http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jest kasa – nie ma kasy. Zabawa w a kuku, czyli sesja budżetowa

Wyróżniony Jest kasa – nie ma kasy. Zabawa w a kuku, czyli sesja budżetowa

Tak to już jest, podczas pierwszych sesji kadencji rady powiatów, miast i gmin głosują budżet, właściwie przygotowany przez radnych kadencji poprzedniej. Głosowanie trochę przypomina zabawę w zakładników. Radni obecnej kadencji teoretycznie mogą nie przyjąć budżetu na rok następny, praktycznie jednak działanie na prowizorium budżetowym – jest trudnym rozwiązaniem.


Dziś radni powiatu gnieźnieńskiego przyjmowali budżet przygotowany właściwie przez poprzedni Zarząd Powiatu. Zdania o budżecie były różne, problem budziły rzecz jasne pieniądze dla szpitala, których zdaniem części radnych i Zarządu Powiatu (obecnego)  po prostu nie ma. Zdaniem byłej starosty Beaty Tarczyńskiej oraz lidera PiS-u, posła Zbigniewa Dolaty - który zdaniem wielu mieszkańców faktycznie sprawował kuratele nad działaniami byłego Zarządu - logicznym było, że to nadwyżka budżetowa stanowi ponad 10 mln zabezpieczenia dalszego etapu rozbudowy szpitala.

- Oczywiście, że to jest nasz budżet. Wszystkie środki, które powinny być zabezpieczone są zabezpieczone. Również zabezpieczone są środki na szpital, ponieważ planowaliśmy tę nadwyżkę budżetową w kwocie 13 mln złotych, na ten cel przeznaczyć. Dziś zgłaszamy taką poprawkę. Zobaczymy jak zostanie przyjęty przez radnych, ale liczę na wyrozumiałość, bo przecież tak jak mówi się na sesji szpital jest najważniejszym i wspólnym celem także naszym – powiedziała nam Beata Tarczyńska, radna PiS, była starosta.  

- Budżet przygotowany przez Zarząd Prawa i Sprawiedliwości przewidywał środki na drugi etap rozbudowy szpitala w wysokości blisko 13 milionów złotych i autopoprawka nowego zarządu Platformy i SLD niestety tej kwoty na szpital nie przewiduję. Dlatego my dzisiaj jako klub radnych Prawa i Sprawiedliwości złożymy osobną poprawkę, taką, która była planowana gdybyśmy wygrali wybory i która będzie zapewniała kontynuację budowy w kwocie 12,5 mln zł na drugi etap rozbudowy. Także nie ma żadnego problemu żeby obecnie rządzący pan Gruszczyńskiej i pan Tomaszewski, Platforma i SLD mogli kontynuować nasze działania – mówi poseł PiS Zbigniew Dolata.

Nieco inaczej o pieniądzach na szpital w głosowanym budżecie mówi starosta Piotr Gruszczyński. - Budżet generalnie przygotowany przez poprzednią kadencję, ale przede wszystkim myślę że będę miał okazję złożyć gratulacje poprzedniemu Zarządowi, że przygotował ten budżet  i pozwoli to pracować nam na nim. To po pierwsze. Po wtóre doceniam tutaj duży wysiłek pani skarbnik, która bardzo mocno nas w tym wspierała. Oceniam go jako budżet do zrealizowania, ale tam nie ma jakieś fajerwerków. Natomiast trudnością było jednak skonstruowanie tego budżetu tak, by pozwolił funkcjonować powiatowi. Podejmowaliśmy pewną inżynierię finansową – niełatwą. Myślę, że to, co zostało przygotowane spełnił oczekiwania radnych i mam nadzieję, że radni opozycji tak naprawdę podejdą też konstruktywnie do głosowania – mówił Piotr Gruszczyński starosta Gnieźnieński.

- W tym budżecie brakuje mi tak naprawdę jednego - pieniędzy na szpital. Oczywiście przy zmianie kadencji my praktycznie pracujemy na budżecie przygotowanym przez poprzedni Zarząd, to trudna sytuacja, zapewne SLD będzie głosować za przyjęciem. Bo można oczywiście nie przyjąć, ale realia działania na prowizorium to zawsze trudna droga – stwierdził radny Robert Andrzejewski z SLD. - Od początku mówiliśmy, że w tym odziedziczonym budżecie nie ma pieniędzy na szpital. Będziemy podejmowali teraz dopiero własne działania. Rozpoczynamy kadencję, a szpital jest niezwykle istotny – dodaje Piotr Gruszczyński.

I wszystko trafił szlag – przez poprawkę
Niewiele wskazywało na to, że obecna sesja będzie ponownie przypominać walkę o dominację nad piaskownicę, łopatki i wiaderko, a jednak, kiedy radny Marcin Makohoński zgłosił poprawkę Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości o wykorzystaniu nadwyżki budżetowej o której mediom przed sesją mówiła była starosta Tarczyńska. Wielkie było zdziwienie strony koalicyjnej, że jest jakowaś nadwyżka i rozpoczęła się kłótnia. Bo dyskusją tego nazwać nie można.

