lat mieszkający w kanadzie. Jego wystawa ma charakter retrospektywny. – To jest oczywiście tylko wycinek mojej 40-letniej przygody, a moje początki to jest Gniezno, gdzie zaczynałem moją przygodę z fotografowaniem, więc zdjęcia dotyczą Gniezna. Na tych zdjęciach starałem się pokazać daty zamiast ich nazw, bo dla mnie ważne jest przede wszystkim, co robiłem i kiedy to robiłem. Są tutaj podwórka, które już nie istnieją i jak chciałbym je zrobić dzisiaj, to nie jest już możliwe – dodaje K. Owczarzak.

– Można powiedzieć że dziś otwieramy wystawę syna MOK-u, który wystawiał tu kiedyś swoje prace, a potem wyjechał, po czym dalej poświęcając się fotografii, jako swoją pasję życiową, to co w życiu zawodowym potem osiągnął. Jest oczywiście tu Gniezno, ale mamy również niemały przekrój tego wszystkiego, co robił w tej przestrzeni kanadyjsko-amerykańskiej, gdy już pracował tam jako fotograf – podkreśla Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Na wernisażu artysty pojawiło się wielu jego kolegów z czasów sięgających lat 70-tych i 80-tych XX wieku. – To środowisko fotograficzne w Gnieźnie zaczęło tworzyć się poprzez Foto Klub Format, który zaistniał w Zakładach Obuwniczych „POLANIA”. Było  takie wielkie zainteresowanie tą fotografią amatorską, że ten nasz Format musiał zostać przeniesiony do MOK-u i tam żeśmy dopiero tę twórczość fotograficzną przenieśli na szersze tory – mówi Henryk Maćkowiak, 84-letni fotograf z Gniezna.

Większość fotografii zaprezentowanych przez Krzysztofa Owczarzaka jest w kolorze czarno-białym. – Nasze pokolenie jest wychowane na bazie fotografii biało-czarnej. My żeśmy to sami robili, nie tak jak dzisiaj oddaje się klisze do laboratorium, gdzie opracowują te zdjęcia. My musieliśmy po prostu pod powiększeniem wykonywać ten trud prawdziwy tworzenia fotografii – podsumowuje H. Maćkowiak.  

Ekspozycję będzie można oglądać do 10 października.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.