http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Boże Ciało – Chrystus wychodzi na ulice

Dziś Kościół Katolicki obchodzi popularne Boże Ciało - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W gnieźnieńskiej katedrze arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski przewodniczył mszy świętej. Po Eucharystii wierni przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami centrum miasta. Procesja zatrzymywała się tradycyjnie przy czterech ołtarzach: przy Pałacu Prymasowskim, dwóch na Rynku i przy kościele garnizonowym. - Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia? - pytał słowami Ewangelii Prymas podczas kazania na koniec procesji, w której wierni kroczyli za Najświętszym Sakramentem.


Pełna symboliki ewangelicznej procesja z Najświętszym Sakramentem, to poza wyjściem Chrystusa ukrytego w hostii także publiczne przyznanie się katolików do swojej wiary. - W tak uroczysty dzień trzeba nam tym bardziej je podjąć i zapytać Jezusa o to, w jaki zakątek naszego życia szczególnie mamy Go wpuścić? Gdzie jest to miejsce, w którym pragnie On z nami dziś spożywać Paschę, to znaczy przyjść z łaską swego wcielenia, śmierci i zmartwychwstania? Nie mamy i nie chcemy przy tym jedynie pytać samych siebie ani powtarzać utartych odpowiedzi, ale z pokorą wsłuchać się w słowa Pana i z ufnością uczynić to, do czego On sam nas zaprasza. Oczywiście w tym pytaniu nie chodzi tyle o pewne fizyczne miejsca, o wskazanie jakiegoś konkretnego miejsca, co raczej o nasze relacje i więzi, które są nie mniej konkretne. Chodzi o nasze życie, o nasze codzienne obowiązki, troski i nadzieje, które mają swoje szczególne oblicze – mówi abp Wojciech Polak.

Odniósł się także do zbliżających się wydarzeń z życia kraju i Gniezna. - W Wieczerniku narodził się Kościół i z Wieczernika wyruszył Kościół. Szedł przez świat wciąż pytając swego Pana, Jezusa Chrystusa, gdzie chcesz, abyśmy poszli i przygotowali Ci Paschę do spożycia? I był taki czas – mówił kiedyś św. Jan Paweł II w Gnieźnie – że właśnie tutaj, że w tej części świata, ludzie usłyszeli apostołów Jezusa Chrystusa mówiących ich językami, w rodzimej mowie opowiadających wielkie dzieła Boże. Dlatego przy tym ostatnim ołtarzu przywołujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Niech jednak jej obchody w przyszłym roku nie będą tylko wspominaniem, ale okazją wspólnego dojrzewania w chrześcijańskim powołaniu. Już w najbliższą sobotę rozpoczniemy w naszej katedrze, a później także we wszystkich parafiach duchowa drogę wyznaczoną przez kolejne etapy nowenny przygotowującej nas do tego jubileuszu - podkreśla abp Wojciech Polak.

W kazaniu Prymasa pojawiło się także nawiązanie do przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Krakowie. Wierni licznie uczestniczyli w procesji, biorąc pod uwagę, że święto dotyka jednej z największych tajemnic Kościoła – obecności Chrystusa w hostii, rodzi się pytanie o obrzęd folkloru: zabieranie gałązek brzozowych z ozdób ołtarza na szczęście. Pytanie raczej retoryczne.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.