http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jubileusz Solidarności już w sobotę

Wyróżniony Jubileusz Solidarności już w sobotę

W najbliższą sobotę, 26 września odbędą się w Gnieźnie uroczystości z okazji trzydziestopięciolecia NSZZ Solidarność. Rozpoczną się one mszą świętą w kościele oo. Franciszkanów o godzinie 16.00, a zakończą koncertem Antoniny Krzysztoń, który zaplanowano na godz. 20.00 w Centrum Kultury eSTeDe. Organizatorami uroczystości są Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność w Gnieźnie, Starosta Gnieźnieński oraz Centrum Kultury eSTeDe.


Istotnym punktem sobotnich rocznicowych obchodów będzie uroczysta jubileuszowa, która rozpocznie się o godzinie 17.30 w Centrum Kultury eSTeDe. Jak przyznaje Czesława Jasińska, przewodnicząca gnieźnieńskiego oddziału Zarządu Regonu Wielkopolska NSZZ Solidarność, ma to być przede wszystkim okazja, by podziękować tym, którzy od samego początku, a więc od roku 1980 działają w związku. – Kiedy powstawała Solidarność wielu z nas nie wiedziało, jak to się skończy. Nie wiedzieliśmy, że robimy wyłom w dotychczasowym systemie politycznym. Nie zdawaliśmy sobie z tego w ogóle sprawy. Była to wielomilionowa rzesza ludzi. Byli to ludzie partyjni, bezpartyjni, wierzący i niewierzący. Wszyscy się przyłączyli. To była ta jedność, która dała nam sukces, która dała nam zwycięstwo. Była duma, entuzjazm, poczucie, że uczestniczymy w czymś nowy, w czymś co przybliży demokrację – mówi Czesława Jasińska.

Dodaje, że kręgosłup Solidarności złamał stan wojenny, a przełom roku 1989 doprowadził do podziałów w związku. – Wielu ludzi pozostało w Solidarności i są wierni do dnia dzisiejszego. Dlatego te obchody to przede wszystkim podziękowanie dla tych ludzi, którzy są wierni od 1980 roku do dnia dzisiejszego. Ale również dla tych ludzi, którzy później tylko już tworzyli związek zawodowy. Bo to przestał być ruch społeczny. Chociaż do dzisiejszego dnia Solidarność musi włączać się w sprawy polityczne, o ile dotyczą spraw pracowników, pracy, wynagrodzenia i poszanowania dla pracy – dodaje.

– To, że mogliśmy się włączyć w te obchody to dla mnie bardzo ważne – mówi starosta Beata Tarczyńska. – Zrobiliśmy wszystko, żeby uświetnić ten jubileusz. Dziś przede wszystkim ważne jest to, żeby związek zawodowy dbał o godność człowieka. Każdy ma swoją godność. Może wykonywać różne prace, ale zawsze do tej pracy trzeba mieć szacunek – dodaje.

Rocznicowe obchody zakończy koncert Antoniny Krzysztoń. Wokalistka i autorka tekstów  zadebiutowała wraz z Andrzejem Wyrzykowskim w 1981 roku na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Hali  Oliwii w Gdańsku. Ten debiut zaowocował współpracą z kabaretem „Pod Egidą”. Po ogłoszeniu stanu wojennego zaczęła występować nieoficjalnie w mieszkaniach prywatnych, kościołach i wybranych klubach studenckich. W drugim obiegu ukazały się jej trzy pierwsze wydawnictwa. Na początku lat dziewięćdziesiątych szerszą popularność przyniosła jej piosenka „Perłowa Łódź”. Występowała i występuje na najważniejszych imprezach związanych z poezją śpiewaną.

Grzegorz Reszko, dyrektor Centrum Kultury eSTeDe przyznaje, że ośrodek od początku gościł artystów związanych z ruchem Solidarności. – Antonina Krzysztoń zadebiutowała na bardzo istotnym festiwalu, Przeglądzie Piosenki Prawdziwej, który powstał z inicjatywy Macieja Zambatego na rocznicę powstania Solidarności. Była jedną z laureatek – mówi Grzegorz Reszko. – Antonina Krzysztoń, mimo sprecyzowanego światopoglądu zawsze szukała tego, co ludzi łączy, a nie dzieli – dodaje.

Bezpłatne wejściówki na koncert można odbierać w Centrum Kultury eSTeDe.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.