http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowe oblicze gnieźnieńskiego muzeum!

  • Napisane przez Wojciech Orłowski
  • Dział: Kultura
  • 1 komentarz
Wyróżniony Nowe oblicze gnieźnieńskiego muzeum!

Nowe wnętrza Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie rzeczywiście zapierają momentami przysłowiowy dech w piersiach, bo zostały wyeksponowane w sposób nietuzinkowy, z dużym smakiem i wyczuciem.


Realizacja wszystkich prac remontowych, które zostały głównie wykonane na piętrze w części północnej Muzeum Początków Państwa Polskiego zakładała adaptację pomieszczeń na cele wystawowo-warsztatowe. Cały remont pochłonął aż 6,5 miliona złotych, z czego placówka dołożyła ze swojej strony jedynie 500 tysięcy złotych. Dziś ujrzeliśmy efekt końcowy tej inwestycji. – Te nowe wnętrza w zasadzie tu zostały dopiero stworzone, bo cała przebudowa dotyczyła elementów konstrukcji, nie tylko ścian, ale również podłogi, na której dziś stoimy. Sama budowa trwała prawie trzy kwartały, że nie wspomnę o okresie poświęconym pracom projektowym, a skalę zmian możemy porównywać z tym, co jest umieszczone na naszej stronie internetowej, gdzie pokazujemy przestrzenie na długo jeszcze przed remontem – mówi Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

To nie koniec remontów, które planuje sobie kierownictwo na najbliższą przyszłość. – Na razie sondujemy, czy istnieje możliwość pozyskania nowych środków pieniężnych i jesienią pojedziemy do Brukseli w tej sprawie, bo chcemy pozyskać środki unijne na stworzenie nowej ekspozycji stałej na terenie naszego muzeum, a niezależnie od tego w przyszłym roku ze środków własnych, zaoszczędzonych, po części oczywiście, bo liczymy na dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, zamierzamy wyremontować hol główny i toalety, a to jest inwestycja, która pochłonie też blisko milion złotych – zapowiada M. Bogacki.

W niedzielę, 16 września w godz.10.00 – 18.00 wnętrza Nowego Muzeum będą dostępne dla wszystkich zwiedzających. – W pierwszej z sal mamy Galerię Piastów, która znajduje się tutaj w muzeum od dłuższego już czasu, ale niestety do tej pory nie miała dobrych warunków prezentacji, bo była w takiej przestrzeni korytarzowej. Są to wielkogabarytowe obrazy z XIX wieku prezentujące historię Polski, to depozyty z muzeów narodowych w Warszawie, Poznaniu i myślę, że w tej przestrzeni będą odbywały się również lekcje muzealne – zauważa Magdalena Robaszkiewicz z Działu Obsługi Wystaw i Edukacji w MPPP Gniezno. – Następna przestrzeń, to jest sala edukacyjna i w tej Sali też będą prowadzone lekcje muzealne, których będzie odtąd nieco mniej niż dotychczas, bo postanowiliśmy się skupić na tematach najważniejszych, a więc: „jak powstało państwo polskie” i „jak żyli ludzie 1000 lat temu i jak wojowali”. To jest taki blok głównych lekcji muzealnych, oczywiście dostosowanych do każdej grupy wiekowej – dodaje.

Przygotowana została jeszcze jedna sala, sala warsztatowa. – Tu będziemy próbować troszkę swoich sił w manualnych rzeczach i będziemy odtwarzać różne przedmioty związane z wczesnym średniowieczem, np. warsztaty kaligraficzne, które będziemy mieć już w najbliższą niedzielę – opowiada M. Robaszkiewicz, która na koniec omawia także wystawę ulokowaną w łączniku nowej części muzealnej. – Nasze muzeum od zawsze się chwaliło, że jest właścicielem największej kolekcji kafli średniowiecznych oraz nowożytnych i dzięki realizacji tego projektu mogliśmy je wyeksponować i dodam jeszcze, że każdy zwiedzający może sobie zabrać taki mały kafel do domu, bo są w naszym sklepiku małe magnesy, które odzwierciedlają te kafle w wersjach miniaturowych – poleca.

1 komentarz

  • Marian Nowakowski
    Marian Nowakowski piątek, 14, wrzesień 2018 19:20 Link do komentarza Raportuj

    Muzeum piękne, tylko dyrektor mógłby wykazywać więcej pokory

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.