http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gniezno na ziemi włoskiej

Wyróżniony Gniezno na ziemi włoskiej

Zespoły działające w ramach Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, mimo remontu jednostki wciąż działają i to bardzo aktywnie. Jeden właśnie powrócił z wyjazdu do Padwy, a drugi wczoraj wyleciał do Mediolanu, inni działają z równie dużym rozmachem. O swojej działalności opowiadali podczas zwołanej w tym tygodniu konferencji w Starostwie powiatowym w Gnieźnie.  


Jak przekonuje przedstawiciel eSTeDe ogromnym sukcesem jest prowadzenie działalności artystycznej mimo prowadzonych prac remontowych w jej wnętrzach i faktycznym zamknięciu ośrodka na ten czas. – Próby zespołów są prowadzone w lokalach zastępczych, m. in. a auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych. Z drugiej strony staramy się żeby zespoły reprezentujące nasz powiat miały możliwość doskonalenia swojego warsztatu i czego efektem są właśnie występy na poważniejszych imprezach lokalnych, a nawet jak się okazuje zagranicznych – mówi Rafał Kaczmarek z Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie. – W najbliższą sobotę zapraszamy do oglądania programu muzycznego w TVN, w którym wystąpi zespół Fan Art. i to będzie godz. 20.00 – dodaje.

Z reaktywacji najmłodszej formacji działającej przy eSTeDe jest zadowolona Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska, która pogratulowała Zespołowi Tańca Ludowego „Gniezno” odbytej podróży. – Zostaliśmy zaproszeni z Klubem Nauczycieli Polonijnych przy bardzo dużym finansowym zaangażowaniu Starostwa Powiatowego na dzień polski w Padwie i udało się nam  w ten sposób na 100-lecie polskiej niepodległości zaprezentować tam nasz repertuar taneczno-muzyczny – opowiada Jarosław Kusz, kierownik muzyczny zespołu. – To był zarówno repertuar narodowy, jak i regionalny. Pierwszy występ był na takim placu targowym, a drugi mieliśmy w pałacu wojskowym, gdzie przyjęli nas już z takimi fanfarami. Występowaliśmy w nowo zakupionych strojach szamotulskich i jesteśmy zadowoleni, bo widać po tych dwóch latach naszej pracy postępy – uważa J. Kusz.

W dniu wczorajszym do Włoch wylecieli także chórzyści działający przy eSTeDe. – W ten weekend mamy zaplanowane dwa występy, w Mediolanie i w Sovico, to taka  miejscowość położona niedaleko Mediolanu. Jeden koncert będzie w polskiej parafii w Mediolanie i to będzie w niedzielę, a wystąpimy zarówno podczas mszy świętej i po mszy świętej z koncertem dla Polonii włoskiej. Dzień wcześniej w Sovico zaśpiewamy jako zwieńczenie 3. edycji wieczoru poetyckiego współczesnych poetów włoskich – zapowiada Andrzej Cieśliński, prezes gnieźnieńskiego Chóru Metrum, który spędzi we Włoszech niemal tydzień. – Tak naprawdę zaprezentujemy się z pełnym przekrojem repertuarowym, będzie muzyka sakralna współczesna, ale będzie też blok muzyki gospel, muzyka rozrywkowa i pojawią się również elementy nasze polskie jak najbardziej, bo chcemy zaprezentować naszą kulturę i wykonamy utwór „Kurdesz” i wiązankę pieśni góralskich – dodaje A. Cieśliński.

– To co wyróżnia kulturę w powiecie gnieźnieńskim na tle innych samorządów, to działalność trzech artystycznych zespołów reprezentacyjnych: Powiatowa Orkiestra Dęta, Chór Metrum i Zespół Tańca Ludowego „Gniezno”, to obecnie zespoły, które wypracowały bardzo wysoki poziom wykonawczy. Potwierdzają to liczne występy i opinie znawców – mówi Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury Sportu Turystki i Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. – Na przestrzeni minionych 4 lat powiatowi artyści dali łącznie blisko 100 koncertów w kraju i za granicą. To liczba rekordowa, tak samo jak środki zaangażowane na utrzymanie i funkcjonowanie tych zespołów. O ile w 2014 roku była to kwota niespełna 20 tys. złotych, to już w 2017 roku zespoły otrzymały 40 tys. złotych, a już rok 2018 okazał się rekordowy w historii ich funkcjonowania, bo równo 70 tys. złotych zostało przeznaczone w tegorocznym budżecie powiatowym na działalność i doposażenie artystycznej reprezentacji. Stąd właśnie możliwość dofinansowania między innymi kilku profesjonalnych warsztatów muzycznych, czy wyjazdów zagranicznych. Cieszę się, że po wielu latach starań, które podejmowaliśmy wspólnie z szefami zespołów, myślę tu o Tomaszu Słomiańskim, Andrzeju Cieślińskim czy Irenie Kolanowskiej, zespoły z naszego powiatu są wreszcie materialnie doceniane, co przekłada się na ich kondycję – komentuje M. Makohoński.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.