http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kolędowanie w internacie z lekcją historii w tle

Wyróżniony Kolędowanie w internacie z lekcją historii w tle

Nastrój świąteczny powoli udziela się wszystkim, a okazji do czerpania z niego jest coraz więcej w naszej publicznej przestrzeni. Ze swoją inicjatywą z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia wyszedł internat przy szkole medycznej w Gnieźnie. Dziś wystawiono tam program świąteczno-rocznicowy na okoliczność przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Refleksja wypływająca z tego przedstawienia jest taka, że kilka pokoleń naszych rodaków nie mogło w pełni się cieszyć ze świąt Bożego Narodzenia w czasach zaborów, a dziś jest to właśnie czas pełni szczęścia, którego rokrocznie sami możemy doświadczać w wolnej Polsce. – Wraz z rozpoczęciem grudnia wszyscy kolędują, na ulicach, w szkołach, w ośrodkach kultury i my też kolędujmy, też tradycyjnie, tak jak co roku – mówi Renata Szwacińska, kierownik internatu przy szkole Medyk w Gnieźnie. – A ten rok jest wyjątkowy, szczególny i z okazji tego 100-lecia polskiej niepodległości chcieliśmy zaakcentować wyjątkowość tych świąt, które wkrótce nas czekają. My połączyliśmy to trochę z tym kolorem biało-czerwonym, czyli symbolem naszej Ojczyzny i będziemy wspominać powstanie wielkopolskie, a nawet cofniemy się tutaj do czasów wcześniejszych – dodaje.

Z tej okazji właśnie przygotowano mini spektakl z udziałem młodzieży i dorosłych. – Rolą pedagoga jest również wychowywać i przekazywać pewne tradycje oraz wracać do historii, celebrować i zachwycać nią naszą młodzież. Dziś artystami jesteśmy tutaj wszyscy, a w części wokalnej wspomaga nas zespół Retro, który działa na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury. Nasza młodzież natomiast będzie wspominała w formie przerywników między kolędami takie wigilie na przestrzeni nawet więcej niż stu lat, bo zaczynamy od czasów tamtej niewoli, a kończymy na wspomnieniach naszych wieczorów wigilijnych i kto będzie chciał, komu nasuną się jakieś refleksje, ten będzie mógł podzielić się dziś tymi przemyśleniami z innymi – opowiada R. Szwacińska.

Młodzież zasięgnęła swojej wiedzy z literatury, oczywiście nieobowiązkowej, a wyszła z tego bardzo ciekawe opowiedziana lekcja historii, a niektóre z przytoczonych w niej faktów zaskoczyły słuchających. – W tym programie prezentujemy historie wigilijne z okresów wojennych, z czasów zaborów itd. Te wigilie były smutne, a ich wspomnienia są dziś szare, choć Polacy próbowali się cieszyć wszystkim czym mogli, to nie pozwalały na to warunki, np. ich choinki to był zlepek papierów i nie było tylu potraw, do ilu jesteśmy przyzwyczajeni, bo była bieda. Najzwyczajniej brakowało atmosfery, bo wiele osób przecież było oddzielonych od swych rodzin, a do tego odnosi się akurat tekst dotyczący Fryderyka Chopina, który samotnie spędza wieczór wigilijny i pisze o tym do przyjaciela – zauważa Hubert Mortek, uczeń Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.