Posłanka Paulina Hennig–Kloska, która była gościem na sesji, praktycznie wywołała temat szpitala, który miał być dyskutowany na kolejnej sesji. Wśród wzajemnych inwektyw i oskarżeń głos zabierał jeszcze poseł Zbigniew Dolata. Ostatecznie po wzajemnym oskarżaniu się o to kto „zajumał” piasek z piaskownicy i kto zawinił w rozbudowie szpitala, oraz czy jest dobrze czy może niezupełnie, radny Makohoński wystąpił z wnioskiem o przerwę na spotkanie radnych PiS z Zarządem Powiatu. Głosowanie miało się odbyć po przerwie.

Przewodniczący Rady Dariusz Pilak zwrócił uwagę posłom, że o ile obrady sesji Rady Powiatu odbywają się nie przypadkiem przy ulicy Jana Pawła II w Gnieźnie, a obrady sejmu w w Warszawie przy ulicy Wiejskiej, dobrze było by nie przenosić zwyczajów i atmosfery z Wiejskiej. Tu nieco obok aluzji przewodniczącego w obronie obrażonych rzekomo przez Dariusza Pilaka mieszkańców wsi wystąpił Marcin Makohoński. Zarządzono przerwę.

Ostatecznie po przerwie budżet (bez poprawki PiS-u, której nie głosowano) został przegłosowany stosunkiem głosów: „za” 19 radnych, „przeciw” - 7 radnych.

6 komentarzy

 • mareczekm
  mareczekm piątek, 21, grudzień 2018 21:29 Link do komentarza Raportuj

  To co z tą nadwyżką na co zastała przeznaczona???Kloska powinna zamilczeć bo tylko szkodzi zgodzie.

 • przedszkole
  przedszkole piątek, 21, grudzień 2018 16:54 Link do komentarza Raportuj

  Panie pośle Dolata, bo sądząc po powielaniu w kółko tego samego jak mantra, to pan się tu wypowiada w komentarzach . Należy słuchać ze zrozumieniem ustaw i uchwał, a Pani skarbnik powiatu przy kolejnych czytaniach tych samych akapitów, robiła to coraz wolniej. Żeby każdy zrozumiał. Ale Pan nie słucha. To wstyd tak mieszać ludziom w głowach i ich oszukiwać, licząc na to ,że będą głupi. Jedyne co, to żywię nadzieję, że każdy zostanie w końcu osądzony - jak nie przez ludzi, to przez Boga. Nie może Pan pieniędzy przeznaczonych na spłatę bieżących zobowiązań, koniecznych do spłaty, przeznaczać na inne cele. Tego zabrania ustawa o finansach publcznych. Ale Pan , podobnie jak cały pis, nie liczy się z żadnym prawem poza Prawem i Sprawiedliwością.

 • szpitalaniebędzie
  szpitalaniebędzie czwartek, 20, grudzień 2018 19:36 Link do komentarza Raportuj

  PO/SLD po raz kolejny- tym razem w towarzystwie Nowoczesnej (która nie wprowadziła chyba żadnego radnego) zaprzepaściła szansę by ten szpital jednak powstał... Podjęta decyzja o roztrwonieniu nadwyżki budżetowej (która pozostawił poprzedni zarząd z zamiarem przeznaczenia jej na Ii etap rozbudowy szpitala) właśnie spowodowała, że wykonawca zejdzie po zakończeniu I etapu z placu budowy.
  Jeżeli nawet za kilka miesięcy będzie budowa podjęta - w co trudno uwierzyć - to następny wykonawca będzie budować za ceny z 2019 a nie z 2017 roku. Strasznie to smutne. Politycy, którzy złotówki do szpitala nie dołożyli (PO, Nowoczesna, SLD) teraz roszczą sobie prawo do zniszczenia całego wysiłku 3 ostatnich lat.
  Wstyd Panie radny Dziel - jest Pan najmniej wiarygodną osobą w tym towarzystwie. Jak Pan spojrzy w oczy kolegom ze szpitala ?/

 • Bogdan
  Bogdan czwartek, 20, grudzień 2018 19:16 Link do komentarza Raportuj

  Czy miejsce posłów nie jest w sejmie? Niech oni się nie wpie... w powiatowe sprawy, bo nic dobrego z tego nie wyjdzie.

 • Olo
  Olo czwartek, 20, grudzień 2018 19:12 Link do komentarza Raportuj

  Duże dzieci lubią się bawić nie swoimi pieniędzmi.

 • Woh
  Woh czwartek, 20, grudzień 2018 18:18 Link do komentarza Raportuj

  Gdyby nie PIS , to w tym Powiecie nic by się nie działo

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.