http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dwunasta edycja festiwalu Offeliada już wkrótce!

To jedno z tych wydarzeń, z którego Gniezno w pewnym środowisku być może słynie najbardziej. Już pojutrze rusza festiwal Offeliada, na który zjadą miłośnicy kina niezależnego z całej Polski. W tym roku zostanie pokazanych 35 filmów, ale zostanie zorganizowanych też kilka innych wydarzeń około festiwalowych.


Gnieźnieński festiwal filmowy „Offeliada” rusza oficjalnie w czwartek wieczorem, a zakończy się cztery dni później. – Myślę, że Offeliada w całej Polsce jest takim festiwalem, który wpisał się już chyba na stałe w polską przestrzeń kina niezależnego, filmów krótkometrażowych i w kulturę niezależną – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna, który podaje jeden dowód na taką tezę. – Fajne jest to, że wielu twórców filmowych tutaj zgłasza swój akces do naszych pokazów, a nie wszystkie się kwalifikują i myślę, że to świadczy o wysokim poziomie tego festiwalu. Ten projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury i samorządu województwa wielkopolskiego – zauważa wiceprezydent.

Wszystkie wydarzenia zostały rozplanowane w trzech miejscach, tj. na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury, w piwiarni Dobry Browar i w klubie muzycznym „Młyn”. – W konkursie głównym festiwalu pokażemy 35 filmów, to będą fabuły, animacje i dokumenty i tak myślę, że to jest 35 powodów, dla których warto pokochać polskie kino niezależne. To są bardzo dobre produkcje, które zostały wybrane z prawie 200 filmów zgłoszonych – uważa Piotr Wiśniewski, dyrektor festiwalu, który zapowiada także pokazy specjalne. – To już kontynuujemy od kilku lat właściwie, to taka panorama naszego polskiego kina tegoż głównego nurtu długometrażowego. I tutaj zaczniemy bardzo ciekawe, czyli mocne kino ostatniego roku - film „Pewnego razu w listopadzie” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego i „Dzikie Róże” w reżyserii Anny Jadowskiej czy „Wieża, jasny dzień” Jagody Szelc – wymienia P. Wiśniewski.

W piątek i sobotę od rana pokazywane będą filmy konkursowe. – To mniej więcej od godz. 9.00 – 10.00 do ok. godz. 15.00 a później zaczyna się sesja pokazów specjalnych i spotkania z jurorami. W niedzielę od godz. 10.00 mamy pokazy filmów dla dzieci, a później o godz. 12.00 spotkanie z Martą Frej oraz ogłoszenie wyników konkursu godz. 15.00 – informuje organizator.

Tradycyjnie zadbano również o muzyczne wydarzenie, które zaplanowano na sobotni wieczór. – W tym roku zagra trio Pochwalone, to są trzy dziewczyny, które już mają taki spory dorobek artystyczny i grają na wokal, bas oraz perkusję – mówi Alex Freiheit ze stowarzyszenia Ośla Ławka, które jest głównym organizatorem festiwalu filmowego Offeliada. – Ich teksty, to tradycyjne teksty ludowe napisane przez kobiety wiejskie, przez poetki i to było kiedyś, a teraz śpiewa je Nika, która kiedyś występowała w takim zespole jak Postergiment, ale  grała też koncerty z Dezerterem i jest świetną wokalistką, która nadaje nowego znaczenia tym tekstom – dodaje A. Freiheit.

Organizatorów cieszą też niektórzy zaproszeni goście festiwalu. – Najbliższy mi jest zdecydowanie Jakub Dembski, bo jako młody obserwator kultury od wielu lat obserwuję jego twórczość w internecie i jest to jeden z najlepszych twórców internetowych, jeżeli chodzi o YouTube i o Polskę. Recenzje filmów, które robi i animacje, które sam tworzy i komiksy, które wydaje są na bardzo wysokim poziomie – uważa Krzysztof Romanowski ze stowarzyszenia Ośla Ławka.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.