http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

12. Offeliada za nami! „Heimat” i „Gdzie jest dziadek” najczęściej nagradzane! Najważniejsi są jednak ludzie!

Wyróżniony 12. Offeliada za nami! „Heimat” i „Gdzie jest dziadek” najczęściej nagradzane! Najważniejsi są jednak ludzie!

Trzy dni pełne kina niezależnego za nami. W tym czasie Gniezno było ważnym punktem dla filmu w Polsce. Offeliada to zapewne jedna z lepiej zorganizowanych imprez w w Gnieźnie, w całym kalendarium kulturalnym 2018 roku. To przede wszystkim jednak bardzo dobry kameralny festiwal filmowych. Fantastyczni jurorzy, blisko 50 filmów, koncert, spotkania autorskie i mnóstwo rozmów, to ta część, którą można wycenić wymierzyć.


Do tych uchwytnych należą także nagrody, przyznane przez kilka zespołów jurorskich. Jury główne w tym roku stanowili: Marta Prus, Marta Frej, Jakub Dębski i Kuba Czekaj. Oni też przyznali nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Przede wszystkim jednak nagrody Offelii, statuetka i 750 zł w trzech kategoriach. Fabuła dla filmu „Heimat” reżyseria Emi Buchwald, dokument dla filmu „Proch” w reżyserii Jakuba Radeja i w kategorii animacja dla filmu „Błota” w reżyserii Alicji Błaszczyńskiej.

Wspomniane nominacje otrzymali w poszczególnych kategoriach. W kategorii „Najlepsza Reżyseria” dla: Emi Buchwald za film „Heimat”. W kategorii „Najlepszy Scenariusz” dla: Kordiana Kądzieli za film „Fusy”. W kategorii „Najlepsze Zdjęcia” dla: Tomasza Gajewskiego za film „Heimat”. W kategorii „Najlepszy Montaż” dla: Jakuba Radeja za film „Proch”. W kategorii „Najlepsza Aktorka” dla: Natalii Jędruś za film „F 63.9”. W kategorii „Najlepszy Aktor” dla: za film „60 kilo niczego” dla Grzegorza Damięckiego. W kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” dla Jakuba Radeja za film „Proch”. W kategorii „Najlepszy Film Animowany” dla Alicji Błaszczyńskiej za film „Błoto”. Jury Studenckie przyznało Hamleta filmowi „Ja i mój tata” w reżyserii Aleksandra Pietrzaka. Jury dziennikarzy przyznało Laertesa filmowi „Tęcza” w reżyserii Pawła Jóźwickiego. Jury Młodego Widza swoja nagrodę Horacego przyznało filmowi .„Dziadek” w reżyserii Andrzeja Święcha.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia: Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego za „szczególną wrażliwość społeczną dzieła filmowego” dla filmu „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Nagroda „Ikar” Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki Fantasmagoria dla najlepszego filmu podejmującego tematykę fantasy lub science fiction dla filmu „Gdzie jest dziadek” w reżyserii Adama Uryniaka. Nagroda Studia Fotostube za najlepsze zdjęcia dla filmu „Gdzie jest dziadek” w reżyserii Adama Uryniaka. Nagroda „łOŁ!” Stowarzyszenia „Ośla Ławka” za „coś innego” dla filmu „Gdzie jest dziadek” w reżyserii Adama Uryniaka. Nagroda Specjalna Dyrektora Festiwalu „Rozenkranc”, czyli nagroda w pełni subiektywna dla filmu „Target Earth” w reżyserii Kamila Janko. Nagroda Publiczności (500 złotych + statuetka) dla filmu „Amerykański sen” w reżyserii Marka Skrzecza.

Trochę szkoda, że podczas wręczenia nagród wielu nagrodzonych było nieobecnych. Po raz pierwszy po wręczeniu nagród odbył się pokaz filmów nagrodzonych Offeliamii. Ten pomysł pozwolił przede wszystkim sporej rzeczy woluntariuszy pracujących przy festiwalu zobaczyć filmy, których nie mieli okazji widzieć. W tym roku także po raz pierwszy odbyła się część imprez w Dobrym Browarze, tu między innymi było spotkanie z Demem – Jakubem Dębskim autorem blogu Demland, oraz pokaz „Podlasie atakuje” i spotkanie z Martą Frej przygotowane przez Krytykę Polityczną.

Ze spotkań, które odbyły się w MOK zdecydowanie z dużym zainteresowaniem rezonowało spotkanie z Michałem Wiraszko na temat filmu Powracająca Fala. Podobnie odzew uczestników otrzymały spotkania z Martą Prus i Kubą Czekajem. Mocnym punktem Offeliady okazał się koncert w Młynie. Serwowane przez Stowarzyszenie Ośla Ławka power trio Pochwalone. Zagrały mocny tekstowo ale i muzycznie koncert z pogranicza nowego jazzu, folka i punka, wymykający się definicjom. To było jedno z ciekawszych wydarzeń muzycznych ostatniego czasu w Gnieźnie.

Wymyślony przez Piotra Wiśniewskiego 12 lat temu Festiwal Filmowy Offeliada, stał się bardzo dobrym przemyślanym kameralnym festiwalem. Jego ogromna wartościa poza filmową jest spore zaangażowanie kilku środowisk, pod kierunkiem Piotra Wiśniewskiego i Wiktora Kolińskiego i szefującego promocji Damazego Gandurskiego oraz Stowarzyszenia Ośla Ławka Festiwal tworzy przede wszystkim grupa młodych woluntariuszy, ale też środowisko Fantasmagorii, Krytyki Politycznej czy Popcentrali. Zaplecze techniczne i wsparcie organizacyjne wniósł też Miejski Ośrodek Kultury. To właśnie ludzie stanowią ogromna wartość Offeliady. Warto zaznaczyć, że po latach Offeliada doczekała się także swojej publiczności.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.