http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czy budowa szpitala zostanie wstrzymana?

Wyróżniony Czy budowa szpitala zostanie wstrzymana?

W dzień po uchwaleniu budżetu powiatu gnieźnieńskiego na rok 2019, swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentowali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. W ich ocenie zarezerwowanie tylko kwoty 6 milionów w budżecie na dokończenie etapu pierwszego rozbudowy szpitala powiatowego przy ulicy 3 Maja spowoduje, że trwająca rozbudowa zostanie wstrzymana.


PiS wnosił wczoraj poprawkę do budżetu powiatowego, w której proponowano, by przenieść do niego kwoty 12,5 miliona złotych z nadwyżki budżetowej na rok 2019 na poczet dalszego prowadzenia tej inwestycji, tak aby inwestycję kontynuować z obecnym wykonawcą. Budżet jednak ostatecznie przegłosowano w kształcie, który zaproponował obecny Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego i będzie w nim tylko wspomniane 6 mln złotych, czyli pieniądze pozyskane z dotacji rządowej na dokończenie etapu pierwszego tej inwestycji. – Wczoraj procedowaliśmy projekt uchwały budżetowej na rok 2019, czyli budżet przygotowany przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego minionej kadencji, na którego czele stała pani starosta Beata Tarczyńska. To budżet dobrze przygotowany, który stanowił kontynuację 4-letniej polityki tego Zarządu, z zaakcentowaniem wszystkich wydatków na działania wcześniej już podejmowane – uważa Marcin Makohoński, przewodniczący klubu PiS w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego.

Jak wyglądała wizja wygenerowania środków przeznaczonych na dalszą rozbudowę? – My do tego budżetu wnieśliśmy poprawkę, którą planowaliśmy wnieść również wcześniej, a więc skoro dochody budżetu to ponad 155 milionów, a wydatki 142 miliony, to łatwo sobie policzyć, że powstała nadwyżka budżetowa w wysokości ok. 13 mln złotych. My swoją poprawką zaproponowaliśmy, żeby blisko 12,5 miliona przekazać na realizację drugiego etapu tej umowy z firmą Alstal, a więc na kolejny etap rozbudowy szpitala powiatowego w Gnieźnie – opowiada M. Makohoński, który przypomina, że do głosowania nad nią nie doszło.

– Tę poprawkę ocenił mecenas w czasie tej sesji. Ona spełniała wszystkie wymogi formalne i zgodnie z prawem powinna być przegłosowana. Niestety, tak się nie stało, bo pan przewodniczący Rady Powiatu, pan Pilak nie dopuścił jej ostatecznie do głosowania. Tym samym, w naszej ocenie złamał prawo, ponieważ tak jak wiemy doskonale, to nie przewodniczący Rady Powiatu określa legalność poprawek, tylko powinien je poddawać pod głosowanie, jeśli spełnia ona wymogi formalne – zauważa radny PiS-u.

Czy zatem przegłosowany budżet powiatu gnieźnieńskiego został przyjęty legalnie? – Złamano par. 55 ust. 5 Statutu Powiatu Gnieźnieńskiego i par. 64 ust. 6 tegoż statutu, a statut wyniki wprost z ustawy o samorządzie powiatowym i to jest rzecz zupełnie bez precedensu. Nigdy jeszcze w historii Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, ale myślę, że także w większości samorządów w Polsce nie było takiej sytuacji – podkreśla Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości i szef struktur powiatowych tej partii w Gnieźnie.

– To jest złamanie wszelkich standardów demokratycznych i czyni to partia, która na forum krajowym głośno krzyczy o łamaniu konstytucji i prawa, a sama łamie to prawo w sposób zupełnie bezceremonialny i nie dopuszcza ona opozycji do tego, aby złożyła poprawkę. Oni oczywiście mogli głosować przeciwko tej poprawce, my jednak robiliśmy wszystko, żeby zachęcić radnych PO i SLD oraz Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego do poparcie tej poprawki i przede wszystkim do realizacji dalszej rozbudowy tego szpitala – mówi poseł.

W tym celu doszło nawet do pertraktacji za kulisami posiedzenia. – Rozmawiałem z panem Gruszczyńskim dzień przed sesją, a następnie w trakcie sesji wnosiliśmy o przerwę i odbyło się spotkanie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości z moim udziałem, z Zarządem Powiatu. My podczas tego spotkania staraliśmy się przekonać Zarząd Powiatu do przyjęcia tej poprawki i do kontynuacji tej rozbudowy, ale niestety natrafiło to na „mur obojętności” – dodaje Z. Dolata.

– Rozmawiałem telefonicznie z panem posłem Tomaszewskim, aby może wpłynął na swoich radnych i by nie dopuścił do tego, żeby firma Alstal zeszła z placu budowy, bo powrót do ponownej realizacji tej rozbudowy będzie wymagał nowego przetargu i cena, którą wtedy będziemy musieli zapłacić jako powiat będzie większa niż wynika to dziś z umowy zawartej w 2017 roku. Najwyraźniej władze powiatu, pan Gruszczyński i pan Tomaszewski nie chcą, aby szpital został ukończony i to jest pseudo prezent od nich pod choinkę dla mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego – ironizuje podsumowując gnieźnieński parlamentarzysta z PiS-u.

Kierownictwo PiS-u rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie, a jakich konkretnie? O tym na dzień dzisiejszy nie chcieli jeszcze powiedzieć. Czy uchwała budżetowa może zostać unieważniona przez wojewodę? Na ten temat też dziś trudno dywagować na poziomie publicystycznym.

