http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Strażacy świętowali w Strzyżewie Paczkowym!

Wyróżniony Strażacy świętowali w Strzyżewie Paczkowym!

Aż osiemnaście awansów zawodowych otrzymali strażacy z powiatu gnieźnieńskiego podczas obchodzonego dziś święta. Z tej okazji wręczono także kilka medali, odznaczeń i wyróżnień, które powędrowały zarówno do strażaków zawodowych, jak również ochotników. Dzisiejsza uroczystość była także okazją do poznania nowego komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.


Tym razem Dzień Strażaka obchodzony był w Strzyżewie Paczkowym. Z tej okazji, po odprawieniu uroczystej mszy świętej, uhonorowano odznaczeniami i awansami strażaków zawodowych oraz ochotników. - Wyrażam radość i dumę z faktu goszczenia strażaków i tak wielu znakomitych gości – cieszył się Włodzimierz Leman, wójt gminy Gniezno, który oficjalnie powitał wszystkich gości. - Miło nam, bo przecież jesteśmy wspólnotą, która ma prawie 1500 członków, tylu jest nas ochotników – zauważa Jacek Kowalski, były prezydent Gniezna i prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gnieźnie. - Zawodowych strażaków jest natomiast ok. 90, ale jedni bez drugich żyć nie mogą. Dziękuję samorządowcom za wspieranie tych jednostek, bo nie wystarczy tego bezinteresownego zapału i chęci, ale bez środków materialnych niczego by się nie zrobiło – dodaje.  

Po raz pierwszy w nowej roli występował także powołany niedawno nowy szef powiatowych struktur naszej straży pożarnej. - Dzisiejszy dzień, to jest wyjątkowy dzień, bo daje okazję do wyróżnienia poszczególnych osób. To dzień uhonorowania służby każdego strażaka, który jest gotów nieść pomoc bliźniemu nawet z narażeniem życia. Być strażakiem to nie praca, to jest służba i powołanie – uważa st. kpt. Mariusz Dębski, nowy Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Gnieźnie. - Dobrym przykładem może być postawa strażaka, którego znam od lat. Jak jechał z rodzina nad morze zauważył, że pali się budynek. Zatrzymał samochód, zostawił żonę z dziećmi i pobiegł pomagać innym strażakom. To pokazuje, że być strażakiem, to być gotowym przez cała dobę i w każdej sytuacji, nawet, gdy strażak może narazić się swojej żonie – żartuje w swoim pierwszym krótkim przemówieniu.  

Nowy komendant podziękował także wszystkim władzom samorządowym za wsparcie finansowe, dzięki którym straż pożarna jest wyposażony w profesjonalny sprzęt. Nie zapomniał także o wszystkich osobach, które pomogły w organizacji dzisiejszego święta. - Dziękuję sołtysowi i Radzie Sołeckiej, kołu gospodyń wiejskich oraz druhom z OSP Strzyżewo Smykowe – mówi M. Dębski. Na koniec zwraca się także z życzeniami do strażaków: - Z okazji naszego święta życzę wam, aby trud, który podejmujecie każdego dnia zawsze był zawsze dla was źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania. Życzę, aby każdy strażak szczęśliwie wracał do domu po każdej akcji, aby zawsze było tyle samo powrotów, ile wyjazdów. Niech św. Florian czuwa nad nami – podsumowuje.

Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych odznaczony został druh Zdzisław Michałowski.  W następnej kolejności wręczono Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa, które odebrali st. asp. Artur Spychała i mł. ogn. Dariusz Zamiara. Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa wręczono st. asp. Krzysztofowi Kulawiakowi. Wśród odznaczonych znalazł się także druh Jacek Kowalski, którego wyróżniono Odznaką Honorową „Semper Vigilant” (tłum. wiecznie czuwający).

