http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gospodynie z powiatu gnieźnieńskiego zdominowały Wielkopolski Kongres KGW!

Wyróżniony Gospodynie z powiatu gnieźnieńskiego zdominowały Wielkopolski Kongres KGW!

Przedstawicielki siedemnastu Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu gnieźnieńskiego wzięły udział w I Wielkopolskim Kongresie Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych, który w środę odbył się w Łaszkowie koło Kalisza. I można powiedzieć, że zdominowały ten Kongres. Uczestnikami spotkania byli członkowie (kobiety i mężczyźni) KGW z całej Wielkopolski. Gościem była Andżelika Możdżanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.


W powiecie gnieźnieńskim 35 KGW działa na podstawie ustawy z 9 listopada 2018 r. W kongresie brały udział panie i jeden pan z KGW w Cielimowie,Gorzuchowie, Gorzykowie, Karsewie, Małachowie Złych Miejsc, Mąkownicy, Mielżynie, Mierzewie, Modliszewie, Ławkach, Ostrowitem Prymasowskim, Płaczkowie, Ruchocinku, Strzyżewie Paczkowym, Świniarach, Waliszewie i Woli Skorzęckiej.

- Program Kongresu obejmował tematy m.in. nowe formy wsparcia finansowego dla KGW, pozyskiwanie funduszy, powołanie Wielkopolskiej Rady KGW - wyjaśnia Gabriela Szeszycka z KGW w Mielżynie w gminie Witkowo.

Dla naszych uczestniczek niespodzianką było otrzymanie statuetek w kategorii najstarszych kół, najliczniejszych i w kategorii innowacyjność. Laureatkami zostały KGW w Cielimowie, Gorzuchowie, Gorzykowie, Modliszewie,Strzyżewie Paczkowym i Świniarach. Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny w którym nasz powiat reprezentowała Gabriela Szeszycka.

Kongres zakończył się podziękowaniami od wszystkich obecnych dla Pani Minister za walkę o koła i ich działalność. Wiadomo jak dużą rolę odgrywały KGW w społeczności wiejskiej, ale wiemy też jakie były ograniczenia dla tej organizacji. Nowa ustawa przyniosła udogodnienia i nowe możliwości m.in. uzyskanie osobowości prawnej, prowadzenie działalności gospodarczej, pozyskiwanie dotacji. Nowe perspektywy dla kół zwiększyły ich aktywność, jak i powstawanie nowych. Pani Andżelika Możdżanowska przez uczestników została uznana za Matkę Chrzestną Kół Gospodyń Wiejskich.

- Wyjazd na kongres był okazją do nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń, dyskusji i przyjemnego wspólnie spędzenia czasu. Gratulujemy laureatkom i dziękujemy, że tak chętnie odpowiedziały na inicjatywę wspólnego wyjazdu na kongres – mówi G. Szeszycka.

Organizatorem kongresu było m.in. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.