http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Upały mogą potrwać niemal do końca sierpnia

Wyróżniony Upały mogą potrwać niemal do końca sierpnia

Kiedyś w lato po prostu było ciepło, a nawet gorąco, jakoś nikogo to szczególnie nie dziwiło. Tegoroczna fala upałów, nazywana jest nawet sytuacją kryzysową przez ogólnopolskie media. Trzeba przyznać, że w lasach czy na polach upały zaczynają przybierać miejscami dramatyczną formę. Wysokie temperatury są niebezpieczne nie tylko dla sercowców, tak naprawdę niebezpieczeństwo odwodnienia czy udaru może dotknąć każdego. Jak dotąd w powiecie gnieźnieńskim nie odnotowano zgonu, którego przyczyną byłby upał.


Warto jednak pamiętać, że długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze powoduje, że organizm mocno nagrzewa się. Człowiek zaczyna się intensywniej pocić, co jest sposobem jakim organizm próbuje się schładzać. Jeśli trwa to zbyt długo, dochodzi do znacznych ubytków wody i elektrolitów. Pierwszym sygnałem odwodnienia jest zazwyczaj intensywne pragnienie. Kolejny symptom to uczucie pobudzenia, zaniepokojenia i lęku, mogą się też pojawić wymioty i skurcze kończyn.

Kolejnym niebezpieczeństwem jest udar cieplny. Długotrwałe przegrzanie głowy na skutek działania promieni słonecznych zaburza przede wszystkim działanie mechanizmów regulujących ciepłotę ciała. Pierwszymi objawami są odczucie znużenia, ból i zawroty głowy, nudności oraz poczucie niepokoju. U niektórych osób może pojawić się wysoka temperatura, przyspieszenie tętna i znaczny wzrost częstotliwości oddechów. Udar cieplny może także objawić się utratą przytomności i stanowi niekiedy zagrożenie dla życia chorego.

- Przede wszystkim należy zachowywać się stosownie do tych wysokich temperatur. Dla osób starszych i osób odczuwających dolegliwości z sercem i9 nadciśnieniem wskazane jest unikać wychodzenia na słońce w godzinach od 11.00 do 17.00 w ich przypadku jest to wręcz konieczne. Ponadto trzeba dużo pić zwłaszcza wody, ale też soków w tym takich jak sok pomidorowy, warto także jeść owoce tutaj szczególnie poleca się arbuzy bo mają dużo wody, ale też ważne dla organizmu pierwiastki takie jak potas czy wapń. Jeśli chodzi o ubiór to te zasady wydają się oczywiste, odzież jasna i przewiewna – powiedział nam Marek Kosmala dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - To co jest ważne to przestrzegać też zasad zachowania ostrożności na kąpieliskach. Należy stopniowo schładzać ciało, aby nie doznać szoku termicznego, który może choćby przez skurcze doprowadzić do zdarzenia groźnego dla życia - dodaje M. Kosmala.

- Oczywiście w takich warunkach to wejście do wody musi być powolne, musimy stopniowo przyzwyczajać organizm do temperatury wody, to taki elementarz kąpieliska, ale często się o nim zapomina – potwierdza Maciej Domagała, ratownik na plaży nad Jeziorem Winiary. - Kiedy są duże upały frekwencja jest większa, więcej ludzi przychodzi się schłodzić, choć w takie dni tłum zaczyna się w godzinach poobiednich – dodaje M. Domagała.

Upały, jednak w tym roku nie są problemem przejściowym, bo możemy się z nimi zmagać niemal do końca wakacji. - Również w naszym powiecie w przypadku rolnictwa pojawia się sytuacja o znamionach kryzysowej odczuwają to rolnicy, brak większego deszczu i wysoka temperatura sprawiają że susza jest dostrzegalna. W lasach robi się podobnie, a prognozy długoterminowe pokazują, że takie temperatury będziemy mieli co najmniej do 20 sierpnia, z małym ochłodzeniem i opadami w niedzielę i poniedziałek. Przy czym zapowiada się na weekend także gwałtowne burze w Wielkopolsce – ostrzega Marek Kosmala.

Gnieźnianie, których pytaliśmy o sposoby na upał w większości mówią o potrzebie picia większych ilości wody oraz widzą pewne rozwiązania raczej dla tych, którzy nie pracują w korzystaniu z wypoczynku na wodzie. - A jak już się komuś zdarzy być za długo na słońcu, poparzyć się od opalania to najlepiej napić się zsiadłego mleka albo kefiru i można też spieczone miejsca tym posmarować – powiedziała nam 80-letnia pani Janina.

Niewątpliwie, warto pamiętać o zachowaniu ostrożności w upały. Można też wyczulić się na potrzeby innych, np. pójść po sprawunki starszej lub schorowanej sąsiadce lub sąsiadowi, zapytać jak się czuje, jak znosi upały. Warto też założyć jasna lekką czapkę gdy wychodzimy na słońce i pamiętać o tym by mieć ze sobą wodę. Kraje południowe dotykane upałami częściej nie bez powodu też wprowadziły sjestę.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.