http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

– W MPK sytuacja trudna ale nie beznadziejna – mówi nowy prezes

Wyróżniony – W MPK sytuacja trudna ale nie beznadziejna – mówi nowy prezes

- W obecnej chwili spółka znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, ale nie beznadziejnej. Sytuacja spowodowana jest przede wszystkim olbrzymim, skokowym wzrostem cen paliw. To także obciążenie realizacją zobowiązań płacowych dla pracowników. Podwyżki dla pracowników były jednak konieczne z kilku powodów: musieliśmy zahamować odpływ pracowników do innych firm transportowych, które zaoferowały im dużo wyższe wynagrodzenia, a po drugie, na wyższe wynagrodzenie nasi pracownicy po prostu zasługują, bo mają ciężką i odpowiedzialną pracę – powiedział nam Wojciech Gulczyński, nowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Gnieźnie.


Mimo tego odchodzący prezes Piotr Stasiak wykonał na koniec trudne zadanie. O samej realizacji projektu w ramach, którego przebudowano hale warsztatowe zajezdni i zmieniły się pomieszczenia socjalne dla jej pracowników szerzej napiszemy w odrębnym artykule.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zakończyło realizację projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W jego ramach na ulice Gniezna wyjechało 12 nowoczesnych autobusów marki Solaris, a na ul. Wesołej kompleksowo wyremontowano zajezdnię. – Tutaj na zajezdni i hali właściwie zmieniło się wszystko – powiedział nam odchodzący prezes Piotr Stasiak. - Projekt pod nazwą „Budowa systemu integrującego transport publiczny Miasta Gniezna z gminami ościennymi” był realizowany od momentu podpisania umowy na dofinansowanie, w lipcu 2017 roku. W jego ramach spółka zakupiła 12 nowych autobusów. Solarisy Urbino 10,5 są niskopodłogowe, niskoemisyjne, trzydrzwiowe o długości 10,5 m. Pojazdy mieszczą 70 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących, posiadają silniki spełniające normę emisji Euro 6, automatyczne skrzynie biegów, komplet tablic informacyjnych oraz szereg innych udogodnień dla pasażerów w tym pasażerów niepełnosprawnych. Autobusy są także wyposażone w klimatyzację oraz ładowarki USB. Nowe autobusy zastąpiły najstarsze pojazdy w obecnej flocie spółki, 12 sztuk stanowi 39 proc. dziennego szczytowego uruchomienia – dodaje.

Oprócz zakupu nowych autobusów projekt objął także remont zajezdni MPK przy ul. Wesołej. W miejscu wyburzonego starego budynku warsztatowego, zbudowana została  automatyczna myjnia portalowa, w której codziennie, po zakończeniu pracy będą myte wszystkie autobusy

– Odejście to moja decyzja, cieszą się, że udało mi się ten duży projekt zamknąć. Teraz nowe wyzwania przede mną – powiedział nam Piotr Stasiak. – Chcę podziękować prezesowi Stasiakowi za to co zrobił, szanuję jego decyzję. Te zmiany to jednak okazja do pewnej oszczędności. Nowy prezes Wojciech Gulczyński, to znany mi pracownik i wiceprezes jeszcze z czasów mojego prezesowania. Myślę, że da rade zarządzać jednoosobowo, to też oszczędność – powiedział Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – To raczej będzie prezesura kontynuacji, a zmiany i oszczędności nie mogą się odbić na pasażerach ani pracownikach – pointował Wojciech Gulczyński, nowy prezes MPK.

5 komentarzy

 • Niezadowoleni mieszkańcy
  Niezadowoleni mieszkańcy wtorek, 08, styczeń 2019 11:14 Link do komentarza Raportuj

  Jak się czuje St...., który zwalniał ludzi. I przyszła kolej na niego. Tak samo będzie z Budaszem. Jeszcze będzie płakał za wyrządzonie ludziom krzywdy.

 • Piotr
  Piotr piątek, 04, styczeń 2019 08:23 Link do komentarza Raportuj

  Ten sam schemat powtarza się we wielu samorządach, w których przed wyborami i po wyborach rządzi PO, np. w Warszawie, w Poznaniu i u nas też. Przed wyborami wszystko było pięknie, a po wyborach nagle się okazuje że jest źle, że trzeba podnieść opłaty za wywóz śmieci, że komunikacja publiczna "leży", że trzba zmniejszyć bonifikaty, że brakuje na to i na tamto.
  Już dawno rozszyfrowano skrót PO - to po prostu Partia Oszustów.

 • szczun ze wsi
  szczun ze wsi czwartek, 03, styczeń 2019 22:32 Link do komentarza Raportuj

  Nie zrozumiałem tego pięknego przekazu. Moim zdaniem MPK Gniezno jest OK. Proszę Pana Pezydenta o włączenie do Gniezna landów typu Osiniec, Szczytniki Duchowne itp. lub stworzenie modelu komunikacji uwzględniającego gminę Gniezno, bo to dziś sypialnia Gniezna.Mam nadzieję, że będzie to łatwiejsze po wyborach samorządowych, po których PO rządzi i w powiecie i w mieście.

 • Andrzej
  Andrzej czwartek, 03, styczeń 2019 21:16 Link do komentarza Raportuj

  Tak to musiało się skończyć. To jest pokłosie rządów p. Budasza , który walczył z ludźmi ( ile lat trwały sprawy sądowe z byłym zarządem
  spółki i innymi pracownikami) a nie dbał o dobro firmy. Pozbywał się dobrych fachowców a wprowadzał do firmy krewnych i znajomych np.
  z Urzędu Miasta. To jest powolne umieranie tej firmy.

 • aldo
  aldo czwartek, 03, styczeń 2019 15:54 Link do komentarza Raportuj

  Zdjęcie wymowne. Czyli jak jest źle czy nieźle? w MPK.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.