http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kto burmistrzem Witkowa? Długa lista potencjalnych kandydatów...

Wyróżniony Fot. www.witkowo.pl Fot. www.witkowo.pl

Polityka nie znosi próżni, także ta lokalna. Jedni odchodzą, inni przychodzą. W minionym tygodniu odbyło się ostatnie pożegnanie wieloletniego burmistrza Witkowa – Krzysztofa Szkudlarka, który zmarł nagle w wieku 54 lat w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Ale już zaledwie kilka dni później pojawiły się pierwsze spekulacje, kto wystartuje w wyborach na burmistrza Witkowa. Lista potencjalnych kandydatów, którą publikujemy jako pierwsi, wydaje się być długa...


Naturalnym kandydatem na burmistrza wydaje się być dotychczasowy zastępca burmistrza, od wielu lat bliski współpracownik zmarłego K. Szkudlarka – Marian Gadziński. Z nieoficjalnych informacji wynika, że będzie on startował z ramienia własnego komitetu, wspieranego przez lokalne stowarzyszenie.

Może Tadeusz Tomaszewski?
Ale giełda nazwisk jest znacznie dłuższa. Najbardziej zaskakujące nazwisko, które się na niej pojawiło, to osoba Tadeusza Tomaszewskiego, byłego posła (przez 22 lata zasiadał w sejmie), który od 1 stycznia jest asystentem europoseł Krystyny Łybackiej i będzie kierować jej biurem w Gnieźnie. Ale ci co znają posła, twierdzą, że chciałby on spróbować swoich sił w samorządzie. Co przemawia za wystawieniem tej kandydatury? - Po pierwsze T. Tomaszewski jest bardzo popularny i znany w gminie Witkowo zarówno poprzez działalność poselską, jak i przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan. Po drugie, w gminie Witkowo lewica ma dosyć silny i stabilny elektorat, po trzecie, T. Tomaszewski postrzegany jest jako sprawny polityk, który nie zmarnowałby potencjału drzemiącego w gminie Witkowo – mówi nam osoba związana z lewicą.

Do tego są tacy, którzy żartują, że skoro wójtem gminy Niechanowo jest mieszkaniec Witkowa, to burmistrzem Witkowa może być mieszkaniec Niechanowa. Czy sam T. Tomaszewski zdecyduje się na ten krok? Zapewne w najbliższym czasie poznamy jego decyzję.

Na kogo postawi PiS?
Innym bardzo poważnym kandydatem może być radny powiatowy z Prawa i Sprawiedliwości – Andrzej Kwapich. Ten 54-letni samorządowiec jest bardzo popularnym politykiem w swojej gminie o czym świadczy najlepszy wynik ze wszystkich startujących kandydatów w wyborach do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego w 2014 r. (w okręgu obejmującym gminę Witkowo) zdobył 852 głosy. Do tego trzeba dodać, że A. Kwapich jest bardzo aktywnym radnym angażującym się w wiele akcji na szczeblu gminy.

Za jego potencjalnym sukcesem przemawia też fakt ogromnego poparcia jakim w gminie Witkowo może poszczycić się Prawo i Sprawiedliwość. W wyborach samorządowych do Rady Powiatu w 2014 r. PiS poparło aż 11.838 wyborców, a drugą Platformę Obywatelską – 9.091 wyborców, a trzeci PSL – 6.066 wyborców.

W tym miejscu warto podkreślić, że w powiecie jest koalicja PiS – PSL i nie można wykluczyć, że w wyborach na burmistrza Witkowa PSL poprzez kandydata PiS, co również znacznie wzmocniłoby taką kandydaturę...

Platforma wystawi...
Nie wolno zapomnieć, że na terenie gminy Witkowo również działa Platforma Obywatelska i jej lokalna liderka, radna powiatowa Krystyna Żok. Czy jednak Platforma zdecydowałaby się wystawić K. Żok w wyborach na burmistrza gminy Witkowo? Jak twierdzą anonimowo inni radni PO i Stowarzyszenia Wielkopolanie, radna Żok nie zdecyduje się kandydować.

Jeśli nie K. Żok, to na kogo może postawić Platforma? Jedni twierdzą, że w zamian za stanowisko wiceburmistrza dla Platformy, PO mogłoby poprzeć ewentualną kandydaturę T. Tomaszewskiego. Ale są też tacy, którzy uważają, że Platforma wystawi swojego kandydata i może nim być... 31-letni Łukasz Scheffs, były doradca starosty Dariusza Pilaka (Platforma Obywatelska), a obecnie doradca prezydenta Tomasza Budasza, przez wielu uważany też za autora zwycięskiej kampanii prezydenckiej T. Budasza. - Łukasz mimo młodego wieku nabył przez ostatnie dwa lata sporego doświadczenia w lokalnym samorządzie i jego start byłby ciekawym doświadczeniem dla Platformy. A jego kampania byłaby na pewno nietuzinkowa – uważa jeden z radnych Platformy.

Inni kandydaci?
Na giełdzie potencjalnych nazwisk wymieniane jest też nazwisko Grzegorza Sipa, który w wyborach na burmistrza w 2014 roku zdobył 1146 głosów. Nie można też zapomnieć, że wielu mieszkańców widziałoby na stanowisku burmistrza Tomasza Deskowskiego...

Czas pokaże, kto ostatecznie zdecyduje się wystartować w walce o fotel burmistrza gminy Witkowo i kogo wybiorą mieszkańcy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.