http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Młodzież Polonijna w Gnieźnie

Wyróżniony Młodzież Polonijna w Gnieźnie

„Łączy nas Polska i młodość” - tak brzmi hasło przewodnie jubileuszowego X Światowego Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo 2015”, który odbywa się w dniach od 26 lipca do 4 sierpnia 2015 r. w Wągrowcu. Dziś młodzież polonijna przyjechała do Gniezna.


Dla „Orlego Gniazda” Gród Lecha to nie tylko korzenie kraju ojców, to tu narodziły się zloty. Pierwszy zlot „Orle Gniazdo” odbył się w 1997 r. z inicjatywy śp. prof. Andrzeja Stelmachowskiego - pierwszego prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, był dla młodzieży polonijnej swego rodzaju pielgrzymką do źródeł polskiej państwowości i kultury. Młodzież z pierwszego zlotu wzięła między innymi udział w uroczystościach w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha z udziałem papieża Jana Pawła II. Od tej pory zlot „Orle Gniazdo” odbywa się cyklicznie, co dwa lata na terenie Wielkopolski.

- Celem spotkań młodzieży polonijnej jest poznawanie kraju pochodzenia swoich przodków, kontakt z polską kulturą, pogłębienie wiedzy o Polsce, propagowanie postaw patriotycznych, przygotowanie młodzieży do różnorakich form działania na rzecz ruchu polonijnego, wymiana doświadczeń w zakresie działalności na rzecz Polonii pomiędzy młodzieżą z różnych krajów, nawiązywanie kontaktów, integracja młodych rodaków, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń i oczywiście aktywny wypoczynek – napisali w materiałach informacyjnych organizatorzy.

Dziś w Gnieźnie uczestnicy Orlego Gniazda uczestniczyli we mszy świętej w katedrze. Po Eucharystii młodzież polonijna zwiedziła bazylikę prymasowską. U stóp pomnika Bolesława Chrobrego uczestnicy wykonali pamiątkowe zdjęcie, tu też Dariusz Igliński, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego zaprosił młodzież na lody.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.