http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Propozycje Nowoczesnej dla regionu

  • Napisane przez Małgorzata Michałowska
  • Dział: Polityka
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Propozycje Nowoczesnej dla regionu

Kandydaci partii Nowoczesna w wyborach parlamentarnych spotkali się dziś z dziennikarzami, by przedstawić swoje propozycje działań lokalnych. Liderka listy kandydatów do Sejmu w okręgu konińsko-gnieźnieńskim, Paulina Henig-Kloska deklaruje m.in., że jako parlamentarzystka będzie lobbowała na rzecz modernizacji drogi krajowej nr 15 Gniezno-Września. Chce także poważnej debaty nad połączeniem gminy i miasta Gniezno. Z kolei Jarosław Kłosiński, kandydat Nowoczesnej na senatora chce turystycznego ożywienia Gniezna.


Izba Gospodarcza?
– Gnieźnieńska Agencja Rozwoju Gospodarczego zakończyła działalność. Mamy też Gnieźnieńską Izbę Gospodarczą, która jest martwym tworem. Brakuje takiego tworu, który mógłby reprezentować interesy mieszkańców, zachęcać do inwestowania w nowe technologie. To, co chciałabym zrobić, to przede wszystkim pomóc skupić lokalnym przedsiębiorcom swoje interesy i reprezentować je na zewnątrz, reprezentując interesy naszego regionu i działać nad wzrostem gospodarczym w naszym regonie
– mówi Paulina Henig-Kloska jako przykład dobrych praktyk, które warto kopiować podając działalność Tureckiej Izby Gospodarczej, której udaje się rokrocznie wypracowywać zyski. Jej zdaniem strategia rozwoju gospodarczego opracowana przez powiat jest w założeniach dobra, ale nie jest ona skutecznie wdrażana. – Powiat opracował tę strategię bodaj w 2013 roku. Pracowało nad tym szereg ludzi. To jest dobra strategia. Natomiast mam wrażenie, że nie została ona nigdy zrealizowana, nigdy nie została wdrożona. Nie postawiono przed powiatem celów związanych z napływem inwestorów do naszego miasta. Nie wyznaczono celów związanych z pobudzaniem wskaźników gospodarczych. Nie postawiono żadnych celów związanych z napływem ruchu turystycznego do naszego miasta, z podnoszeniem wskaźników w zakresie szkolnictwa. Uważam, że samorządy powinny postawić przed sobą takie cele. Powinny przygotować mechanizmy, którymi te wskaźniki chciałyby osiągać i podjąć działania, które doprowadziłyby do zrealizowania tych celów – mówi kandydatka na posłankę.

Dwupasmówka?
Paulina Henig-Kloska uważa, że konieczna jest modernizacja drogi krajowej nr 15 Gniezno – Września. – Na tej drodze najprawdopodobniej niebawem wzmoże się ruch. Bardzo wielu gnieźnian jest zainteresowanych pozyskaniem pracy w nowo budowanej fabryce Volkswagena. Września rozwija się gospodarczo dużo lepiej niż nasz powiat i coraz więcej mieszkańców naszego miasta dojeżdża do pracy nie tylko do Poznania, ale też do Wrześni – mówi Paulina Henig-Kloska. – Inwestorzy, którzy napłyną wraz z powstaniem fabryki nie będą zainteresowani osiedlaniem się w miejscu, gdzie tak naprawdę nie będzie płynnego ruchu – dodaje. Jej zdaniem konieczne jest powstanie drogi dwupasmowej na odcinku dwudziestu pięciu kilometrów.

Likwidacja gminy Gniezno?
Liderka listy Nowoczesnej w wyborach do Sejmu, chciałaby również poważnej dyskusji dotyczącej przyłączenia gminy Gniezno do miasta. Jej zdaniem w mieście coraz trudniej szukać terenów pod inwestycje. Z kolei gmina dysponuje takimi terenami, ale jest dla potencjalnych inwestorów mniej wiarygodnym parterem. – Mamy w Polsce przykłady, gdzie połączenie sił sprawiło, że region zaczął się dużo lepiej. To jest chociażby Zielona Góra, która połączeniu sił dostała nowego napędu do rozwoju Warto byłoby rozpocząć taką dyskusję społeczną w Gnieźnie, w której musieliby wziąć udział samorządowcy oraz mieszkańcy – uważa Paulina Henig-Kloska.

Nowe atrakcje turystyczne?
Z kolei Jarosław Kłosiński przyznaje, że odbył już wiele spotkań z samorządowcami wchodzących w skład okręgu wyborczego w wyborach do Senatu jednostek. – Moje wizyty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Samorządowcy oczekują takiej pomocy. Mam sygnały, że ta pomoc do tej pory udzielana była w bardzo powierzchowny sposób – mówi Jarosław Kłosiński. Odnosząc się do spraw związanych z turystyką, przyznaje, że do Gniezna przyjeżdża sporo wycieczek, ale wciąż nie udaje się turystów zatrzymać na dłużej. – Jako lokalni przedsiębiorcy nie jesteśmy w stanie sami zapewnić tego, żeby tych turystów, młodzież szkolną przytrzymać na dłużej, bądź bez współpracy z samorządem spowodować powstanie takich atrakcji, które być może spowodowałyby, że wycieczka nie byłaby dwugodzinna, ale na przykład dwudniowa. Pomysłów jest wiele. Na dzień dzisiejszy potrzebne byłyby bardzo szybkie doraźne pomysły przy współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami – mówi kandydat na senatora. – Senat nie jest dla mnie celem samym w sobie. Głównym celem jest dla mnie to, żeby za pomocą kompetencji, które mógłbym pozyskać zasiadając w parlamencie pomagać na poziomie centralnym i przenosić to na grunt lokalny, dla tych samorządowców, którzy chcieliby ze mną współpracować. Takie osoby są i takiej pomocy oczekują. Moje działania opierały by się przede wszystkim na pracy na rzecz okręgu wyborczego – dodaje.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.