http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czterdzieści lat gnieźnieńskich lasów

Wyróżniony Czterdzieści lat gnieźnieńskich lasów

40 lat minęło! W restauracji Hotelu Feniks przy ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie odbyła się dziś uroczystość z okazji czterdziestolecia Nadleśnictwa Gniezno. Do udziału w uroczystości leśnicy zaprosili m.in. przedstawicieli Leśnictw i Nadleśnictw regionu, ale również parlamentarzystów, samorządowców, a także przedstawicieli współpracujących z nimi organizacji, instytucji, służb i inspekcji.


Uroczystość poprzedziło odsłonięcie przed budynkiem Nadleśnictwa Gniezno kamienia upamiętniającego Hipolita Łukasza Trąmpczyńskiego (jego sylwetkę i dokonania przedstawimy już wkrótce), pierwszego leśnika z wykształceniem wyższym na ziemi wielkopolskiej. Urodził się on 6 sierpnia 1815 roku w Bojaniach koło Gniezna. Po ukończeniu Akademii Leśnej w Tharandcie został nadleśniczym Lasów Kórnickich. Zajmował się również działalnością niepodległościową, a za udział w powstaniu roku 1846 został skazany na 25 lat twierdzy oraz utratę szlachectwa i majątku. Po uwolnieniu z więzienia w czasie Wiosny Ludów w 1848 roku podjął pracę, tym razem w lasach zaniemyskich Heliodora Skórzewskiego, w powiecie średzkim. Jego liczne publikacje i podejmowane działania przyczyniły się do stworzenia pierwszych struktury organizacyjnych środowiska leśników.

Podczas dzisiejszego spotkania historię Nadleśnictwa Gniezno przybliżył Tomasz Janowicz. Nadleśnictwo Gniezno to jedno z czterystu trzydziestu funkcjonujących obecnie w Polsce nadleśnictw. Jego historia została zapoczątkowana w 1974 roku przystąpieniem przez ówczesnego nadleśniczego Nadleśnictwa Czerniejewo Ignacego Sawilskiego, działającego z upoważnienia dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Poznaniu do prac organizacyjnych związanych z powołaniem Nadleśnictwa Gniezno. Z dniem 1 stycznia 1975 roku z połączenia czterech nadleśnictw – Czerniejewa, Nekli, Popowa Podleśnego i Skorzęcina, powstało Nadleśnictwo Gniezno. Powstałe wówczas nadleśnictwo administrowało na trzydziestu dwóch tysiącach hektarów, a na pierwszego nadleśniczego powołano Ignacego Sawilskiego.

Po reorganizacji w roku 1985 Nadleśnictwo Gniezno zostało podzielone na dwie samodzielne jednostki. W obrębie Nekli i Czerniejewa utworzono Nadleśnictwo Czerniejewo, pozostały obszar leśny pozostał w granicach Nadleśnictwa Gniezno. Obecnie nadleśnictwo gospodaruje na powierzchni dziewiętnastu i poł tysiąca hektarów na terenie dwóch powiatów – gnieźnieńskiego i słupeckiego oraz czternastu gmin i miasta Gniezno. Nadleśnictwo Gniezno prowadzi gospodarkę leśną na terenie dwóch obrębów: Popowo Podleśne (Leśnictwa: Brody, Kowalewko, Nowaszyce, Las Miejski, Zakrzewo) oraz Skorzęcin (Leśnictwa: Stary Dwór, Piłka, Skorzęcin, Hutka, Smolniki, Dolina, Wólka).

Jubileusz stanowił okazję do wręczenia nagród i wyróżnień. Piotr Grygier, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, uhonorował odznaką Leśnika Polskiego Halinę Skorniak, główną księgową Nadleśnictwa Gniezno, nadleśniczego Nadleśnictwa Gniezno Michała Michalaka oraz Wojciecha Burzyńskiego, leśniczego Leśnictwa Piłka. Swoje wyróżnienia przyznał również nadleśniczy Michał Michalak. Odebrali je Andrzej Gross, Andrzej Kiszkarewicz (odpowiednio sekretarz i zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Gniezno) oraz Bożena Nowaczyk i Wojciech Burzyński.

Życzenia i gratulacje leśnikom złożył m.in. senator Piotr Gruszczyński. W swoim wystąpieniu przywołał postaci Hipolita i Wojciecha Trąmpczyńskich. Drugi z nich urodził się 8 lutego 1860 roku w Dębłowie koło Gniezna. Polityk, prawnik i działacz Narodowej Demokracji, był marszałkiem Sejmu Ustawodawczego i Senatu I kadencji. Stał na czele władz administracyjnych podczas powstania wielkopolskiego. – To są synowie tej ziemi, patrioci i zwolennicy pracy organicznej – mówił senator.

Z kolei Piotr Grygier, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu w swoim wystąpieniu podkreślił, że historia Lasów Państwowych sięga daleko dalej, niż dziewięćdziesiąt lat wstecz. Również on wspomniał Hipolita Trąmpczyńskiego, życząc, by w środowisku leśników ponownie znalazł się człowiek tak zasłużony dla leśnictwa.

– Ten jubileusz oznacza służbę. Ja dzisiaj bardzo państwu za tę służbę dziękuję – powiedziała starosta Beata Tarczyńska. Dziękowała ona m.in. za działania edukacyjne podejmowane przez Nadleśnictwo Gniezno oraz współpracę z kierowanym przez nią urzędem. – Ta współpraca jest naprawdę bardzo dobra – zapewniła i życzyła leśnikom satysfakcji z pracy.

Głos zabrał również wiceprezydent Gniezna Jarosław Grobelny, który złożył życzenia leśnikom nie tylko w imieniu prezydenta Tomasza Budasza, ale obecnych na uroczystości wójtów i burmistrzów gmin i miast powiatu gnieźnieńskiego. – Dostrzegamy działania edukacyjne. Dostrzegamy to, że lasy służą mieszkańcom miasta Gniezna dla rekreacji, dla sportu, dla odpoczynku. Za codzienną pracę, codzienny trud chciałbym bardzo serdecznie podziękować – podkreśla Jarosław Grobelny.

Życzenia leśnikom złożyli ponadto przedstawiciele kół łowieckich, służb i inspekcji powiatu gnieźnieńskiego, a także przedstawicielki gnieźnieńskiej oświaty i instytucji kultury.
Za wszystkie gratulacje dziękował nadleśniczy Michał Michalak. – Mam nadzieję, że będziemy się cieszyć naszym lasem i następne pokolenia również będą zadowolone, że miały takich poprzedników, którzy umieli pracować, wiedzieli jak to się robi i wiedzieli po co to robią – mówi nadleśniczy.

Uroczystość uświetnił występ Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego (materiał filmowy z koncertu już wkrótce).

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.