http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zespół Tańca Ludowego „Gniezno” wystąpi przed włoską Polonią

Wyróżniony Zespół Tańca Ludowego „Gniezno” wystąpi przed włoską Polonią

Zespół Tańca Ludowego „Gniezno” na zaproszenie Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Padwie, weźmie udział w „Dniu Polskim”, organizowanym 30 września br., w ramach obchodzonego przez włoską Polonię jubileuszu 100.lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Wydarzenie zorganizowane zostanie przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. Wyjazd powiatowego zespołu reprezentacyjnego do Włoch możliwy jest dzięki współpracy lokalnego samorządu z Klubem Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie. Powiat Gnieźnieński podczas jubileuszowych obchodów w Padwie obok artystów, reprezentować będzie Maria Suplicka, członek Zarządu Powiatu oraz Małgorzata Tomczak i Ewa Czaja z gnieźnieńskiego Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych.

- To wielki sukces, że po niespełna dwóch latach od reaktywacji zespołu tańca ludowego przy Centrum Kultury „Scena to Dziwna”, stworzona od podstaw grupa folklorystyczna może występować przed europejską publicznością - mówi Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. – Wyjazd na występy do Padwy przygotowywany był od roku. W tym czasie zespół musiał opracować różnorodny repertuar, natomiast ze środków budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego zostały zakupione dodatkowe stroje. Dla Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji oraz centrum kultury eSTeDe to istotne wydarzenie, gdyż po wielu latach starań udało się  stworzyć amatorski zespół, którego poziom artystyczny już dzisiaj, przez specjalistów uważany jest za wysoki. Słusznie zatem porównywa go można do tego, który reprezentowali dawniej  tancerze z grupy „Gnieźnianie” - dodaje dyr. M. Makohoński.

Przypomnijmy, Zespołu Tańca Ludowego „Gniezno” działa od 2016 roku przy centrum kultury eSTeDe. Kierownikiem artystycznym grupy jest Irena Kolanowska, natomiast kierownikiem muzycznym Jarosław Kusz.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.