http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Teatr Fredry z sukcesem wrócił z Rumunii

  • Napisane przez Sandra Konieczka/Teatr Fredry
  • Dział: Kultura
  • 1 komentarz
Wyróżniony Fot. archiwum Teatr Fredry Fot. archiwum Teatr Fredry

Gnieźnieński zespół powrócił z Bukaresztu, gdzie podczas The International Theater Festival „Fest (in) on the Boulevard” z sukcesem zaprezentował spektakl „Priv” – widowisko taneczno-performatywne Izy Szostak. Widownia Excelsior Theater wypełniła się po brzegi, a festiwalowa publiczność gnieźnieńską produkcję przyjęła bardzo entuzjastycznie. Partnerem wydarzenia był Instytut Polski w Bukareszcie, który nie tylko udzielił życzliwego wsparcia organizacyjnego, ale też współfinansował prezentację spektaklu.


„Priv” – projekt  choreograficzny i reżyserski Izy Szostak zrealizowany przy współpracy dramaturgicznej Anki Herbut – rumuńscy widzowie  zobaczyli 19.10.2018 o g. 20.30 w ramach The International Theater Festival „Fest(in) on the Boulevard” w Bukareszcie, organizowanego przez tamtejszy Nottara Theatre. To już druga zagraniczna prezentacja  spektaklu, którego premiera odbyła się 7 kwietnia 2018. Pierwsza miała miejsce 7 maja 2018 r. na scenie Centrum Kultury Latinka na Uniwersytecie Kaposvár Ripple-Rónai w ramach projektu „Teatr Fredry na IX Kaposvár ASSITEJ Biennale”. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków MKiDN w  programie dotacyjnym Instytutu Adama Mickiewicza NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Festiwal Fest(in) on the Boulevard powstał w 2013 roku z inicjatywy Nottara Theater jako coroczny projekt kulturalny. Składa się z dwóch sekcji głównych oraz kilku sekcji i działań towarzyszących. Pierwszą z sekcji głównych jest „Comedy Boulevard”, w ramach której prezentowane są popularne komedie rumuńskie i zagraniczne. Celem organizatorów festiwalu jest również prezentacja spektakli skupiających się na współczesnej, codziennej rzeczywistości, stąd też drugie pasmo tematyczne,  poświęcane konkretnej problematyce wiodącej w danym roku. Oprócz produkcji rumuńskich w ramach każdej edycji festiwalu prezentowane są spektakle zagraniczne, tematycznie powiązane z hasłem przewodnim przeglądu. Organizatorzy pragną w ten sposób zaznajomić publiczność z  aktualnymi wartościowymi produkcjami teatrów z całego świata. W ramach tygodnia festiwalowego organizowane są również liczne wydarzenia towarzyszące (kolokwia, odczyty, premiery książek, wydarzenia uliczne oraz wystawa fotograficzna poświęcona poprzedniej edycji festiwalu).

To nie ostatnie w tym roku gościnne występy Teatru Fredry, bo już w listopadzie (13.11.2018 o g. 20:30) spektakl „Priv” zobaczyć będzie można w Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie w ramach Sceny Tańca Studio – programu regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski. Przez kilka dni roku Studio staje się przestrzenią dedykowaną wyłącznie tego rodzaju ekspresji scenicznej  – w programie znajdują się wydarzenia ukazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. W program ten doskonale wpisuje się spektakl „Priv” będący eksperymentem na intymności, podczas którego twórcy badają, w jaki sposób technologia zmienia dziś  tożsamości, wizerunki, bliższe i dalsze relacje, jak wpływa na fizyczność naszych ciał i na jakich zasadach korzysta z naszej emocjonalności. Projekt Scena Tańca Studio jest realizowany przez STUDIO teatrgalerię i Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1 komentarz

  • Alfons
    Alfons czwartek, 25, październik 2018 18:56 Link do komentarza Raportuj

    No niestety jednak nie była sala wypełniona po brzegi. Na 150 miejsc na oko 1/3 była zajęta, czyli pustki. Wiem bo byłem. Co to za propaganda.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.