http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Gniezno - 100 lat wolności” - dzieło zbiorowe wielu pokoleń gnieźnian

Wyróżniony „Gniezno - 100 lat wolności” - dzieło zbiorowe wielu pokoleń gnieźnian

W ramach odbywającego się dziś dnia gnieźnieńskiego 4. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki w kilku miejscach na terenie miasta otwarto dziś wystawy. Jedna z nich ujrzała światło dzienne w holu Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie pt. „Gniezno - 100 lat wolności”.


Prezentowane na niej zdjęcia tworzą opowieść o tym, czym miasto żyło przez ostatnie 100 lat. Wśród autorów, nie tylko żyjący i nieżyjący fotograficy z Gniezna: Marek Lapis, Leszek Kubacki, Florian Degórski, Henryk Maćkowiak, Zenon Chojecki, Władysław Nielipiński, Maciej Frankowski, Janusz Chlasta, Zdzisław Stoltman, ale także fotografie pochodzące ze zbiorów prywatnych.

– Pewnie każdy znajdzie coś dla siebie, dla mnie najlepsze są te zdjęcia przedwojenne, czyli zdjęcia z lat dwudziestych i trzydziestych i to jest przede wszystkim to, czym nie tylko Gniezno, ale większość niewielkich ówczesnych miast słynęło, czyli garnizonu wojskowego. Nikt pewnie już tego nie pamięta, ale bardzo wiele miast rozwijało się kulturalnie właśnie wokół tych wojskowych garnizonów i tutaj widzimy żołnierzy różnego rodzaju formacji, zarówno ćwiczących na strzelnicy, jak również w samych koszarach – mówi Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. – Są również oczywiście zdjęcia domów i ludzi, którzy przecież te kilkadziesiąt lat temu chodzili po tych samych ulicach, po których my dziś chodzimy. Te uliczki dziś inaczej wyglądają, ale gdyby nie oni, to dziś te ulice na pewno by tak nie wyglądały, a nasza tradycja i kultura by nie przetrwała – dodaje M. Bogacki.

Do projektu dołączyli także uczniowie sąsiadującego z Muzeum I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, którym powierzono zadanie wykonania zdjęć współczesnych. – To jest jeden z naszych pomysłów na uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i te zdjęcia, które wykonali nasi uczniowie są uzupełnieniem tej wystawy, którą robiło muzeum, ponieważ współpracujemy ze sobą ściśle – zauważa Paweł Matkowski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. – Dla naszych uczniów to też było ciekawe zadanie. Oni uczestniczyli w warsztatach, które poprowadził pan Przemek Degórski i uczyli się podstaw fotografowania i jak pewne rzeczy technicznie można dobrze pokazać i plonem tych pięciu spotkań są naprawdę niezwykłe fotografie, które pokazują ich duży potencjał – objaśnia P. Matkowski.

Dokąd zaprowadziły ich własne inspiracje? – Poszliśmy w miasto i różne rzeczy fotografowaliśmy. Ja się skupiłam na katedrze, ale też był Rynek i różne urokliwe kamieniczki w centrum Gniezna. Moje główne zdjęcie jest jednak związane z cmentarzem, bo bardzo podoba mi się klimat cmentarzy i ten spokój, który od nich bije oraz mroczność, tajemniczość. Najbardziej mi wpadła w oko taka stara ściana pomników nagrobnych przy wejściu na cmentarz mieszczący się wzdłuż ulicy Kłeckoskiej i sama często tam zerkałam, a więc postanowiłam je przy tej okazji sfotografować – opowiada Małgorzata Kukurenda, uczennica I LO w Gnieźnie.

Ekspozycję będzie można oglądać do 10 stycznia 2019 roku.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.