http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jednocyfrowa frekwencja w referendum w Gnieźnie

Wyróżniony Jednocyfrowa frekwencja w referendum w Gnieźnie

Dramatycznie niska była frekwencja w dzisiejszym referendum na terenie miasta Gniezna. Wzięło w nim udział zaledwie 7,48 procenta uprawnionych do głosowania. Miejska Komisja Wyborcza nie odnotowała żadnych incydentów.


Przypomnijmy, w ogólnopolskim referendum, które po uzyskaniu zgody Senatu zarządził jeszcze poprzedni prezydent RP Bronisław Komorowski, Polacy mogli wypowiedzieć się w trzech kwestiach, odpowiadając na pytania: 1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? 2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? 3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?  
    
Znamy dokładną liczbę głosów oddanych w 39 obwodowych komisjach wyborczych w Gnieźnie. Spośród 55.369 gnieźnian, uprawnionych do udziału w referendum, z tego prawa skorzystało zaledwie 4.143 osoby, czyli tylko 7,48 procenta. Tak niskiej frekwencji nie spodziewali się chyba nawet najwięksi sceptycy. – Czułem, że zainteresowanie udziałem w tym referendum będzie małe, w związku z czym, jego wyniki nie będą wiążące. Liczyłem jednak na jakieś 15-17 procent. Jednocyfrowy wynik frekwencji to rzadko spotykana sprawa – powiedział nam Jacek Bogacz, miejski urzędnik wyborczy, odpowiedzialny za przebieg referendum na terenie Gniezna, tuż po zakończeniu zliczania głosów.
    
Jak informuje Jacek Bogacz, w Gnieźnie, na pierwsze pytanie „tak” odpowiedziały 2993 osoby, a odpowiedź „nie” zaznaczyło 1048 osób. Na drugie pytanie odpowiedzi „tak” udzieliło 836, a odpowiedzi „nie” – 3190 wyborców. Natomiast w trzecim pytaniu 3806 osób było na „tak”, a 222 osoby na „nie”.
    
Aby wyniki referendum były wiążące, musi wziąć w nim udział co najmniej połowa uprawnionych do głosowania. Gnieźnieńskie podsumowania wskazują jednoznacznie, że raczej nie ma o tym mowy, jednak oficjalne wyniki głosowania, z terenu całego kraju Państwowa Komisja Wyborcza ma podać dopiero w poniedziałek, około godziny 18.00.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.