http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Policyjne święto pod znakiem awansów i oczekiwania na nową siedzibę

Wyróżniony Policyjne święto pod znakiem awansów i oczekiwania na nową siedzibę

Dokładnie tydzień po oficjalnych uroczystościach państwowych, Święto Policji obchodzono w Gnieźnie. Funkcjonariusze i pracownicy policji rozpoczęli świętowanie od udziału we mszy świętej, która odbyła się w Kościele Garnizonowym. Po nabożeństwie przeszli do Parku Miejskiego im. Władysława Andersa, by złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym policjantów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w Twerze. Główne uroczystości, podczas których wręczono nagrody i awanse na wyższe stopnie zawodowe odbyły się natomiast w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.


W krótkim przemówieniu wygłoszonym w Parku Miejskim insp. Artur Sobolewski, Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie, wyraził przekonanie, że również dziś wielu policjantów gotowych jest poświęcić dla dobra drugiego człowieka, dla dobra ojczyzny najwyższą wartość, jaką jest życie. – Tylko w tym roku mieliśmy wiele przykładów, że policjanci ratując życie innych osób sami oddali ten największy dar, dar życia. Także w naszym powiecie mamy policjantów, którzy z prawdziwym poświęceniem ratowali życie innych. To jest właśnie największy sens naszej służby. Być dla innych, być w potrzebie dla nich i pomagać w sytuacji, kiedy ta pomoc jest potrzebna – podkreśla insp. Artur Sobolewski. Kwiaty pod pomnikiem, prócz policjantów złożyli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, a także reprezentacja klasy o profilu policyjnym, która prowadzona jest w III Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie. Szkoła wystawiła również poczty sztandarowe.

Główne uroczystości odbyły się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Obok funkcjonariuszy i pracowników Policji, w tym mł. insp. Rafała Kozłowskiego, zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, przedstawicieli związków zawodowych oraz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji, w apelu wzięli udział parlamentarzyści – posłowie Paweł Arndt i Tadeusz Tomaszewski oraz senator Piotr Gruszczyński, a także samorządowy, przedstawiciele prokuratury, innych służb mundurowych, placówek oświatowych, młodzież z klas o profilu policyjnym i przedstawiciele instytucji współpracujących z policją.

Najważniejszą częścią apelu było wręczenie odznaczeń, aktów mianowania na wyższe stanowiska i wyróżnień. Na wyższe stopnie w powiecie gnieźnieńskim awansowanych zostało w sumie stu dziewięciu policjantów – w korpusie oficerskim czterech, w korpusie aspiranckim czterdziestu czterech, w korpusie podoficerskim pięćdziesięciu dwóch, a korpusie szeregowych dziewięciu policjantów.

W trakcie uroczystości gratulowano też asp. szt. Aldonie Nowak, która podczas oficjalnych, państwowych uroczystości przed tygodniem odebrała nagrodę ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”, któremu patronuje Komendant Główny Policji. Funkcjonariuszkę do konkursu zgłosił prezydent Tomasz Budasz oraz Renata Góralczyk-Zielonka, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. – Jestem dumna z tego, że pracuje na rzecz tego społeczeństwa. Dziękuję wszystkim za wspieranie nie tylko mnie, ale również moich kolegów i koleżanki w tej bardzo trudnej służbie. Dziękuję za uznanie, za współpracę – stwierdziła asp. szt. Aldona Nowak. – Jestem dumna, że jestem w tym miejscu. Jestem dumna, że pracuję w tej jednostce – dodaje.

Starosta Beata Tarczyńska wręczyła Medale Millenium Zjazdu Gnieźnieńskiego. Z kolei prezydent Tomasz Budasz wręczył Medale Koronacyjne. Swoje wyróżnienia przyznał też z okazji dwudziestopięciolecia istnienia Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów. Z rąk podinsp. Andrzeja Szarego, przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Wielkopolskiego odebrali je m.in. starosta Beata Tarczyńska wraz z prezydentem Tomaszem Budaszem. Na ich ręce podziękowania za dotychczasową współpracę złożył też mł. insp. Rafała Kozłowskiego, zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

– Służba w policji wymaga wielu poświęceń. Niejednokrotnie tych największych – powiedział już po wręczeniu awansy i nagród insp. Artur Sobolewski. – Trudy włożone w realizację powierzonych nam zadań są nagradzane uznaniem i szacunkiem społeczeństwa, tym co dla nas najważniejsze. W takim dniu, jak dzisiaj otrzymujemy uznanie, wdzięczność wyrażoną przez licznie przybyłych na dzisiejszą uroczystość gości, przedstawicieli mieszkańców naszego powiatu. Służba wymaga od nas przede wszystkim wrażliwości. Wrażliwości na krzywdę ludzką, wrażliwości dla drugiego człowieka. To bardzo trudne zadanie w nawale codziennych, licznych zadań i obowiązków, problemów życia codziennego, dostrzec zawsze drugiego człowieka – jego i jego problemy. Jeszcze trudniej temu drugiemu człowiekowi pomóc, skutecznie rozwiązać jego problemy. Nie ma jednak nic cenniejszego w naszej służbie, jak wdzięczność ludzi, dla których podjęliśmy służbę – dodaje.

Złożył też gratulacje wszystkim awansowanym i nagrodzonym. Szczególne życzenia skierował do kobiet. W tym roku z obchodami Święta Policji wiąże się bowiem wyjątkowa rocznica. Mija dziewięćdziesiąt lat odkąd kobiety pełnią służbę w polskiej Policji. Podkreślał, ze współpraca z lokalnymi samorządami układa się bardzo dobrze. Dziękował za nią. – Znakomita współpraca w naszym powiecie jest już od wielu lat i przynosi bardzo wymierne efekty, które wszyscy mam nadzieję już na początku przyszłego roku będziemy mieć m.in. przy otwarciu nowej jednostki policji – zaznacza komendant.

Głos zabrał również mł. insp. Rafał Kozłowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. – Jednostka gnieźnieńska jest naprawdę dobrze oceniania przez kierownictwo wielkopolskiej Policji – mówi mł. insp. Rafał Kozłowski. – Przyjmijcie najlepsze życzenia dla was i dla waszych rodzin. Nasza służba dla społeczności lokalnych odgrywa znaczenie i odbija się na stosunkach rodzinnych – dodał.

Święto Policji obchodzone jest 24 lipca. Zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995, przy nowelizacji ustawy o Policji. Przypada w rocznicę powołania w 1919 polskiej Policji Państwowej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.