http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Lewica bez kandydata na senatora. Poseł Tomaszewski liderem listy do Sejmu

Wyróżniony Lewica bez kandydata na senatora. Poseł Tomaszewski liderem listy do Sejmu

Zjednoczona Lewica zaprezentowała dziś listę kandydatów w październikowych wyborach do Sejmu. Jej liderem jest poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tadeusz Tomaszewski. Z drugiego miejsca o ponowny wybór będzie się natomiast ubiegał poseł Twojego Ruchu Jacek Kwiatkowski. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że Lewica w tegorocznych wyborach nie wystawi kandydata do Senatu. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, o mandat senatora nie będzie się ubiegał były prezydent Gniezna, a obecnie radny Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Jacek Kowalski.


Lista kandydatów Zjednoczonej Lewicy w okręgu konińsko-gnieźnieńskim liczy osiemnaście nazwisk. Znaleźli się na niej przedstawiciele wszystkich powiatów wchodzących w skład okręgu wyborczego oraz wszystkich ugrupowań wchodzących w skład koalicyjnego komitetu Zjednoczonej Lewicy. Powiat gnieźnieński reprezentują na niej oprócz posła Tadeusza Tomaszewskiego Marcin Jagodziński (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Eleonora Matuszewska (Twój Ruch) oraz Eleonora Mądra (bezpartyjna). Marcin Jagodziński jest jednym z najmłodszych kandydatów lewicy w naszym okręgu, ma 31 lat. Jest inżynierem technologii ochrony środowiska i technikiem budowlanym. Zasiada w Radzie Miasta Gniezna. Jest przewodniczącym Forum Młodych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Poseł Tadeusz Tomaszewski mówi o nim, że jest osobą, która najprawdopodobniej pokieruje w przyszłości gnieźnieńską lewicą. – W parlamencie chciałbym zasiadać w Komisji ds. Ochrony Środowiska. Również w radzie miasta znajduję się w Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska i myślę, że się sprawdzam – mówi Marcin Jagodziński. Eleonora Matuszewska (55 lat) jest przewodniczącą związku zawodowego w Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym TLK SA w Poznaniu, a z wykształcenia technikiem ceramikiem.

Z kolei Eleonora Mądra (58 lat) to pochodząca z Trzemżala rencistka. Wspólnie z mężem do 2006 roku prowadziła gospodarstwo rolne. Jest prezesem  Koła Gospodyń Wiejski i Fundacji Nasza Wieś, działającej w gminie Trzemeszno. Była też radną Rady Miasta i Gminy Trzemeszno. Jak sama deklaruje w Sejmie chciałaby się zająć przede wszystkim sprawami rolnictwa.  

Na liście Zjednoczonej Lewicy znalazła się też współpracująca ze Stowarzyszeniem Młodych Wielkopolan specjalistka ds. zarządzania funduszami europejskimi Agnieszka Frąckowiak (44 lata). Jest ona sołtysem Bieganowa i radną gminy Kołaczkowo. – Lista zawiera też nazwiska samorządowców, zarówno tych obecnie urzędujących, jak i tych, którzy pełnili funkcje wykonawcze, m.in. byłego prezydenta Konina, obecnego radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego pana Kazimierza Pałasza, obecnego wójta gminy Stare Miasto pana Ryszarda Nawrockiego, czy zastępcy wójta gminy Słupca pana Karola Kujawy. Przedstawicielką Zielonych jest pani Miłosława Stępień, doktor nauk humanistycznych. Unię Pracy reprezentuje pan Jan Lubas, który przez dwie kadencje pełnił funkcję wójta gminy Dominowo – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski.


Podczas konferencji prasowej poseł Tadeusz Tomaszewski poinformował też, że lewica w okręgu konińsko-gnieźnieńskim nie wystawi kandydata na senatora. O mandat nie będzie ubiegła się Jacek Kowalski. „Moją wiedzę i doświadczenie wynikającą z wieloletniej pracy i działalności w samorządzie terytorialnym oraz podmiotach gospodarczych chcę dalej wykorzystywać dla dobra Naszego miasta i powiatu. Będę nadal aktywnym samorządowcem i działaczem społecznym poza Senatem RP” – czytamy w wydanym przez byłego prezydenta Gniezna oświadczeniu. W piśmie zwrócił się on do swoich wyborców o udzielenie poparcia posłowi Tadeuszowi Tomaszewskiemu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.