http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Święto Plonów rolników z gminy Łubowo!

Wyróżniony Święto Plonów rolników z gminy Łubowo!

Dzisiejsza niedziela to prawdziwy wysyp dożynek. Byliśmy już na Święcie Plonów w Czerniejewie i Niechanowie (wczoraj zajrzeliśmy do Kiszkowa), a na koniec dnia relacja z Dożynek Gminy Łubowo, które tradycyjnie odbyły się w Dziekanowicach. Podziękowanie rolników za tegoroczne plony to zawsze w gminie Łubowo wielkie święto, organizowane z rozmachem i z wielką gwiazdą muzyczną. W tym roku była to krakowska grupa „Pod Budą” z jej liderem Andrzejem Sikorowskim na czele! Inną atrakcją były akrobacje w wykonaniu samolotów grupy „Żelazny”.


Kim byli tegoroczni starostowie dożynek? Małgorzata Winiarska z Woźnik wraz z mężem Januszem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 10,62 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną i zwierzęcą. Państwo Winiarscy wychowują dwójkę dzieci dziewczynkę i chłopca w wieku szkolnym. Wraz z gospodarzami w domu zamieszkują także rodzice męża.
Z kolei Jan Wędzikowski z Dziekanowic waz z żoną Elżbietą prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 98,88 ha, które nastawione jest głównie na produkcję roślinną. Wychował wraz z żoną trójkę dzieci, dwie córki i jednego syna. Syn prowadzi własne gospodarstwo rolne, natomiast córki zamieszkują wraz z rodzicami.

Uroczystości Święta Plonów rozpoczęły się mszą św. w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, po której barwny korowód, w asyście orkiestry przejszedł na plac dożynkowy, zlokalizowany tradycyjnie w pobliżu siedziby Dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach. Tam też odbyła się część obrzędowa z której to prezentujemy poniższą fotorelację.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.