12 komentarzy

 • roletka
  roletka sobota, 29, grudzień 2018 00:13 Link do komentarza Raportuj

  Psy szczekają, a karawana idzie dalej.

 • Gienia
  Gienia sobota, 22, grudzień 2018 14:04 Link do komentarza Raportuj

  Sprawdzaj , Gieniu , sprawdzaj - zwłaszcza sposób prowadzenia rozbudowy teraz w porównaniu z tym co opisał raport NIK z 2014 roku ,
  (wraz z podaniem nazwisk tych co byli odpowiedzialni i powinni odpowiedzieć do końca).
  A jakbyś Gieniu posłuchał sprawozdania z Rady Powiatu i skandalicznego wręcz odrzucenia przez rządzących ( z żałosnym udziałem radnych byłej ZG) głosowania nad poprawką PIS , która wskazała finansowanie II etapu szpitala . Ale żeby za wszelka cenę udowodnić , ze nie dość , że PIS NIC wybudował to jeszcze w dodatku to NIC było za drogie zaprzepaszczono szanse na kontynuację rozbudowy.

 • Eugeniusz
  Eugeniusz sobota, 22, grudzień 2018 10:54 Link do komentarza Raportuj

  Budowa tego szpitala przejdzie do historii naszego miasta, niekompetencja włodarzy starostwa, oszustwo, i co gorsza darcie mordy jeden na drugiego prowadzą do takiego finału. Jako obywatel miasta Gniezna mówię głośno SPRAWDZAM i żądam uruchomienia organów ścigania w celu ustalenie przekroczenia kompetencji, poprzez świadome działanie doprowadzenie do przestępstwa polegającym na przeszacowaniu możliwości finansowych starostwa gnieźnieńskiego w momencie tworzenia specyfikacji przetargowej, Tym samym doprowadzenie wykonawcy do niewydolności płatniczej podczas realizacji przedmiotu zamówienia publicznego. To nie przypadek że ten szpital jest tak po grudzie budowany i nie ma pewności ze inwestycja ostatecznie zostanie ukończona zgodnie ze specyfikacja przetargową.

 • Krzysiu
  Krzysiu sobota, 22, grudzień 2018 10:53 Link do komentarza Raportuj

  Oj kadry mieli fantastyczne, jedna z pań chciała nawet porzadkować Urząd Marszałkowski.

 • sesjometr
  sesjometr sobota, 22, grudzień 2018 09:08 Link do komentarza Raportuj

  Taaak, odsłuchać sesję - chociaż to męka - niewątpliwie warto, jest kilka ciekawych ról do podziwiania,

  a media tym razem chyba wzięły przedgwiazdkowe chorobowe albo czatują pod domem Bestwiny bo nic o sesji nie napisały. Larry odsłuchał.

 • Wyborca
  Wyborca piątek, 21, grudzień 2018 20:23 Link do komentarza Raportuj

  Marco konkretny przepis ustawy o finansach publicznych podał wielokrotnie na sesji Pan Przewodniczący Dariusz Pilak. Odsłuchaj sobie nagranie. Nikt Ciebie darmochą edukować nie będzie. Ale takie kadry PiS zwłaszcza dyrektorskie które wszystkiego chciały się uczyć od zwykłych pracowników i świecić ich światłem

 • Emerytka
  Emerytka piątek, 21, grudzień 2018 19:58 Link do komentarza Raportuj

  Do pana Marco m.Marcin czy cos
  Był pan na radzie i pan nie wie z jakim prawem??? To niech pan sobie sesję w necie jeszcze raz przeslucha bo tam z 5 razy o tym mówiono. Kiedy skończy się to robienie z ludzi głupców? Pan pyta z jakim prawem?? Panu 100 razy powiedzą z jakim prawem a pan nadal będzie udawał ze nie wie o co chodzi. Poprzez nieszanowanie prawa PiS zdemoralizowal społeczeństwo. To jest największa krzywda wyrzadzona temu narodowi.
  Jak mi to przypomina PRL. I przeraża.

 • Wyborca
  Wyborca piątek, 21, grudzień 2018 18:20 Link do komentarza Raportuj

  Pan Makohoński niedoszły starosta. To ich boli, utrata stolkow. Na miejscu Gruszczynskiego i Tomaszewskiego podalbym dolate do sądu za pomówienia że nie chcą wybudować szpitala. A uchwały budżetowej na pewno wojewoda nie uchyli. Nie ma takich uprawnień

 • skandalista Larry
  skandalista Larry piątek, 21, grudzień 2018 16:21 Link do komentarza Raportuj

  Taaaaak, najlepsza pani skarbnik. 155 - 142 nie równa się 13 !,

  PO/SLD/Nowoczesna po raz kolejny pokazało klasę! Mają pacjentów w tej części ciała o której z jeszcze większą klasa raczył był wypowiedzieć się na wczorajszej sesji Rady Powiatu Najjaśniej i Najrozumniej nam panujący Pan Starosta Piotr Największy Gruszczyński (media powinny zamieszczać filmik z tym fragmentem i zbierać polubienia). I mój ulubiony radny nic na to nie powiedział a jako lekarz powinien znać się na częściach ciała i ich czynnościach!

 • Marco.
  Marco. piątek, 21, grudzień 2018 16:13 Link do komentarza Raportuj

  do "skandal" .... Niezgodne z jakim prawem ? O jakiej ustawie czy rozporządzeniu piszesz ? Konkretnie. A co do zwrotu "jest niemożliwe". To podobnie mówił minister finansów pan Rostkowski. ( pieniędzy na to nie ma i nie bedzie hi hi . )

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.