http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Historyczny dzień w Łubowie! Gminny żłobek otwarty!

Wyróżniony Historyczny dzień w Łubowie! Gminny żłobek otwarty!

Na ten dzień gmina Łubowo czekała od dawna! Dzięki pozyskaniu środków finansowych z rządowego projektu „Maluch +”, dzisiaj w Łubowie został oficjalnie otwarty żłobek gminny. Kwota dofinansowania wyniosła 724.425 zł czyli 80 proc. całkowitych kosztów inwestycji. W żłobku utworzono 30 miejsc opieki dla najmłodszych. Jest to pierwsza tego typu placówka na terenie gminy Łubowo.


W dzisiejszej uroczystości oficjalnego otwarcia żłobak wzięli udział m.in. poseł Zbigniew Dolata, wojewoda wielkopolski – Łukasz Mikołajczyk i wicemarszałek województwa - Wojciech Jankowiak. Nową placówką poświęcił ks. Jan Łykowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Łubowie.

– Pozyskane środki finansowe pozwoliły na przebudowę już istniejącego budynku gminnego w Łubowie i dostosowanie pomieszczeń na placówkę wychowawczo-edukacyjną i opiekuńczą tym samym przystosowanie funkcji żłobka i zapewnienie 30 miejsc opieki dla dzieci od 20 tygodnia do 3 roku życia – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.

By przystosować budynek na potrzeby żłobka, wykonane zostały prace adaptacyjne wewnątrz obiektu takie jak demontaż instalacji i przebudowa wszystkich przyłączy. Wykonano też nowe instalacje wodne, kanalizacyjne, gazowe, elektryczne oraz zagospodarowano  teren wokół żłobka. Sale dla dzieci wyposażono w meble certyfikowanej jakości i dostosowano do wieku dzieci.

- Utworzony żłobek to pierwsze takie miejsce publicznej opieki nad dziećmi w Gminie Łubowo. Placówka będzie miała na celu wspierać rodziców w opiece i wychowaniu dzieci, zapewniając maluszkom opiekę w czasie, gdy rodzice nie mogą jej sprawować osobiście. Ze względu na rosnącą liczbę urodzeń zapotrzebowanie na tego typu miejsca opieki będzie rosło, dlatego warto dodać, że następny nabór dzieci do żłobka odbywać się będzie w sposób ciągły – zaznacza A. Łozowski.

Wójt gminy Łubowo podkreśla, że warunki obiektu przystosowano tak, aby zapewnić najmłodszym poczucie bezpieczeństwa i komfortu zbliżone do domowych.

Celem programu „Maluch+" jest wsparcie finansowe instytucji prowadzących opiekę nad dziećmi do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. W Wielkopolsce w ubiegłym roku, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło na realizację Programu ponad 24 mln zł. Dzięki rządowemu wsparciu powstało blisko 1 350 nowych miejsc opieki dla maluchów, a ponad 7 000 otrzymało dofinansowanie do istniejących już miejsc. Powstało także 18 nowych miejsc opieki.

1 komentarz

  • Piotr
    Piotr piątek, 03, styczeń 2020 10:05 Link do komentarza Raportuj

    Brawo Łubowo! W Kłecku żłobek funkcjonuje od kilku lat, chętnych nie brakuje. Teraz Łubowo dołączyło. Od 1 września 2020 r. będzie żłobek w gminie Gniezno. Są dotacje na tworzenie i funkcjonowanie żłobków. Tylko w gminie Kiszkowo nikt nie pomyśli o utworzeniu żłobka...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.