Nadano również wyższe stopnie służbowe. Rozkazy o awansie odczytywał mł. bryg. Artur Stempniewicz. Do stopni młodszych brygadierów podniesiono st. kpt. Krzysztofa Kapcińskiego i st. kpt. Romana Pietraszewskiego. Stopień starszego kapitana otrzymał Jarosław Łagutoczkin, a do rangi kapitana podniesiono także Macieja Kowalczyka i Joannę Kryślak. Awans do stopnia aspiranta sztabowego wręczono Sebastianowi Jeżewskiemu i Tomaszowi Sośnie, zaś aspirantem został Dawid Gierałka. Do rangi starszego ogniomistrza podniesiono Szymona Aglarda oraz Andrzeja Kasprzyka. Stopień ogniomistrza otrzymali: Piotr Beśko, Marcin Górny, Hubert Huebner. Awanse na młodszych ogniomistrzów dostali: Karol Graczyk, Mateusz Wojciechowski, Dariusz Zamiar. Starszymi sekcyjnymi zostali Mateusz Gronowski i Tomasz Pachulski.

Starosta powiatu gnieźnieńskiego uhonorował Medalami Milenijnymi Zjazdu Gnieźnieńskiego: odchodzącego ze służby w gnieźnieńskiej jednostce mł. bryg. Jacka Michalaka, ogn. Piotra Beśkę, ogn. Mariusza Janowicza. Prezydent Gniezna natomiast uhonorował za Medalem Koronacyjnym w uznaniu zasług dla bezpieczeństwa Pierwszej Stolicy Polski: mł. ogn. Dariusza Zamiara i st. sekc. Agnieszkę Stroiwąs. Nagrodę ministra spraw wewnętrznych i administracji otrzymał st. asp. Krzysztof Kulawiak.

W tym roku tytułem Gnieźnieńska Ochotnicza Straż Pożarna wyróżniona została jednostka OSP z Kruchowa. Ponadto przyznano jeszcze dwa wyróżnienia, tytuł działacza ochotnika przyznano Andrzejowi Jakubowskiemu z OSP Łubowo, a tytuł strażaka ochotnika trafił do Andrzeja Szulca z OSP Czerniejewo.

- Polski strażak to brzmi dumnie i strażak powiatu gnieźnieńskiego, to też brzmi dumnie. Ten mundur jest kojarzony przede wszystkim z niesieniem pomocy. Dziękuję, że jesteście o każdej porze dnia i nocy pełnić te odpowiedzialną służbę. Życzę przede wszystkim zdrowia, bo to jest najważniejsze, ale także życzę tego, żeby spełniały się wasze ambicje zawodowe i te plany w życiu prywatnym. Jestem także bardzo wdzięczna waszym rodzinom, które wspierają was w tej ciężkiej i niełatwej służbie – powiedziała do strażaków Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Odchodzący ze służby w gnieźnieńskiej jednostce dotychczasowy szef naszej straży pożarnej podsumował swoją kończącą się pracę na tym stanowisku. - Tak naprawdę przez te niespełna trzy lata zżyłem się z tymi ludźmi, poznałem ich i bardzo cenię. Te nasze jednostki wyglądają bardzo dobrze z perspektywy całego województwa. Tutaj samorządy czują potrzebę tego, że trzeba doposażać i szkolić. Myślę, że tak jak to do tej pory było, tak będzie nadal i to doskonalenie rzemiosła, szkolenie i ten potencjał, którzy zyskują strażacy poprzez te zakupy będzie dalej jak najlepiej wykorzystywany – twierdzi mł. bryg. Jacek Michalak, dotychczasowy Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Gnieźnie, który został Komendantem Miejskim Straży Pożarnej w Poznaniu.

W nowym zespole szybko zaaklimatyzował się jego następca: - Obawiam się tego, że trochę za szybko się tu zaaklimatyzowałem, ale są tutaj wspaniali ludzie, każdy każdemu pomaga i to jest niesamowite, że w tak krótkim czasie chwyciłem jakąś wspólną więź porozumienia. Strażacy z Gniezna faktycznie, jak mówił mi przedstawiciel komendanta wojewódzkiego to wyjątkowi strażacy – dodaje na koniec st. kpt. Mariusz Dębski.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.